..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nın işi naz ve işve; Mecnun'un gözü yaşı çeşme çeşme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Funda BİLGİLİ
10 Haziran 2007
Hesapsız Aşkların Kadını  
Funda BİLGİLİ
Suyun tadı su gibi değilse, şeker erimiyorsa artık dilinde, acı bir tat yapışıp kalmışsa düşlerinin en sınırsız çizgisine, kendini zincirliyorsan yalan öğretilerle; ihanet etmek bu apaçık hem aşka hem kendine. Denklemler yok aşkın matematiğinde. Hatta aşk ve matematik kavgalı kavramlar.


:CBDH:
Issız bir çölde serap ararken geleceğe hasret gözlerim, serap sanki benmişim gibi davranamam. Alev topu gibi harlı aşkım sönmek için muhtaçken sevdiğimin bedeninin özsuyuna, küllü bir aşkı alazlamakla uğraşamam. İsli pencerelerde parmak uçlarım adıyla sevişirken, yokmuş gibi yaşayamam. Hesaplı olan hiçbir duygunun adı ben de aşk olmadı bugüne değin, bugün niye olsun ki?

Çatlaklarımdan sızıyor aşksızlık kan gibi. Tek gözü yoklukla kör olmuş uğursuz bir kuş dolaşıyor semalarımda. Anımın andan farkı kalmadı. Farkındalıklarımın, ayrıcalıklarımın, anlamlarımın sebebi adam yok yanımda. Zamanla sınırlı biliyorum yokluk. Sessiz kalabilmeli, düşüncelerimi susturabilmeli, merakı kamçılayabilmeliyim. Aşk bunu gerektirir diye öğrettiler. Kaç ve kovalan. Yoksa sen de yok ol, varsa yanında kal. Yapamam ki… Hesaplı aşkların kadını olamam ki. Aşk hesapsızlıktır bana göre.

Ay yırtılırken her gece onsuzluğun saldırgan oklarından, köşemde sessiz sedasız bekleyişlere esir olamam. Dilimde kanarken adının ürkek kuşu, ısırıp kendimi daha fazla kanatamam. Özgürlüktür aşk karşındakine gönül rızasıyla teslim olurken. Çelişkilerin fırtınalı denizinde duru bir su birikintisi bulabilmektir tüm sakinliğinle. Gizemin karanlık kanatlarına aşkı kazıyabilmek uğruna kaçmak değildir. Hesaplı kitaplı davranmaya başlanıldığı noktada aşkın sınırları sona ermiştir…

Bin bir yüzü tek bir maskenin altına sığdırmaya çalışmak nasıl aşk olabilir ki? Adımların çılgınca bir arzuyla koşmak isterken aşka, çelme takmak duygularına. Ellerin titrerken bir telefonun tuşlarında o en özlediğin sese ulaşmak için, parmaklarını kırmak hayali kurallarla. Aşkı yakalayabilmek uğruna kaybetmek daha ilk anda. Hesaplı kitaplı aşkların anlamı bu benim dimağımda.

Suyun tadı su gibi değilse, şeker erimiyorsa artık dilinde, acı bir tat yapışıp kalmışsa düşlerinin en sınırsız çizgisine, kendini zincirliyorsan yalan öğretilerle; ihanet etmek bu apaçık hem aşka hem kendine. Denklemler yok aşkın matematiğinde. Hatta aşk ve matematik kavgalı kavramlar. Aşık edebilmek için birilerini kendine, öldürmek bu içindeki aşkı acımasız bir katil gibi kendi ellerinle. Koşulsuz koşmaktır aşk hayallerinin peşinde. Narindir aşk çiçeği, yalanın simsiyah parmaklarının okşayışlarıyla açmaz. Özgürdür aşk güvercini, kanatlarına zoraki etiketler yapıştırılamaz.

Kilitlemek kendini ışıksız zindanlara. Gölgelerle yaşamaya çalışmak aslından vazgeçip. Sisler içinde şaşırmışken yolunu, ilkyazın en çiçekli gününde gibi davranmaya çalışmak. İhtirasın harareti alevlerle bezemişken tenini, buz beyazıyla süslemeye çalışmak dış cepheni. Çırılçıplak kalmaktan korkarak, reddederek soyunmayı kuralları üstünden, bir korkak gibi kaçmak kendi siperlerine. Aşktan kaçmak bunun gerçek adı. Hesaplı davranmak kendini kandırmanın süslü yolu. Cesaretsizliğinin üzerini örtmeye çalışmak renksiz örtülerle. Ne zaman ki sıyrılır üzerinden plana, hesaba, kurala, tabuya dair pullar; işte o zaman aşk saklandığı yerden ortaya çıkar. Aşk sevmez yalanı, aşk sevmez saklambaç oynayanı.

Gözlerin içine içine sokulmaya çalışıldıkça yasaklar isyanın tatlı hükümdarlığı başlar. Onu kendine aşık etmenin on kuralı diye başlar nutuklar. Kuralların içinde boğulmuş bir aşk nasıl nefes alır diye düşünülmez nedense hiç. Dik yokuşlarda aşkı soluksuz bırakmaktır ona hesap kitap bulaştırmanın diğer adı. Çıkarlarla süslenen, egoyla beslenen, kibirle renklenen sevgiler rengarenk balonlar gibi dolaşıyor gökyüzünde. Aşkın dokunuşunun hepsini birer birer patlatmaya yeteceğini unutmuş gibi. Kendi koymadığı kuralları kimse ona dayatamaz. Aşk adına aşka silah çekenlere inat doğaçlama yaşayacağım aşk seni. Her doğan günle yeni baştan tanımlayacağım. Çünkü, önceden yazılmış repliklerle aşk oyunu oynanmaz.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Seni, Seninle Paylaşamayacak Kadar Çok Seviyorum...
Tensiz Sevişmeleri Bilir misin Birtanem?
Hangi Kışın Karını Haziran'a Sakladın?
Sakın Seni Seviyorum Deme Bana!
Ben Seni Hiç Sevmedim Ki…
Aşkı Tanıyan Bir Kadın Asla Aşktan Azına Razı Olmaz
Eksik Sevdaların Sabıkalısı
Çilingiri Yok Aşkın
Şah Damarındaki Üç Beş Sarı Saç Teli
Beni Benden Kurtarsana...

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Otuzlarında Bir Kadın...
İyi ki Doğdun Üzüm Gözlüm
Canımın Ötesi Annem / Mektup (Iı)
Hiç Bir İlişki Tekrarlamaz Kendini!
Kendine Yolculuğun Arifesindeki Kadın
Mazinin Silgisi Yok
Sevginin Büyüttüğü Bebekler Hep Gülümserler Evrene... Damlam'a...
Cennetle Kardeş Ağva
Kar Yağsa Bugün Tüm Aşklara...
Minik Bebeğim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sana Uyandım Bu Sabah [Şiir]
Nasıl Borçluysan Beni Yaşamaya, Öyle Mecburum Seni Yaşamaya [Şiir]
Konuşulmayan Bir Dil Gibisin Coğrafyamda... [Şiir]
İzmir'e Sığmayan Aşk... [Şiir]
Rüya Kaçkınım [Şiir]
Sökmüyor Çivi Çiviyi... [Şiir]
Aşk Doğdu [Şiir]
İki Gülücüğün Kırmızı İzi [Şiir]
O Adam [Şiir]
Darmadağın [Şiir]


Funda BİLGİLİ kimdir?

www. fundabilgili. com fundabilgili@hotmail. com MİNİK BEBEĞİM “İMZAMI BIRAKTIM TENİNDE” KİTAPÇILARDA! Yazan insanların yazmaktan aldıkları en büyük haz; okuyan insanların yüreklerine dokunmayı başarabildiğini düşünmektir. İzedebiyat’ta yıllardır yazıyorum. Her yazı eklediğimde aynı heyecanı yeni baştan yaşıyorum. Yeni paylaşımlar, yeni yorumlar, dokunulan yeni yürekler… Türkiye’nin en iyi yazar ve okur kitlesinin buluştuğu bu site benim bir parçam haline geldi zamanla. Eksik hissettim kendimi satırlarım buradaki gözlerle buluşmayınca. Şimdi yeni bir gündoğumunda kelimelerim. İki kızımdan sonraki üçüncü çocuğumun doğum sevincini yaşar gibiyim. “İmzamı Bıraktım Teninde” adını verdiğim minik bebeğim artık kucağımda. Bu güzel doğumu paylaşmak istedim sizlerle. Çünkü beni destekleyen, bana yazma gücü veren dostlar sayesinde kavuştum bu kitaba. Okuduğum, beni okuyan, yorum yapan, yazılarımı kütüphanesine alan tüm İzedebiyat dostlarına teşekkürler!


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Funda BİLGİLİ, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.