..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Anlamak beğenmenin başlangıcıdır. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
22 Ağustos 2021
Yapay Ticaret  
Ahmet Zeytinci
İnternetten yap ödemeyi, adresi ver ne istiyorsan, Drona yüklesinler hooooop beş dakika da bilemedin on dakikada alacağın şey, şehrin bir ucundan sana ulaşacak. Dron geldi mi ''Oooo hoş geldin beş gittin, yorulmuşsundur gel içeride bir kahve iç ya da bir bardak su vereyim sana, azıcık soluklan'' muhabbetleri olmayacak artık...


:AJH:
Bir dolu firma bir telefonla kapıma kadar geliyor. Ne o malı hangi marketten, hangi raftan aldığımı biliyorum, ne de satıcı bayan ya da erkek eleman ile ayak üstü sohbet edebiliyorum. Ne de eskiden olduğu gibi veresiye defteri diye bir kavram var.

Dayıyorsun kredi kartını, öder misin, ödeyemez misin, firmanın sorunu değil artık. Firmalar için kolaylıksa da hesapsız kitapsız kredi kartı kullananlar için bir dolu sakınca... Bir de şimdi Dron dedikleri alet çıktı, artık kısa bir zaman sonra kapıya gelen satıcılar ile de muhatap olmak diye de bir şey kalmayacak...

İnternetten yap ödemeyi, adresi ver ne istiyorsan, Drona yüklesinler hooooop beş dakika da bilemedin on dakikada alacağın şey, şehrin bir ucundan sana ulaşacak. Dron geldi mi ''Oooo hoş geldin beş gittin, yorulmuşsundur gel içeride bir kahve iç ya da bir bardak su vereyim sana, azıcık soluklan'' muhabbetleri olmayacak artık...

Farkında mısınız bilmem? Teknolojinin hayatımızdaki hakimiyeti arttıkça, insanda yalnızlaşıyor gitgide... Bundan sonra daha da yalnızlaşacak. Bildiğim kadarıyla bir çok Avrupa Ülkesinde sırf yalnızlarla ilgilenen bakanlıklar var.

İnatla terk etmeyelim diyoruz mahallemizin küçük esnaflarını, terzilerini, bakkallarını, yufkacılarını, tesisatçılarını, ayakkabı tamircilerini, ama olmuyor işte, olmuyor... Kapitalizmin o acımasız çarkları ''Büyük balık küçük balığı.'' yutar misali, yok ediyor mahalle esnafları abilerimizi, ablalarımızı. Biz de istiyoruz ki küçük balıklar ile büyük balıklar dost olsunlar, şu üç günlük dünyada gül gibi geçinip gitsinler...

Yapay Zeka, yapay ticaret, yapay insan ilişkileri neticesinde bundan sonra toplumlarda sosyolojik ve psikolojik sorunların hızla arttığını gözlemleyeceğiz... Şairin dediği gibi ''Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.'' Yapay kalp bile yaptılar, ticaret yapay olmuş çok mu?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Z Kuşağını Nasıl Kafalarız
Aşağılık Komplekslerinizi Aşağıya Alın Biraz
Yeter ki İradenize Sahip Olun
İslam'a Bundan Daha Fazla Kötülük Olamaz
Mega Şehir Olmaktan Çıkmış Bir Mega Köy
Eskiden Olsa Üzülürdüm
Zaman İleriye İnsan Geriye Gidiyor Sanki
Konu İnsan Hayatı Olunca Yazmasak Olmaz
Senden Adam Olmaz
Hak Ödemelerinde Kredi Kartı Geçmiyor

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Adaletin Terazisi
Olimpiyat mı Dediniz
Milli Takıma Tavsiyeler
Gözyaşlarına Bahane Yoktur
Yüreğimizi de Yakmayın
Böyle Gösterişlere Gerek Yok
Bu Vahşilerin O Vahşilerden Ne Farkı Var
Alçak Dağlar Ben de Yüksekleri Babamda En Yüksekleri Dedemde
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Bazılarına Her Yıl Aynı Fark Etmez

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Şairler Ülkenizin Vicdanısınız [Şiir]
Umut Hep Var Aslında [Şiir]
Dışarıda Bir Yağmur Bir Yağmur [Şiir]
Var Mısın [Şiir]
Ben Yitip Gittiğimde [Şiir]
Bekliyoruz Gelin [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Bebekler Ölmesin Bir Daha [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
İçimde Şehirler Boğulur [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.