..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Benim yaradılışımda fevkalade olan birşey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. - Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
5 Kasım 2022
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu  
Osman AKTAŞ
MEB Sayın Özer'in konuşmalarını eleştiren bir yazıyı yeni yazdım. Yaptığı konuşmaların insani ilişkiler taşımadığı gibi, Sayın Özer'in narsist açıklamalar yaptığından söz etmiştim. İddialarımın tamamından vazgeçiyorum. Sayın Özer, düşünme becerisinden yoksun birinin tavrını sergiliyor.


:BJE:
MEB Sayın Özer'in konuşmalarını eleştiren bir yazıyı yeni yazdım. Yaptığı konuşmaların insani ilişkiler taşımadığı gibi, Sayın Özer'in narsist açıklamalar yaptığından söz etmiştim. İddialarımın tamamından vazgeçiyorum. Sayın Özer, düşünme becerisinden yoksun birinin tavrını sergiliyor.

Sayın Bakanın yeni açıklaması... Buyurun, bakın. "Öğretmenlik Meslek Kanunu sembolik olarak öğretmene duyulan saygının bir ürünüdür. Biz Öğretmenlik Meslek Kanununu tüm öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesi için yapmadık. Biz Kariyer Sistemini sistematik içerisinde öğretmenlerin lisansüstü çalışmaları, master, doktora çalışmaları ve belli bir kıdem yılında bir sistematik çerçevesi içerisinde bir özlük hakkını destekleyecek bir mekanizma olarak inşa ettik. Yani bunu basitleştirip de “Öğretmen yeterliliğini ölçüyormuş, ölçmüyormuş.. Ya bir tane kıytırıktan bir sınavla öğretmen olunur muymuş?” diye bunu süfli bir şekilde saçma sapan bağlamların içerisine koymak öğretmenlere saygısızlıktır”

Küçük bir anekdot anlatmak istiyorum, sonra konuya devam edeceğim.

Aleksandır İskender ya da bilinen adıyla Makedonya Kralı Büyük İskender, hükümdarlığının ikinci yılında babası döneminden kalan başvezirini huzuruna çağırarak, kendisini azlettiğini söylemiş, başvezir de, nedenini sormuş. Büyük İskender "İki yıldır başvezirimsin. Bana hiç bir kusurumu söylemedin. Ben insanım; iki yılda hiç mi bir yanlış yapmadım? Eğer yaptığım yanlışın farkında değilsen, aptalsın ve bu makamı hak etmiyorsun. Eğer yaptığım yanlışı görmezden geliyor ve susuyorsan, hainsin ve bu makamı hak etmiyorsun. Ben aptal olduğunu düşünerek seni azlediyorum. Hain olduğunu düşünürsem, seni öldürmem gerekir" demiş.

Küçük bir açıklama (herkesten özür dileyerek), sağır kimseler kendi seslerini duyamazlar ve karşılarındaki kişilerin de kendilerini duyamadıklarını düşünerek bağırırlar. Kimi sağırlar kendi seslerini kendilerinin duyamadıklarını bildiklerinden umursamadan normal konuşurlar. Hatta normal olmayan konuşmalarını da normal yaparlar. Özel eğitimciler bilir bunu.

Ben sözün burasında, Sayın Özer'i muhatap alıp söze devam etmek istiyorum.

Sayın Özer, bakan olduğunuzdan beri bırakın doğru bir şey yapmayı, doğru bir adım atmayı, insani bir cümle sarfettiğinizi duymadım. Öğretmen lehinde yaptığınızı düşündüğünüz cümlelerde bile öğretmeni rencide edip aşağılıyorsunuz.

Sayın Bakan kendinizle ilgili değerlendirmeyi size bırakacağım, ama sağlıklı bir karar çıkacağından emin değilim. Bu yüzden değerlendirmeyi öğretmenlere ve sizi yönetenlere bırakıyorum.

Sadagallahü'l azim.

5 Kasım 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
İşçi ve Memur Maaşına Dikilen Gözler
Bokun İçinde Kıl
Semazen Dönüşü
Cinnet-i Âlâ
Yalan Ekip Talan Biçme
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme
Ehven-i Şer
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Akran Zorbalığı Ya da Ekran Zorbalığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü
17 Eylül ve Ülke Kaderini Değiştiren İdamlar
Sabahattin Ali
Üç Din ve Bir Filistin
"Bir Fincan Kahve Olsa"

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
Eros'a Rekabet [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.