..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir kimse, neden oltasını, içinde tek bir balık olmadığını bildiği bir göle sarkıtır? -Adalet Ağaoğlu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Alp Şahin
23 Aralık 2022
Naçizane  
Alp Şahin
Söylesen olmuyor… Yazsan olmuyor… Bağırıp çağırıp yürüyüş yapmaya yeltensen, yine olmaz.


:AJE:
Söylesen olmuyor… Yazsan olmuyor… Bağırıp çağırıp yürüyüş yapmaya yeltensen, yine olmaz. Evvelden mesela çocukluğumda içten içe keşke günümüzde de yeni bir peygamber yaşasaydı derdim. Yaşasaydı da, bizlere yol yordam gösterseydi derdim. Niye? Peygamber yeryüzündeki gölge çünkü bir kere… Bir şeylerin doğrusunu göstermeli… Haliyle o bir şeyler söyleyecek ki, biz de doğrusunu yapacağız, böylelikle herhangi bir sıkıntı çıkmayacak diye düşünürdüm. Baktığında ne güzel değil mi? Amma velakin olmadı.

Söylesen olmuyor… Yazsan olmuyor… Bağırıp çağırıp yürüyüş yapmaya yeltensen, yine olmaz. Evvelden mesela çocukluğumda içten içe keşke günümüzde de yeni bir Timur Han, IV Murad ve Mustafa Kemal Atatürk kafasındaki adamlar yaşasaydı derdim. Yaşasaydı da bizlere yol yordam gösterseydi derdim. Niye? Neyin ne olduğunu bilen liderler bir kere… Toplum ve çoğunluk bir şeyleri kendilerince doğru sanırken, doğrunun aslında ne olduğunu bilen liderler onlar… Haliyle onlar bir şeyler söyleyecek ki, biz de doğrusunu yapacağız, böylelikle herhangi bir sıkıntı çıkmayacak diye düşünürdüm. Baktığında ne güzel değil mi? Amma velakin bu da olmadı.

Otuz beş yolun yarısıydı… Bense artık bir adım gerisindeyim… Bedenen zamana yeniliyorum evet, ama yine de hem ruhen hem de zihnen yolun yarısına belki de içten içe hemen sonuna gelmeye, sonunu erkenden görmeye yelteniyorum buna da evet. Öyle ya… Eskiler gibi doğru adımlar, bilgelik ve doğruluk adına çabalıyorum fakat ne hikmetse bu çabalarımda her ilerleyişimde yalnızlaşıyorum… Hatta açık konuşayım yok oluyor, az biraz da yok olmam isteniyormuş gibi hissediyorum.

Baktığın zaman niye olmasın ki? Onların, onlardan beklediği ve istediği yepyeni bir düzen ve sistem var ve ben bu sistemi kabullenmediğim için yalnızlaştırılıyorum. Niye? Bana göre öğrendiğim doğrular, mantık, din, ahlak ve bilim başka… Onlara ve onların yarattıklarına inananlara göre bu değerler çok daha başka…

Halbuki geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez… Niye? Geçmişte yaşanılanların; kah kendileri kah ise yansımaları tekrar eder ve tekrar ettirilir ki bu sefer istenilen sonuç olsun istenir. Dolayısıyla; size itelenen o kimi kimi güzel haklar, olağanlaştırılanlar ve özgürlükler o kadar masum ve insancıl değil… Fakat ben bunu anlatamıyorum… Anlatmada da sanıyorum kah öfkem, kah sert satırlarımdan dolayı başarısız oluyorum. Elemanlarda ise bu ve benzeri yollarda her seferinde başarı oluyor. Ponçik ponçik de bunları kutluyor.

Toparlamak gerekirse ben inatla bir şekilde her seferinde doğru düşündüklerimi yazıyorum fakat gün sonunda konu yazıklarımı, yazdığım doğruları anlamak yerine ‘’kardeş sen de iyisin ha, içip içip sağlam yazabiliyorsun ha’’ demeye bağlanıyor. Ulan yani… Neyse.
Diyorum ya… Söylesen olmuyor… Yazsan olmuyor… Naçizane haklı Yaratan bu sizlere son mesaj, son peygamber deyip bizlerden uzaklaşmayı tercih etmesi… Mümkün değil dahası… Mümkün değil ya… Yine aynı sonuçlar olacaktı malum… Ben ne diyeyim? Satırlarımdan gelen bu.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alp Şahin
Yeniçeri
Bir Gece Ansızın
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Şıkıdım
Yok Mu Sizde Çocuk Ya?
Saat 1
Koz Savaşları
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Sevgi İle Git

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Neden Cumhur Kazanacak?
Neden Kılıçdaroğlu’nu Sevmiyorum?
Feniks
Tuvalet Kağıdıdaroğlu
Yugoslavya
Dede Çıplak
Billy Butcher
Gerçek Chp’li
Olmadı Be Ümit Özdağ
Akp Kurtarılmadan Türkiye Kurtarılmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Sorarlar Ademoğlu’na [Deneme]
Gitmeli, Gitmesi Gereken [Deneme]
Bir Jandarma Sosyal Tesisleri Hatırası [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.