..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir ülke bağımsız olmadan, bağımsızlık da erdem olmadan ayakta duramaz. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Tarihsel Olaylar > Alp Şahin
13 Kasım 2022
Rapsodi Taksim  
Alp Şahin
Üzülmemek için kendimi, elimi ve kalemimi bir türlü durduramıyorum. Benim şu fani dünyadaki kanım, canım ve ırkım bu olanları yaşamamalıydı…


:IF:
Olayların nasıl başladığını en baştan hatırlamak gerek… Adamın biri çıktı dedi ki ben dedi müslümanım… Ahanda namaz kılıyorum… Ahanda Kuran okuyorum… Çoğunluk dedi ki tamamdır bitti bu iş… Sırtımız yere gelmez evelallah dedi.

Sonra? Vakti zamanında kahramanın birinin, yetki verilmez alınır kafasında ilerleyip, elleriyle büyütüp yetiştirdiği fabrikalar, sistemler ve özgür düşünceler birer birer lekelenip satıldı. Ahanda Almanya’da da böyle oluyor denildi. Almanya yapıyorsa biz de yapmalıyız, karma ekonomi ne abi fırçası çekildi. Daha sonrasında ne oldu? Hazırda olan, miras bırakılan, art arda tüketildiği için refah ve bolluk sardı her kesimi… Nasıl yani? Şöyle ki yeni evlenmişsin gibi düşün… Sana, ailene ve senden sonraki geleceklere yapılan bir yatırım var. Haliyle bu yatırımlardan ufak ufak gelir gelmesini beklemek başka, arka arkaya yatırımları bozdurup zevk sefa içinde yaşamak başka…

Haliyle paralar suyunu çektiğinde kah bankalar arar adamı, kah adam arar bankaları… Onlar da derler ki; biz size şunu verelim, siz de içinizdeki sınırlarda şunları tutun, şu şartları yapın, biz de şöyle yardımcı olalım derler. Sen de istemeyerek de olsa aşarsın sınırlarını… Yapmaman gerekenleri yapar, dediklerini izlersin. Fakat ne hikmetse o şartlarda illaki bir şeyler olur. Güncelleme gelir… Teklif şartlarının yenilenmesi gerekir… Öyle ya; koz sahibine mahkumsundur bir kere… Belki başka şeyler de olabilir bu şartlarda… Yine de ne fark eder ki? Elinde koz olmayan; her seferinde kah kaybetmeye mahkumdur, kah az zararla bir sonraki ele geçmeye razıdır.

Dolayısıyla şahsen ben bugün çok üzülüyorum… Üzülmemek için de kendimi, elimi ve kalemimi bir türlü durduramıyorum. Benim şu fani dünyadaki kanım, canım ve ırkım bu olanları yaşamamalıydı… Hak etmiyoruz ya… Hak etmiyoruz birader.

Bir şeylere de bağlamak istemiyorum çünkü alıyorlar adamın aklını… Öyle ya ben sırf kuru sıkı eleştirdim diye kötü oluyorum. Peki ya ben ya da sen de o anda orada olsaydık? Ansızın ölüp gitseydik? Sanırım yine bu olacaktı… Sessizlik… Sonra? Kendilerine sunulan ve çoktan olacakların planlandığı zamanda; 73 yaşındaki sümük ve saz arkadaşları biz çareyiz diye gündeme gelecek… Haliyle de kaybedecekler ki oldukları pozisyonları korusunlar. Niye? Dahası yok ki kendilerinde… Karakterleri, bilgi ve beceri seviyeleri bu kadar da ondan.

Özetle iyi ki aynı yolda değiliz onlarla… Yaksın Nemrut yine kocaman ateşleri… Benim gibiler karınca misali kah taşıdıkları minicik sularla, kah yazdıkları cümlelerle o yangını söndürmeye devam edecek. Etkisi olur, olmaz… Öyle ya aslanlara, kurtlara, kartallara boyun eğdirmişler; ezip geçerler illa ki karıncaları… Olsun… Tarafımız belli. Mekanı cennet olsun, Allah’ımın rahmeti üzerlerinde olsun, hırslar uğruna yitirilen masun insanların… Hak etmediler bu olanları.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tarihsel olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yugoslavya
Yarasa – Kasım 2022
Hem Laik Hem Müslüman Olunur
Iv. Murad
Yeniden Memlekete Zafer
Oğuzhan Uğur
Tokyo

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Feniks
Maral
Neden Cumhur Kazanacak?
Öyle İşte
Billy Butcher
Olmadı Be Ümit Özdağ
Otuzdört (34)
Şıkıdım
Naçizane
Bir Gece Ansızın

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Sümükdaroğlu [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
Bir Carrefour Akşamı [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Bana Göre [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.