..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
22 Mayıs 2022
Zorunlu Kartal Olduk  
Ahmet Zeytinci
Daha mı beyazlaşmasın saçımız sakalımız? Bugüne bugün, dede adayıyız. Çok genç yaşta olup da dede olan arkadaşlarım, meslektaşlarım var benim, saçları da simsiyah, dede demeye bin şahit ister. Dede dedin mi saçı sakalı beyaz olacak, elinde baston olmasa da... Dedeler Kitabının dördüncü cildinin sekizinci sayfasında madde dokuzun a fıkrasının be bendinde yazar. Yok ya inanmayın, salladım gitti işte..


:EF:
Yaş kemale erince haliyle biraz saçlarda beyazlaşmalar da gün yüzüne çıkıyor. Yine de bu yaşımıza rağmen çok da fazla sayılmaz. Eski zamanlarda babam saçı beyazlaştı mı saçını biraz biraz boyatırdı rahmetli, şimdi benim saçlarımı boyatmak hiç içimden gelmiyor, kendi haline bırakıyorum saçlarımı, doğallığı daha güzel...

Daha mı beyazlaşmasın saçımız sakalımız? Bugüne bugün, dede adayıyız. Çok genç yaşta olup da dede olan arkadaşlarım, meslektaşlarım var benim, saçları da simsiyah, dede demeye bin şahit ister. Dede dedin mi saçı sakalı beyaz olacak, elinde baston olmasa da... Dedeler Kitabının dördüncü cildinin sekizinci sayfasında madde dokuzun a fıkrasının be bendinde yazar. Yok ya inanmayın, salladım gitti işte..

Bebeler görünce saçlarda ki ara ara beyazlaşmaları ''Amca sen kesin Beşiktaşlısın, Kartal'sın.'' diyorlar da başka bir şey demiyorlar... Ben de onlara ''Yok oğlum yok Beşiktaş'ı da severiz ama ben Cimbomluyum keratalar.'' diyorum... Bir de benimle maytap geçiyorlar ''İnanmayız amca billahi sen Kara Kartalsın mutlaka başka takımlı olamazsın.'' diye de devam ediyorlar...

Siyah beyaz ve renkler deyince şöyle bir anekdot geldi aklıma bir çoğunuzda bilirsiniz belki ''Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu birinciliği beyaza verdiler.'' Bir muhterem söylemiş bunu da şimdi adı aklımda kalmadı... Bizim saçlarda beyazlaştı mı sanki biz orta yaşlılar ahirete yaklaşırken bir adım daha, bana da temizleniyor muşuz gibi geliyor; ne dersiniz?

Eee ne de olsa o beyazlaşan her saç telinin ayrı bir hikayesi vardır gönlümüzde ruhumuzda. Kimi zaman terk edip gidenler eklemiştir, saçımıza o beyazları, kimi zaman bize kazık atan insanların katkısı vardır o beyazlarda... Eskiden üzülürdüm bana niye kazık attı bu insanlar diye, düşündüm ki bunun bir de ahiret boyutu var, dert etmeye değmezmiş...

Bak şimdi ne geldi aklıma rahmetli Adnan Şenses'in de zaman zaman söylediği güzel bir şarkıydı ''Neden saçların beyazlanmış arkadaş, sana da benim gibi çektiren mi var, görüyorum ki her gün meyhanedesin yaşamaya küstürüp içtiren mi var.'' Demek ki çekilen çileler biraz biraz saçlarımızda ki akların çaktırmadan, siyahların arasına karışmasına vesile oluyor...

Bir atasözümüz ''Beyaz saç aklın değil yaşın işaretidir.'' der. Bir muhterem de ''Yalnızlık onca saçın arasında beyaz bir, saç teli gibi, çektikçe çoğalıyor, çoğaldıkça arsızlaşıyor.'' demiş... Bir de tüyo vereyim size ''Dört ay aç karnına sarımsak yendiğinde beyaz saçlar dökülür, yerine siyah saç biter.'' demiş, ben değil, ben değil, büyük Tıp Alimi İbn-i Sina... Bunu da araştırmak lazım, olur mu olur...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yardım Kampanyası Başlatılmalı
Aşk Nerede Başlar Nerede Beslenir
Büyük Aşk Yaşamanın Püf Noktaları
Yumuşak Ğ Ye Kötü Davranmayın
Sizin de Selam Verip Borçlu Çıktıklarınız Olur Mu
Yeni Ekonomik Yaklaşımlar
Aşk Tadında
Alafranga Tuvaletler Yazarlara Büyük Kolaylık
Hay Ağzını Öpeyim Durumları
Çek Senet Mafyasının Mafyavari Hareketleri

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Aşk Matematiktir Hem de Ne Matematik
Hasta mı Bunlar
Ayrı Dünyaların İnsanlar Değilse de Ayrı Dizilerin İnsanları Onlar
Baksana Yiğidi Kılıç Kesmiyormuş Abi
Soldan Sağa Sağdan Sola
Çıkmayacak Var Ya
Uğursuz Sayı
Gerçekte Mantığın En Bol Olduğu Yerdir Askerlik

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Uyanış [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Terzi Süleyman Amcanın Dükkanı [Şiir]
Yürek [Şiir]
Sıradan Bir Gündür [Şiir]
Ülkemden Umudum Var [Şiir]
Her Şey Paramı Be Amca [Şiir]
Uzak Şehirlerin Namuslu İnsanları [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.