..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sevgi ve Nefret > Osman AKTAŞ
29 Nisan 2021
İnsan Olma Fırsatı  
Osman AKTAŞ
Dünyada yaşananlara bakıyorum da, her yerde, her canlıya uygulanan bir zulüm var.


:CBH:
Dünyada yaşananlara bakıyorum da, her yerde, her canlıya uygulanan bir zulüm var.

Bitkiler âleminde bir bitki hayatını sürdürmek için başka bir bitkinin büyümesine fırsat vermiyor, verirse kendisi hayatta kalamayacak.

Hayvanlar âleminde bir hayvan kendisi ve sorumluluğunu taşıdığı hayvanların hayatta kalması için başka hayvanları ihtiyacı kadar öldürüp yaşamını sürdürüyor.

İnsana bakıyorum, hayatta kalmak için değil, her şeye sahip olmak için öldürüyor. Öldürdüklerinin ne etine, ne derisine ihtiyacı var. Yalnızca kıskançlık ve harislik... Her şeye kendisi sahip olmak isteyenlerin bir savaşı insanların öldürme tutkuları... Önlemesi imkânsız, ama mücadele gerektiren bir yapı bu.

Ben zulme uğrayan canlılar arasında tür, ırk, din, mezhep, grup, düşünce ayrımı yapmadım, yapmayı da düşünmedim. Ne düşündüm biliyor musunuz, Allah Kur'an-ı Kerim'de insanla ilgili iki kavram kullanıyor. Bunlardan biri "İns", diğeri "Nas". İns kavramı, hiçbir canlıya zarar vermeden ve canlıların güzel yaşamaları için çaba sarf edip, canlılara hizmet eden bir canlı. Nas kavramı, insan görünümünde, ama insanlık gerektiren unsurları bünyesinde bulundurmayan bir yaratık. Evet, bu kavramları baz alarak, hep "İns" olma çabası içinde oldum.

Ahmet Arif "Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim" diyor. Ben de aynını tekrarlıyorum. İnsan denen varlığı diğer canlılardan ayıran, tür, ırk, din, mezhep ve düşünce ayrımı yapmadan zulüm gören bir canlı için gösterdiği merhamettir. Çünkü vicdan denen soyut organ yalnızca insanda bulunur. İnsan hariç, diğer canlılar sadece bu âlemde kendilerine verilmiş olan yaşamı sürdürür ve giderler. İnsan dışı canlılarda hizmet bilinci, teşekkür bilinci ve ibadet bilinci yoktur (İster iyi, ister kötü anlamda).

Ben şimdiye kadar kimseye iyi ya da kötü olmasıyla ilgili ne bilgi, ne direktif vermedim, böyle bir derdim de yok. İnsan denen varlık zaten yaptığı her şeyi bilerek yapıyor, ama bazen işine gelmediği için bilmezden gelebiliyor.

Ben tebliğ denen kavramın anlatılarak değil, kişinin kendisi tarafından yaşanılarak gösterilmesi olduğunu düşünüyorum. Ve ben insan olma tebliğini kendimde başlattım, sürdürüyorum. Ne kadar başarılı olabileceğimi hep birlikte göreceğiz.

Ben diyorum ki, ihtiyaç dışı ne bir çiçek, ne bir hayvan, ne bir insan öldürülmesin. Her canlının eceliyle ölme hakkı var ve bu haklarını kullanabilsinler.

28 Nisan 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve nefret kümesinde bulunan diğer yazıları...
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Suçlu Kim
Eylüllenmek

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göçmenistan
Kalktım Seyreyledim Nadide Yurdu
Bir Nisan Şakası
Eylüllenmek
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Okumak
Oy Madımak
Toplu Gözleşme
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.