..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öküzün rengini dışında, insanın rengini içinde ara. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
31 Ekim 2022
Kürdilihicazkâr Makamında Mevlevi Hutbesi  
Osman AKTAŞ
Mahir Ünal'ın Türkçeyle ilgili açıklaması üzerine bir şeyler yazmayı düşündüm, sonra vazgeçtim. Çünkü Mahir Ünal ciddiye alınacak biri değil.


:ADD:
Mahir Ünal'ın Türkçeyle ilgili açıklaması üzerine bir şeyler yazmayı düşündüm, sonra vazgeçtim. Çünkü Mahir Ünal ciddiye alınacak biri değil.

Bir gecede cahil kalanlara bir bakın; koskoca Osmanlı bir tek bilim adamı yetiştirebilmiş mi? Saçma sapan fetva veren ve kafa karıştıran sözde dinciler dışında, insanlığın hizmetine sundukları ne var.

Gerçek bilimle uğraşanlara bakıyorsun, ya Osmanlıdan önce, ya Osmanlı sınırları içinde yetişmemiş kimseler. Bir Hezârfen Ahmet Çelebi, şaibeli bir isim de İbrahim Hakkı... Başka yok.

Cahil bir topluluğun alfabesi değişince, nasıl tekrar cahil olabiliyor? Altı yüz yıl boyunca okudukları bir yığın hurafe dolu kitaplar... Cami, Bina, Molla Davut, Mızraklı İlmihal ve içinde Emevilerin özel uğraşlarıyla meydana gelmiş, sahte hadislerle dolu bilmem kaç ciltlik hadis kitapları...

Bütün bunların üzerine kalkıp cumhuriyet düşmanlığı yapmak, ancak geçmişte atalarının yaptıklarıyla ters düşmemek için çaba sarf edenlere göre... Cumhuriyet eğer sizi cahil bıraktıysa, bu bir gecede değil, genetiğinizde öğrenme ve okuma azmi olmadığından. Sizlerin karakteri yenileşmeye ve bilimsel buluş keşfetmeye müsait olmadığından. Kendi karakter ve iradenizi Arapça bir kaç cümle için heba ettiğinizden.

Sizler yukarıda saydığım kitap dediğiniz kâğıt yığınlarındaki keramet denen uyduruk masallarla avunmaya mahkumsunuz. Sizler, ey bugün cumhuriyetin size sunduğu fazilet sayesinde ona düşmanlık yapanlar, aynı masallarla uyuyun ki, uyuduğunuz sürece insanlık rahat etsin.

Allah size hidayet versin, diyeceğim, ama sizin karakteriniz Allah'ın hidayetine hazmedecek bir yapıya sahip değil. Hidayete yazık olmasın, hidayet israf olmasın, diye demiyorum.

Eğer içinizde dine dair bir takım kırıntılar kaldıysa, Kur'an ayetlerini ve Kur'an ile çelişmeyen hadisleri öğrenip hayatınıza uygulayın. Umulur ki, hidayete erersiniz.

31 Ekim 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
Helal Süt Emmişler
Bokun İçinde Kıl
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı
Öğretmen Bariyer Basamakları
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Corona Sürecinde Kültürel Değişim

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
"Ruhumda Sızı"
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.