..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > İronik > Mehmet Önder
14 Ağustos 2010
Göz Üstünde Kaş Olmasa  
Mehmet Önder
O gözlerin üstündeki kaşlar var ya, onlar varken bu nifaklar, bölünmeler hiç bir zaman sona ermez. Tüm kabahat kaşlarda, gözlerin üstünü işgal eden o nifak odaklarında.


:BJFA:
GÖZ ÜSTÜNDE KAŞ OLMASA     Acı gerçeği bu sabah evden çıkıp işyerine doğru yürürken farkettim. İnanamayacaksınız belki ama, bizim milletin gözünün üstünde kaşı var. Hem de öyle üçünün beşinin değil, topunun. Baktım, bir taksinin içindeki dört kişinin tümünün, yaya yürüyen iki yaşlının, bisikleti ile yanımdan geçen çocuğun; bir gazete alayım dedim, ne göreyim büfecinin de gözünün üstünde kaşı var.

     Beynimden vurulmuş gibi büroma daldım; girişte tam karşıda ayna asılı. Boynumnu uzatıp baktım; acı gerçek! Her iki gözümün üstünde birer tane, kapkara iki şerit, biri sağa öteki sola doğru uzanıyor; o sokakta gördüklerimin neredeyse tıpkısı. Nasıl fark etmemişim bugüne kadar.

     …

     Gözünün üstünde kaşı olan bir toplum, bir millet nasıl huzurlu yaşayabilir. Böyle bir toplumda demokrasi boy verebilir mi, insan özgürlüğünden bahsedilebilir mi, hukuka saygı duyulur mu?

     - Tabi ki insanlar sağcı solcu diye birbirini öldürecek.

- Elbette sünni aleviyi, alevi sünniyi linç edecek.

     - İnsanlar Türk, Kürt, Ermeni diye kamplara bölünmesin de ne yapsınlar?

     …

     O gözlerin üstündeki kaşlar var ya, onlar varken bu nifaklar, bölünmeler hiç bir zaman sona ermez. Tüm kabahat kaşlarda, gözlerin üstünü işgal eden o nifak odaklarında.

Memleketin tüm üretim araçları, arazileri, madenleri neden ona buna peşkeş çekiliyor? Kaşlardan. Ve özellikle bu hain kaşların gözlerin üstünde bulunmasından, tahakkumundan. Sürekli baskı yapmasından.

     Ormanlarımız neden talan ediliyor? Kaşlar yüzünden; arazilerimiz neden yabancı bankaların eline geçiyor? Kaşlar yüzünden. Dünyanın en zengin Bor yataklarına sahip olduğumuz halde ve el değmemiş en büyük petrol rezervleri bizim memleketimizde olduğu halde niçin Yeşilkart için torpil aramaktan ayaklarımıza karasular iniyor? Kaşlardan. Bir toplumun yarıdan fazlası yardım için kaymakamlıkların kapısında kuyruk olur mu? Olur. Çünkü neden? O gözlerin tam üstünü işgal eden kaşlar yüzünden.

     …

     Biz, Sağcı Solcu, Alevi Sünni, Türk Kürt diye diye nasıl bölünmeyelim şimdi.

     Gözümüzün üstünde bu “Kaşlar” varken de bölünmeleri hiç bir zaman bitiremeyiz. Haydi diyelim, bunlarla da yaşamaya alıştık; ayrımlar bitecek mi? Üç gün sonra bakmışsınız yeni bir bölünme; “Aygıtı sağa yatıranlar, Sola yatıranlar!” Al başına belayı. Ortalık kan revan; çöz bakalım şimdi!

      …

     Çözemeyiz. Çünkü, gözümüzün üstünde kaşımız var.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İronik kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ödemeler Camız Kırkımına
Bunları Biliyorsunuz
Borç Yiğidin Kamçısı
Çanak Yalamada İleri Teknoloji
Seçim Gitti Geçim Geldi
Tilkinin Sitemi

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çekinme Ye!
Döve Döve Demokrasi
Eşekistan
Hükümet Yıkıldı
Beni Görünce İşleri Akkın Giden Adam
Kaybettiğin Dava Temyizden Döndü Mü
Eşek Anırır Biz Ağlarız
Dipnot Yapma Memet
Seçmen İsterse
Fıkralar Yeterli


Mehmet Önder kimdir?

30. 11. 1959'da İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Furunlu Köyü'nde doğdum. İlkokulu köyde, lortaokulu Çırpı Mustafa Adanır Ortaokulu'da okudum. Bayındır Lisesi'nde bir dönem okuduysam da devam edemedim. Sonra radyo tamirciliği başta olmak üzere birçok işte çalıştım. Ege Tıp Fakültesi'nde memur olarak işe başladım. Buradaki on bir yıla yakın çalışmam süresinde önce İzmir Namık Kemal Akşam Lisesi'ni, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. İlk Beş yılını İzmr merkezde, kalanını Bayındır'da olmak üzere yirmi iki yıla yakın bir süredir serbest avukatlık yapmaktayım. Evliyim, Alp Deniz adında sekizinci sınıf öğrencisi bir oğlum var.

Etkilendiği Yazarlar:
Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Muzaffer İzgü


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Mehmet Önder, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.