..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşık olmayan âdem / Benzer yemişsiz ağaca. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > eylül
20 Haziran 2016
Yürekten  
eylül
Uzun yıllar önce öğrendim ki gözlerini kapatırsan sadece kendini göreceksin. Kulaklarını tıkarsan sadece kendi bencil sızlanmalarını duyacaksın. Yüreğini unutursan insanlığını kaybedeceksin. Uzun yıllar önce yaşanacak tek duygunun Aşk olduğuna inandım. Çünkü Aşk kelimelerle değil yürekle gerçek olur. Çünkü Aşk, yaradılışın anlamı, erdemlerin kaynağı. Ve böyle bir cehennemde sadece Aşk için yaşanır.


:ICC:Her gün kendime aynı sözü veririm ve bir kez olsun onu tutmadım. Gazetelere şöyle bir göz atmak yeter bu sözü tekrarlamaya ve aynı şeyi uzun zamandır yaşatmaktan zihnime, yorgunum çok fazla.. Yapamıyorum. Kendimi, uğuruna yüzbinlerce canın şehit düştüğü bu vatana olanlardan, olacaklardan bihaber bırakmayı kabullenemem, umursamaz olamam. Belki elimden bir şey gelmez, kimse itirazımın farkında olmaz, benim güzelim memleketime vefa borcum var. Aydınlıktan yana beklentim, şükürler olsun ki hala umudum var.

Yıllardır kafa patlattım, insan diye, hayat diye. Ne insanı ne de hayatı çözebildim. Vazgeçtim, sadece ibretle seyretmekteyim. Bana mı kalmış gündemi kendime dert edinmek? Bir şeyleri değiştiremedikçe ah vah çekmek boşuna, farkındayım.
Bu yüzden bırakın da vatandaşı olduğum bu ülkede olup bitenleri bileyim. Afet gelir, yıkar gider düştüğün yerden kalkıp yurdunu yeniden inşa edersin fakat insan elinden gelenlere gözünü kapattığın an ne tarihin ne de geleceğin olur. Koyun misali ağaç gölgesi altında öbek öbek toplanır kurban edilmeyi beklersin.

"Hayat devam ediyor! " Bu kelimeler hiç bu kadar gerçek, hiç bu kadar kara mizah, böylesine trajik olmamıştı. Hayat devam etmiyor: sosyal hakları olmayanlar için, "lütfedilen" asgari ücret karşılığında çalışmaya mecbur edilenler, devlet kapısında dayıları olmayanlar, babadan veya sonradan mal mülk edinen olmayanlar için hayat memattır.

Siyasetin bir zerresi dahi umurumda değil, sadece insanca yaşamanın hak olduğuna inandım. Teknolojinin, bilimin bugününde ikinci sınıf insan muamelesi kanunlar ile yasallaşması trajikomik değil mi?..
Çalışanın alın terinden zenginleşmek hangi vicdana sığar? Bırakın efendiler, yok öyle bir ayet. Gencecik dimağları kirletip, siyasi emellere alet etmek inancın neresinde?..
Anlayış, insanı kullan at olmuş, kullanılıp atılanlar ise sürü muamelesi görür, maalesef ... Hani insanlık?..

İnsanlıktan bahsetmek olmadı, değil mi? Soğukkanlı cinayetler işlenirken, hayvanca boğazlanırken insanlar; kadınların, çocukların iğrenç sapkın fantezilerle hayatları hiç edilirken ne insanlığı?.. Hangi kanun yapıcı adaleti yerine getirdi?
Masumiyetin katli siyasilerin vicdansızlığının tescili sadece. Hangi siyaset kaldı ki uğruna ölünecek?.. Devletin başı karşısına üç maymunu oturtup keyif ediyorsa, siyasetin neresinden tutunup, kimi kime şikayet edeceksin?. İnsanlık mı?..

Uzun yıllar önce öğrendim ki gözlerini kapatırsan sadece kendini göreceksin. Kulaklarını tıkarsan sadece kendi bencil sızlanmalarını duyacaksın. Yüreğini unutursan insanlığını kaybedeceksin.
Uzun yıllar önce yaşanacak tek duygunun Aşk olduğuna inandım. Çünkü Aşk kelimelerle değil yürekle gerçek olur. Çünkü Aşk, yaradılışın anlamı, erdemlerin kaynağı. Ve böyle bir cehennemde sadece Aşk için yaşanır.

Öyle görünür ki ben her akşam ertesi günü umarsızca yaşamayı kendime söz verip tutmayacağım. Aşk ile...


eylül
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Telafisiz
Günlerin Rutininde Kaybolur Ruhlar
Ölüm Sadece Nefes ile Yetinmez
Bazen Sadece Susmayı Seçersin
An Olur, Tükendiğini Sanırsın
Yürekteki İz
Hayatın Bir Yerinde
Anlamı Yok
Unutmak
Kalemini Kırsan, Yüreğin Susmaz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dünya Yalanları
Bir Martı Gibi Uçup Geçer Hayat
Sadece Ot
Hayat Bir Şaka ve Hepimiz Gülmüyoruz
Merhamet
Aslı'nın Günlüğü
Anka Kuşu
Duvar
Meleğin Geçmişi Var, Günahkarın da Geleceği
Sen Söyle İstanbul

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eylül [Şiir]
Bir Şey Daha... [Şiir]
Şimdi Aşk [Şiir]
Teselli [Şiir]
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar [Öykü]
Yusuf'un Şarkıları [Öykü]
Gülümseme Çiçeği [Öykü]
Gecenin İçinden Gelen Sesler [Öykü]
Vurgun [Öykü]
Salkım Söğüt Hayat [Öykü]


eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiği Yazarlar:
insan, hayat


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © eylül, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.