..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler > Cahit KILIÇ
29 Mart 2022
Yakın Tarihin Despotları  
Cahit KILIÇ
Günümüzde de, özellikle bize yakın coğrafyalarda irili ufaklı başka diktatörler de var. Despotizmi marifetmiş gibi halkın gözüne sokuyorlar. Yalana ve talana dayalı farklı propagandalarla halkı uyutmaya çalışıyorlar.


:EBH:
İngiliz tarihçi, politikacı ve düşünür Lord Acton:
-"Güç yozlaştırır, mutlak güç mutlak yozlaştırır" diyor.
22 yıldır Rusya'da iktidarı elinde tutan Vladimir Putin, "mutlak yozlaşmış" biri olarak çıkıyor tarihin karşısına...
İslâmî terimlerde geçen "amir-i mutlaklık" onu kesmiyor artık. Tarihteki nice despotlar gibi onun da gözü "kadir-i mutlaklık"tadır.
Yani, yeryüzünün Allah'ı... Stalin, Hitler ve Mussolini de aynı kafadaydılar.
Tarihin kirli sayfalarında "amir-i mutlaklıkla iktifa eden başka despotlar da var. Meselâ (gençler bilmezler) İspanyol diktatörü General Franco, çok kanlı bir iç savaşın ardından ülkesini 36 yıl yönetti. Ancak o geberdikten sonra ülkede demokrasi tesis edilebildi.
Yine gençler bilmezler (okumuyorlar ki bilsinler, onlar ancak magazin figürlerini ezberliyorlar) Şili diktatörü Augusto Pinochet. 16 yıl ülkesini demir yumrukla yönetti. 91 yaşında eceliyle geberdi.
Meselâ Arjantin’i 1976 ile 1983 yılları arasında demir yumrukla yöneten askeri cuntanın lideri Jorge Videla. Muhalifleri uçaklara bindirir on bin metreden canlı canlı okyanuslara attırırdı. 88 yaşında eceliyle geberdi.
Ortadoğu diktatörlerini say say bitmez. En meşhurları Saddam Hüseyin idi. O da kendisini kadir-i mutlak zannediyordu. Akıbetini herkes biliyor.
Günümüzde de, özellikle bize yakın coğrafyalarda irili ufaklı başka diktatörler de var. Despotizmi marifetmiş gibi halkın gözüne sokuyorlar. Yalana ve talana dayalı farklı propagandalarla halkı uyutmaya çalışıyorlar.
Bugün, bütün dünyada lânetlenen Putin’in yaptığı saldırganlık, belki bu despotları da bir nebze yumuşatır diye ümit ediyorum.
Pekiyi, bugün haksız yere kan döken Putin suçlu da, onu bu işe bizzat sevk eden Batılı (kendi halklarına) demokratlar melek mi?
Başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı emperyalistler, son 30 yılda 10 milyona yakın insan öldürdüler. Afganistan, Irak, Suriye, Yemen gibi ülkeleri viran ettiler. Bugün bile Yemen halkının başına Suudi uçakları ile Amerikan ve İngiliz bombaları yağdırılıyor. Ukrayna halkı için gözyaşı dökenler, 7 yıldır bombalar altında can veren Yemen halkı için zerrece üzülmüyorlar bile. Oysa mâşerî vicdan ikiyüzlülüğü kabul etmez...
Keza, Yemen’de ve Filistin’de zulme maruz kalan Müslümanların öldürülmesinin sebebi masum Ukrayna halkıymış gibi; onların uğradığı zulmü reva görmek de bir başka kesim için utanç verici olmalıdır.
Hülasa edersek: Bizim de âcizane çabamız, ülkemizi ve geleceğimizi, kadir-i mutlaklık hastalığına duçar olmuş birine teslim etmemek içindir...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın savaş ve afetler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Srebrenitsa Katliamının Gölgesinde Unutulan Hocalı Katliamı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Örgütlenmiş Cehalet!
Aydın Kaypaklığı!..
Çökülen Matbuat!
Despotizmin Hâlleri…
Mevzular Derin!..
Makûs Talih…
Ar Damarı Meselesi…
İhtiras ve Kara Propaganda!
Dersimiz Demokrasi Olsun!
Güney Kafkasya’daki Kazanda Türkiye Kaynatılmak İsteniyor!..

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Haccac-ı Fırat [Şiir]
Aklıma Şaşıyorum! [Şiir]
Sürgünler Şehri [Şiir]
Son Arzu… [Şiir]
Kimdir Gelen! [Şiir]
Uzaklar [Şiir]
Derkenar [Şiir]
Adamım! [Şiir]
Kars Eli [Şiir]
Derdimend! [Şiir]


Cahit KILIÇ kimdir?

‎"Kalem erbâbı olmak sadece ona buna çatmak değil, zaman zaman da hayatın küncüne kelimelerden çenet taşı koyabilmektir!. . " (Cahit Kılıç)

Etkilendiği Yazarlar:
Divan şairleri, divan şiiri. Ve elbette ki XX. yüz yıl şairlerimiz.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Cahit KILIÇ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.