..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Tayyibe Atay
28 Temmuz 2022
Rabbena Atina  
Tayyibe Atay
filleri unuttum sanma tanrım!.


:BAD:
“Rabbena Atina fit dünya haseneten ve kına ve fil ahireti azaben nar”

vay beee!..ben de bilirmişim dua etmeyi!..hatta, ettiğim duanın dayanağının ne olduğunu!..mesela, şimdi bu dua ile ne söylemiş oldum dersiniz; kendimce çok şey!..

mesela, Yunanistan’ın başkentini!..😀😀gördünüz mü, Türkiye’nin başkentini bilmeyen üniversite bitirmişler varken, ben bir başka ülkenin başkentini bile bilir, ettiğim duanın içine sokarmışım!.😀gerçi bu ülke ile yaşadığımız sorunlar bitmez tükenmez!.sadece şimdi değil,tarih boyunca sürüp gitmiştir bu durum. bu yıllarda ise Lozan Barış anlaşması ile bize verilen adalara Yunanlılar çömmüştür!..hemen boşaltın demek yerine; sanki bir Yunanlı gibi demeçler veren siyasilerimiz vardır!.yumuşak yumuşak konuşup, onların yaptığı bu hukuksuz, bu anlaşma ihlalini, bekaya bağlayanlarımız vardır!.bir yandaş kişinin tv de söylediği şu cümleyi ömrüm var oldukça unutmayacağım. tartışma adalara kayınca aynen şunu söyledi bu zat:

“memleketin bekası için bedel ödemeliyiz!”

adaların istila edilmesi, bekamız için gerekliymiş yani!.nasıl bir kafadır bu; anlamış değilim!.

ve fit meselesi!.yükseklik demek oluyor bu, sözlük anlamıyla..dünyanın yüksekliği var mıdır, yoksa yok mudur, belli değil!..hem dünya yusyuvarlaktır ya; yuvarlak şeylerin yüksekliği olur mu hiç!.😀olsa olsa hacmi ve çapı vardır!..tuhaf bir çıkarımdır, bu duanın içine oturtulan dünyanın yüksekliği yani!.diğer tarafta dünyanın tepesine çıkıp dünyayı seyredenlere haset duymak da çok rencide edici bir duygudur bence!..düşünün hele; aşağıdasınız, yukarıdakileri görmek için büyük bir çaba harcıyorsunuz...yukarı baka baka tepegöz olmuşsunuz; boynunuz tutulmuş!..koşuyorsunuz doktorlara; yok!..hepsi kaçmış gitmiş ülkeden!..yok canım kaçmamışlar, kovulmuşlar!..tutulmuş boynunuz ve tepede olan gözlerinizle yaşamak zorundasınız artık!..düzeltecek biri yok yani!..

sıra geldi kınaya!.kimimiz ellerimize yakarız gelin olurken, kimimiz canından ettiğimiz kurbanlıklara!..ha bir de kına gecelerimiz vardır; şıkıdım şıkıdım oynar, göbek atarız!..ne güneyse beh!..sanki göbek atacak,oynayacak, eğlenecek durumumuz var da; ne gezer!..hayata bir bakın hele; kuru ekmek bulamayanlarımız var, çarşıdan pazardan istediğini alamayanlarımız var!. istediği giysiyi sırtına geçiremeyenlerimiz var. tatil yapamayanlarımız var. işi gücü olmayanlarımız var...iyi beslenemeyip sağlığı bozulanlarımız var...yapılan zamlar yüzünden sinirleri havaya kalkanlarımız, hatta delirenlerimiz var....dahası, hayat pahalılığı yüzünden aile bireylerini katleden babalar var!.var da, var yani!..say say bitmez!..

peki kimdir bu zamların müsebbibi, hı!..ben değilim elbet, siz de değilsiniz...o halde kim? bu sorunun cevabını veren akıllı biri olmuş; duyunca çok güldüm!..😀

meğerse Allahmış zamları yapan!..eee..ben boşuna mı ettim yukarıdaki duayı; adam haklı!.Allahın duası “azap ve Ateş” üstüne olunca; zamlarla bizi yakması, eziyet etmesi normal değil de, nedir allasen!..

ah be tanrım, anladık sen zam hesabı falan yapmazsın da; bu akıllı adamları neden yolladın dünyaya!..hiç mi deli adam yoktu listende, hı!...

filleri unuttum sanma tanrım!.hortumlarından dolayı hem de!..ne vardı sanki; bu duanın içine fil koyacak!..çektiğim hortum azabına acı, e mi!..

😀😀Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Patlıcan
Benim Gag'larım

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eşiksiz Ev
Merak
Mektup
Marul
Hamdolsun!..
Patetissstt!.
Eskiyi Çare Yaptım
Haylaşıyoruz
Kalem Uçları
Üşüme Sen

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eyvallah [Şiir]
Rüzgar [Şiir]
Yok Mu Alan [Şiir]
Durak [Şiir]
Yaz Çocuk [Şiir]
Menekşe [Şiir]
Ütü Masam [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Vuslat 2 [Şiir]
Kör Pencere [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Tayyibe Atay, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.