..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Olgular görmezden gelindikleri için var olmaya son vermiyorlar. -Huxley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Doğa ve Dünya > kemal düz
30 Nisan 2021
Bir Paçavra Hastalığı: Koronavirüs  
kemal düz
bütün bunların yanında her gün gelinim ve oğlum ihtiyaçlarımızı kapıya kadar getirmeleri, ayrılırken bulunduğumuz balkona el sallamaları.. duygulandıran anlardan bazıları. insanın aranılması hal-hatır sorulması tabi ki güzel bir durum, ancak hastalık günlerinde uzun telefon görüşmeleri iyi olmuyor. mecbur kalınırsa, birkaç cümleyi geçmeyen telefon görüşmesi olabilir veya mesajla geçmiş olsun dilekleri iletilebilir.


:DEA:
BİR PAÇAVRA HASTALIĞI: KORONAVİRÜS

Tüm Aile Hekimlerine ve Sağlık Personeline...

1989 Temmuz'unda Kıbrıs'a atanmıştım. Lefkoşa -Göçmenköy'de, Ağustos'un sıcağında hasta olmuştum. Hava 40 derece, ateşim 40 derece... ateşler içinde titriyor - kıvranıyorum. Sonra buz torbaları arasında bir hafta yattım. Üzerimde üç-dört battaniye...Bu hastalığa Kıbrıs'ta "tavuk hastalığı veya "paçavra" denilmektedir. Tatarcık ismi verilen sivrisinek benzeri bir haşerenin ısırmasıyla oluşan bir hastalık. Isırılan bölgede kabarıntılar kızarıklıklar, kaşıntı, yorgunluk, bitkinlik sanki dünyanın tüm yükünü taşıyorsunuz. Ayakta duramazsınız; baygınlık, uyku halinin yanında kas ve eklem ağrıları.. Tam bir "paçavra" olma hali... Kırıklık, bulantı, kusma, baş dönmesi. Yaklaşık bir haftalık hastalık...ve iyileşme.
Bunları neden yazdım. Bu çağımızın vebası koronavirüs hastalığı da tavuk hastalığı gibi, benzer özellikler göstermesi... Ondan farklı yönü, ölüm korkusunun zihninize işgal etmesi ve tedavi süresi. Ölüm olgusunun zayıf bir ihtimal olsa da, evham yaratması. Bir diğer farkı, insanların uzak durması, bırakın iki metreyi 200 metreden bile uzak durması. Virüsün mutasyona uğradığı söyleniyor. Bu süreçte, sadece virüs değil, davranışlar, değerler, gelenekler, kavramlar da mutasyona uğradı. Bu duruma üzülmemek mümkün değil: Kargo görevlisinin getirmiş olduğu paketi kapının önüne atıp, koşarak uzaklaşması, arızalanan internet firmasının evde pozitifli hasta varsa, gelemeyiz demesini unutamıyorum. Bütün bunların yanında her gün gelinim ve oğlum ihtiyaçlarımızı kapıya kadar getirmeleri, ayrılırken bulunduğumuz balkona el sallamaları.. duygulandıran anlardan bazıları. İnsanın aranılması hal-hatır sorulması tabi ki güzel bir durum, ancak hastalık günlerinde uzun telefon görüşmeleri iyi olmuyor. Mecbur kalınırsa, birkaç cümleyi geçmeyen telefon görüşmesi olabilir veya mesajla geçmiş olsun dilekleri iletilebilir.
İzolasyon süresince ruhsal çöküntü, kırgınlık, uyku hali gibi bedensel ve ruhsal rahatsızlıkların giderilmesinde; uyku ve dinlenmek, kendini yormamak çok önemli. Bu virüs kişinin en zayıf veya hasta organına indiği veya oturduğu anlatılmaktadır. Her insanın günün belli saatlerinde veya zamanlarında kendini iyi hissetmediği anlar vardır. İşte koronavirüs de böyle anlarda zamanlarda daha etkili olmakta. Hastalık sürecimizde Üsküdar'da Aile Hekimimiz Uzman Doktor Hayati Başer'e şükranlarımı iletiyorum. Hastalığımız öncesinde, hastalık sürecinde, izolasyon sonrasında, eşimi ve beni aradı. Dikkat etmemiz gereken konularda aydınlattı. Hastalığı atlatmamızda çok büyük katkıları olmuştur. Ayrıca kardeşim Kadir ve eşi Hemşire Melek Düz (yengem) bu süreçte hep yanımızda oldular süreci atlatmamızda çok büyük katkıları oldu, kendilerine çok teşekkür ederim. İyi ki onlar vardı. Bunları neden yazıyorum, çevrenizde yakınlarınızda benzer şikayetleri olan kişileri ikna edin, gerekirse sağlık ünitelerine kendiniz götürün. Bu hastalık pek bir belirti vermiyor. Bende nezle, öksürük ve burun akıntısıyla başladı. Bana bir şey olmaz düşüncesi veya kendime bu hastalığı kondurmamam gibi düşüncelerim vardı. İşte Aile Hekiminin ve Kardeşimin iknasıyla hastaneye gittik ve erken teşhis sayesinde hastalığı iyileşme süreci başlattık. İzolasyon sonrası sokağa çıktığımda her şey çok garip geldi bana. Çift maske taktım, insanlardan uzak durmaya çalıştım. Hayat anlamsız ve boş geldi. Kendimi sorguladım: Kendimi suçlu gibi hissettim. Güçlü bir Devletimiz var. İyi bir sağlık sistemimiz var. Devlet hastaneleri Uzman Aile hekimlerimiz var. Allah Devlete zeval vermesin. Yoksa halimiz tam paçavra olurdu. Şimdi tam olarak iyileştiğimizi söyleyemiyoruz. Doktorumuzun belirttiğine göre, bu hastalığın iyileşmesi günleri değil, ayları bile bulabilir. Dahası kalıcı bazı rahatsızlıklar bırakabilir, bunların neler olacağını da bilemiyoruz. Bünyemizde ne gibi bir hasarlar bırakacak...Bağışıklık sistemimiz nasıl tepki verecek. Vücudumuz bu virüsle mücadelesini sürdürüyor. Tüm hassasiyetimizle kendimizi ve çevremizdeki insanları korumakla yükümlüyüz. Dileğimiz bu günlerden en kısa zamanda kurtulup eski güzel günlere dönmememizdir. Sağlıcakla kalın.
Salacak 24.04.2021

"Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"
Muhibbî -Kanunî Sultan SüleymanSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Genç Bir Yazar ile Söyleşi: Murat Kömür
Koranavirüsle Nasıl Mücadele Ettik
Anılarda İskenderun: Cem Erman ve Hikayet-i Zeki Müren
Bir Dönem Soğukoluk ve Hatay
Krishnamurti ile Kendini Tanıma Sanatı
Trene Özlem: İskenderun'dan"dan Adana'ya" Yolculuk
Divan Edebiyatının En Güzel Şairi
Payas'ta Tarih Tarihte Payas
Sinemanın En Figüranı
Sokakta Sanat: İskenderun Kültür Sanat Şenliği

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Nevruz Uğur [Şiir]
Aybastılı Şair İzzet Haznedar [Şiir]
Münzevi Bir Osmanlı [Şiir]
Çukurova'nın İki Yiğit Sesi: [Şiir]
[Şiir]
Şiirin Hatayı [Şiir]
Düşüyorum Tut Elimden - Selma Sayar [Öykü]
Bir Öykücümüzden Bir Öykümüz Var [Öykü]
Aybastılı Bir Feylesof: Refik Güley [Roman]
İskenderun'da Kitapçı Olmak [Eleştiri]


kemal düz kimdir?

edebiyat sanat, tarih, kültür ve folklora karşı ilgim var. yerel bir gazetede kültür sanat yazıları yazıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
engin geçtan, edip cansever, tevfik fikret v.b.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © kemal düz, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.