..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
28 Aralık 2020
Buradan Uyarıyorum  
Ahmet Zeytinci
Evet, evet sadece buradan uyarıyorum başka yerden uyarmıyorum. Kimi mi? Durun canım acele etmeyin, açıklayacağım. Hükumeti, bakanlarımızı, devlet adamlarımızı, sağlık çalışanlarına saldıranları, Fenerbahçe Yönetimini filan sanıyorsanız aldanıyorsunuz, inanın onlar ile hiç


:ABC:
Evet, evet sadece buradan uyarıyorum başka yerden uyarmıyorum. Kimi mi? Durun canım acele etmeyin, açıklayacağım. Hükumeti, bakanlarımızı, devlet adamlarımızı, sağlık çalışanlarına saldıranları, Fenerbahçe Yönetimini filan sanıyorsanız aldanıyorsunuz, inanın onlar ile hiç bir alakası yok, onları uyaranlar uyarıyor zaten, o benim işim değil... Ben G'leri uyarıyorum. Yumuşak g leri yani küçüğü ğ ve büyüğü Ğ olan yumuşak g leri uyarıyorum.

Bakın Ğ'ler, G'ler gibi olsanız ya siz de... Neden durup durup yumuşuyorsunuz? Hem de yumuşağın argo da ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Tamam bazı zaman bizim insanlarımızdan da yumuşayanlar oluyor amma, yumuşasalar bile ağızlarını eğip bükmüyorlar... Yoksa yattığınız yer yumuşak da ondan mı yumuşak diyorlar size? Deyiverin bakayım. Ben de ne diyorum yahu, alfabe apartmanında yatıp kalkmıyorlar mı zaten?

Mesela I harfinin üstüne de bir nokta geldi mi İ harfi oluyor, ama kimse İ'ye yumuşak İ demiyor. Bu yumuşak ge yani Ğ adını siz mi aldınız, yoksa başka biri mi verdi size bu ismi? Diyorum ki mahkemeye gidip de değiştirseniz bu yumuşak g söylemini nasıl olur? Mesela serbest G filan da diyebilirsiniz ya da şapkalı g filan, hem de yumuşak ithamından kurtulursunuz... Hatta matematikte üslü sayılar var, üslü harfler niye olmasın, üslü g derler size de...

Hayır yumuşaksınız diye sizi alfabeden çıkartmaya kalksak, bu seferde diğer harfler o bizim arkadaşımızdır diye isyan edecekler, onu da yapamıyoruz. Ne halt edeceğimizi şaşırdık inanın. Buna mutlaka bir çözüm bulmalı, yetkili ve etkili kişiler...

Yok be, yok vazgeçtim senin ile uğraşmaktan yumuşağım benim. Sensiz de olmuyor, billahi olmuyor. Dağ yazacakken dag yazıyorum bir garip oluyor, bir şeye benzemiyor. Ağaç yazacakken agaç yazıyorum inan o da olmuyor... Saksağan yazacakken saksagan yazıyorum, bu seferde bütün kuşlar üstüme üstüme geliyor. İyisi mi sen yine yumuşak yumuşak alfabemizin içinde yaşamaya ve dilimizi zenginleştirmeye devam et... Canım benim, yumuşağım...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Geçti Bor'un Pazarı Sür Mercedes'i Niğde'ye
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Üç Harfliler Psikolojinizi Bozabilir
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
İllaki İntihar Edecekseniz
Satanizm İkiye Ayrılır
Doların Ateşini Nasıl Düşürürüz
Ekonomik Yaptırım Budur İşte
Hangi Mesele
Açılın Demokrasi Geliyor

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zenginler Kıyamet Gününe Hazırmış
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Her Ne Kadar Misafir Misafiri Sevmese de
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Kan Kan ile Yıkanmaz
Şair Olmak da Güzel İnsan Olmakta
Bazen Müthiş Acı Verir İnsan Okumak ve Yazmak
Ucu Yanık Mektuplar
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 12 -

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Vicdandır Hepten Bize Doğru İşler Yaptıran [Şiir]
Yanar Ha Yanar Yüreğim [Şiir]
Fakirlik Zor Zanaat Be Dostum [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]
Biz Bir Yudum Sevgi ile Doyuyoruz [Şiir]
Sevgili Paltom [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Unutma Ey Milletim [Şiir]
Yolunu Şaşıran Bir Mermi [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.