..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevmek bir başkasının yaşamını yaşamaktır. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
26 Ekim 2022
Bir Taşla Kaç Kuş Vurulur  
Ahmet Zeytinci
Bir de çok önemli olan şu konu var ki her taş da her kuşu düşürmeye yetmiyor. Güvercinlere ya da serçelere atılan taşlar ile leyleklere veya kartallara atılan taşların saf dillilikle aynı büyüklükte olduğunu düşünmüyorsunuzdur, umarım... Hele de devekuşlarını filan taşla vurmaya kalkmayın, zaten onlara kimi zaman deve, kimi zamanda kuş muamelesi yapıyorlar, benden söylemesi...


:EH:

Çok önemli bir memleket meselesini burada görüşlerinize sunmak artık, boynumuzun borcudur. Duyumlarımıza göre zaman zaman kabine toplantılarında bile gündeme geliyormuş, ’’Bir taşla kaç kuş vurulur meselesi.’’ Yaygın kanaat bir taş ile iki kuş vurulduğudur ancak kuş sayısı artarsa da sakın şaşırmayın. Bir taş ile iki kuşu vurmaya kalkarsanız, taşı öyle dengeli ve usturuplu atmalısınız ki taş bir kuştan sekip öbür kuşa da dokunmalı...

Tabi kuşlar bu durumdan hiç de memnun olmayacaklardır, nasıl memnun olsunlar ki arkadaşları bir taşla Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Her ne kadar kuş beyinli de olsalar, arkadaşlarının arkasından onlarda gözyaşı dökerler, taşları atanlara da lanet okurlar.

Bir de çok önemli olan şu konu var ki her taş da her kuşu düşürmeye yetmiyor. Güvercinlere ya da serçelere atılan taşlar ile leyleklere veya kartallara atılan taşların saf dillilikle aynı büyüklükte olduğunu düşünmüyorsunuzdur, umarım... Hele de devekuşlarını filan taşla vurmaya kalkmayın, zaten onlara kimi zaman deve, kimi zamanda kuş muamelesi yapıyorlar, benden söylemesi...

Biz de böyle de başka başka ülkelerde nasıl acaba? Orada da mutlaka bir taşla iki kuş vuranlar oluyordur, bundan sonrada olacaktır. Bir de şunu düşünüyorum, bu iki rakamı, üç dört hatta beş de olabilir mi? Yok, canım artık dediğinizi duyar gibiyim. Ben de şimdiye kadar ’’Ağabey ben bir taşla üç kuş hatta dört kuş vurdum.’’ diye ortaya çıkanı hiç görmedim. Öyle bir şey olsa, sanırım bu adam Guiness Rekorlar Kitabına bile girer...

Bizim çocukluğumuzda, bir çok arkadaşım elinde sapanla dallarda serçeleri güvercinleri avlarlardı, bende üzüntüden ve de bir şey yapamamaktan kahrolurdum, yazık edelerdi o güzelim canlılara, ama hiç bir taşla iki kuş vurduklarına şahit olmadım desem yeridir.

Bir taşla bir kuş vuran arkadaşlara sesleniyorum buradan. Arkadaşlar kuşlara ilişmeyin, kuşlarda Allah’ın en güzel varlıklarından, tabi iki kuş vuran, vurmaya kalkanlara da bu uyarımız aynı zamanda... Bırakın kuşlarda yuva kursunlar, güvercinler, serçeler, çifte kumrular, onlarda hayatın tadını çıkarsın, zaten öleceklerini de bilmiyorlar, çocukları, torunları olsun. İlişmeyin kuşlara, ilişmeyin hayatlarına...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Her Şeyin Sanatı Var Herkes Sanatkar
Düpedüz İnsan Bir Hayvandır
Ali Ata Baksın Dursun
Bu Sinekler Kayıyor da Bir Ben mi Göremiyorum
Büyük Aşk Yaşamanın Püf Noktaları
Aşk Nerede Başlar Nerede Beslenir
Gölgem ile Muhabbet
Büyük İftira
Koyun Sayarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bizimde Kırmızı Çizgilerimiz Var

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz
Bakışlardaki Cesaret
Uzay Bu Belli Olmaz
Şimdilerde Yeni Moda
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Hasta mı Bunlar
Şehirler Değişiyor Dönüşüyor İnsanlarıyla
Uğursuz Sayı
Soldan Sağa Sağdan Sola
Çıkmayacak Var Ya

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Burası Karadeniz [Şiir]
Zaman Zaman [Şiir]
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Öğretmenlerim Hakkınızı Helal Edin [Şiir]
Emperyalizme Sesleniş [Şiir]
Önemli Olan [Şiir]
Yumurta Topuk [Şiir]
Tembel Teneke Sen de [Şiir]
Ayrılalı Tam On Sene Olmuş [Şiir]
Yıka Tüm Benliğini Ruh Dediğin Aynada [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.