..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamım boyunca, ondan birşey öğrenemeyeceğim kadar cahil bir adamla karşılaşmadım. -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Şahingöz
29 Mart 2004
Eğitim Şart!  
ciddi bir yazı.

Şahingöz


Bunlar hepimizin bildiği temel konular, ama tekrar bir keyifli vurgulama yapmaktan bir zarar gelmez!


:AEGH:EĞİTİM ŞART !


Bugünlerde çok tutulan bir reklam klibi var.
Eminim ki çoğunuz izlemişsinizdir: hani ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın canlandırdığı, köşe dönücü karakteri; mahallenin kahvesinden iki kişiyi ayartıyor; tam bir ürünün sahtesini yapıp piyasaya sürmeye çalışırlarken, yakalanıyorlar. Bu arada C. Y. polis arabasına götürülürken, üzerine çevrilen kameralara ve gazetecilere: ‘Eğitim Şart!’ diye bir vecize yumurtluyor ya, işte o reklam.
Eskiden, Cumhuriyetçi duygular daha kuvvetliyken; insanlar eğitimin önemini daha çok bilir, bu ifade sık sık her yerde dile getirilirdi.
Şimdi artık gördüğümüz gibi, bir mizah ögesi olmuş!
Sonra polisler, ATM farelerini iş üzerinde yakaladılar Adana’da.
Onlarda pişkinlikle ‘Eğitim Şart’ demezler mi? Espri anlayışına bakın!!!

Bence bu bir özdeyiş kadar anlamlıdır.
Aşağıda bazılarını sayacağım toplumsal gerçekliğimizdeki sayısız kusurlu davranışın temelinde eğitimsizlik yatıyor...

-Sosyologlar, toplumun genellikle işbirliği yapamayan, uyumsuz, geçimsiz ve kavgacı olduğunu belirtmişler. Eğitim Şart..!
-Gözü dönmüş softa baba, namus diye kızını kesiyor! Yere batasıca aşiret töresi dedikleri ilkelliğin arkasına sığınan vicdansız insanlar; kızlarını, oğullarına katlettiriyorlar. Eğitim şart!
-Uyanık geçinen sabırsız sürücü, tıkanmış trafikte emniyet şeridinden kaçak yaparak ileride bir noktadan kaynak yaparak başkalarının zamanından çalıyor! Eğitim Şart!
-İşportacı, meyva tartarken hile yapıyor.. Eğitim Şart!
- Şehirlerimiz; sıvasız, çatısız, mimari hiç bir özen gösterilmemiş yapılarla doldu!. Bakıyorsunuz, bazılarının kapılarında lüks otomobiller duruyor, evlerin içinde oturan kadınların kollarında şıkır şıkır altın bilezikler var! Acaba bütün bu çirkin yapılaşma gerçekten yoksulluktan mı, yoksa zevksizlikten mi? Ah, eğitim şart!
-Belediye otobüsünde, yanında oturanın alanını daralttığını düşünmeden, açmış ayaklarını iki yana, öyle geniş oturmuş... Eğitim Gerek!
-Bir emlak alım satımı yapıyorsunuz. Bir adam geliyor, kolaylık payı altında(adı rüşvet değilmiş!) bir para talep ediyor. Eğitim Gerek!
-Gümrük işlemleri yapanlar, açıktan para vermeden evraklarının bir türlü geçmediğinden yakınmışlar. Eğitim Şart..!
-SSK dispanserinde, iki günde zor randevu alabildikten ve size verilen saatten bir saat sonrasına kadar doktorun gelmesini bekledikten sonra, size en çok 30 saniye ayıran doktora beklentinizi belirttiğinizde, sizi azarlar tavır takınıyor!.Demek ki; eğitimlilere de, Eğitim şart!
-Müteahhitin malzemeden çaldığı ve kontrol mekanizmalarının görevini yapmadığı anlaşılan bina çöküyor ve yüze yakın insan göçük altında ölüyor.. Eğitim şart!
-Bankayı hortumlayıp bitirmişler. Yüksek faize tamah edip parasını bu bankada batırmış mudi feryat ediyor: ‘Paramızı devlet ödesin!’ (!) Eğitim Şart!.
-Hırsızı suçüstü yakalamışlar, dönmüş kameralara diyor ki: ‘Ama kapıyı sıkı kilitlemeyip, beni kışkırtıyorlar!’ Eğitim Şart.
-Adam çöpünü sokağa dökerken uyarıyorsun. Üste çıkarak cevaplıyor:’ Ne olmuş yani, herkes döküyor! Eğitim Şart!
-Gelenekçi baba, bir yandan kızlarından sevgi ve ilgi beklerken; öte yandan, mirasını ve varlığını kızları yerine oğullarına aktarmak için elinden geleni yapıyor... Eğitim Şart!
-Üniversitede yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, alt kültürdeki ailelerin %80 nin de, aile içi şiddetin yaygın olduğu tesbit edilmiş.! Eğitim Şart!
-Halkımızın sadece % 3 ü gazete alıyormuş! Eğitim Şart!
-Bir yılda basılan kitap sayısı, gelişmiş ülkelerin sadece1/10 u kadarmış! Eğitim Gerek!
-Kurallara uyulmadığı için ve sabırsızlıktan, yılda 10 binin üzerinde kişi, trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Bu demektir ki; Eğitim Şart!
-Dere yatağına yaptığı kaçak konutu sel sularına kapılınca; ‘Devlet Nerede!!’ diye figan eden vatandaş; bilesin, senin için ‘eğitim şart’!
-     Nezaketten yoksun, kötü huylu bir komşuya: ‘evindeki su kaçağının benim daireye indiğini ve tedbir almasını rica ettiğinizde’, ‘ Vakti olmadığı, zaten kendisinin de avukat olduğu(!)’ gibi bir cevap alıyorsunuz. (Sanki sorduk!) 1.Okumuş insanın kabalığı da bir başka oluyor! 2. Hukukun, kendi çıkarı için tehdit aracı olarak kullanılmak istenmesi çok yanlış! Eğitim Şart!
-     Toplumda herkes ‘ahlak’tan bahsetmesine rağmen( ahlakı sadece dar anlamında, namus olarak dile getiriyorlar!), kimse ahlakın faktörlerinden haberdar değil! Çoğu kişi; dürüstlük, hoşgörü, sorumluluk, güvenilirlik, verdiği sözü tutmak, yalan söylememek, sadakat, alçak gönüllülük, uyumluluk vs. gibi değerlere yabancı. Eğitim Şart!

Bu liste böyle biteviye uzayıp gideceğinden, burada tadında kesmemiz gerekti.
Ama uygar bir toplumda yaşamak isteyen herkesin, bu konularda durup bir kez daha düşünmesi gereklidir!

Şahingöz Şubat 2004

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türk İmajı
Mahalle Baskısı
N.A.R.O. 'cu Gençler, Helal Olsun Size!
Seçmenlerimizde Hiç Kusur Yokmu?
Trafik Magandalarına Dikkat!

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Suya Sabuna Dokunmadan
Hakan Kocayınca...
Türkiye Karşıtlarına Gereken Cevabı Verm
Bir Afetten Daha Kötü Bir Şey Varsa, O da Afete Hazırlıksız
Doğruyu Bulabilmek İçin Onun Gibilerine İhtiyacım&

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kişinin Kendine Ettiğini, Düşmanı Etmezmiş! [Öykü]
Muz Cumhuriyeti [Eleştiri]
Yeni insan türü, Homo Ekonomicus [Eleştiri]
Aslında O İyi De... [Eleştiri]
Neden Bu Kadar Çok Kötülük Var! [Eleştiri]
Trafik ve İnsan [Eleştiri]
Bir Lider Aranıyor! [Eleştiri]
Eleştiriye Katlanabilmek Güçlü Olmak Demektir! [Eleştiri]
Şiddet Kültüründen Manzaralar [Eleştiri]
Bıyık Handikaptır [Eleştiri]


Şahingöz kimdir?

ŞAHİNGÖZ. Yaşı artık kemale erdiğinden,biraz huysuzca biridir!Biraz kızgın gözükse de,bu müzmin bir muhalif olduğundan değildir. Gerçekte apolitiktir!Onun isteği zeki,aydın insanlarla söyleşmektir!

Etkilendiği Yazarlar:
M.A.S.H. (Kult filmi izleyeniniz var mı?)


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Şahingöz, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.