..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ama gene de dünya dönüyor! -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Düşler > Tayyibe Atay
26 Aralık 2022
Merak  
Tayyibe Atay
öyle bir dördürdüm ki kendimi; beyaz insan olmuşum!..:))


:IH:
merak!..sonra insan!..daha sonra merak ve hayvan!..daha daha sonra merak ve su, rüzgar,ağaç,ot!..merak işte; hepimizin sahip olduğu bir yeti, demin saydığım her şeyi bağlayan bir duygu!.

merak ile saydığım şeyler arasındaki bağı, önce otları ele alarak açıklamak istiyorum.

küçücük bir tohumdur önceleyin...yatar toprağın sıcacık, kokulu göğsüne..bir yağmur yağar, bir güneş açar sonra; kımıldamaya başlar tohum...uykudan uyanmaktır bu!..yeryüzünü merak eder,usulca başını çıkarır deldiği pencereden...sevmiştir güneş ışığını, yağmur altında yıkanmayı...boy atar zamanla...dalları uzamış,uçları tomurcuklanmıştır...mevsimler gelir, mevsimler geçer hayatından...dünya güzeldir; yaşanmaya değerdir derken; dökülmeye başlayan tohumları ardından tekrar saklanır toprak altına!.

kısacası, hayatındaki devinimine yapıştırır merak etiketini!.

uzakları merak eder rüzgar!.deniz kokusunu, yaprak hışırtısını, dağlardaki uğultuyu, çatıların sesini, pencere tıkırtılarını, uçuşan yaprakları...bunlar olmasa, eser miydi hiç rüzgar!..

ve sular!..geçeceği ovaları, yüksekten düşeceği yar’ı, bazen usul usul, bazen köpürerek akacağı yatağını, kavuşacağı denizi gölü merak eder...akar da akar!..yoksa, oluşturmazdı akacağı yatağı!.

ağaçlar!..ne kadar uzayacağını, gölgesinin büyüklüğünü merak eder!.durmadan değişen gölgesi ile oynaşan dallarının, yapraklarının duyacağı mutluluğu!..dalına konacak olan kuşları merak eder mesela!..meyvesine uzanacak gagayı, insan elini merak eder!..iklimini merak eder!..

ve hayvanlar!..bir kedi mesela!.gördüğü deliğin içini, masadaki tabakta ne olduğunu, öteki kedilerin kendisine benzeyip benzemediğini, ağaç tepesini, kuyruğunu yakalayıp yakalayamacağını merak eder!.ve tırnaklarını insan tenine batırmayı başarıp başaramacağını!..

ve ben de çok şey merak ediyorum açıkçası!..onları saymakla bitmez...en
iyisi mi şimdilerin konusunu merak edeyim olmaz mı: RENK!..

geçtim aynanın karşına; rengime baktım!..resmen gri!..döndüm eşime sordum, karasın dedi!.olur mu hiç dedim; benim rengim gri!.hayır dedi, mor!..eee.. dedim, daha demin kara diyordun, ne çabuk mor oldum!..gidip tekrar baktım aynaya; mor rengim, dönmüş sarıya!.bak dedim eşime; şimdi sarıyım!..delirdin galiba dedi bizim adam; morsan morsun,sarıysan sarı, griysen gri, bana ne!.

baktı ki olacak gibi değil; çekip gitti!..lakin bendeki merak bitmedi!.

döndüm aynaya önümü; bir açtım, bir kapattım gözümü...her seferinde başka renge büründü tenim: kırmızı, yeşil, lacivert, turuncu, mavi,sarı, mor!..

öyle bir döndürdüm ki kendimi; beyaz olmuşum!..

BEYAZ İNSAN yani!..

:))Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın düşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kışa Kümes
Balerin Oldum
Atlayalım
Karaborsa Naylon!..
Bugünlük Böceğim (!)

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bitmemiş Senfoni
Milli Sevişmeler
Portakal
Eşiksiz Ev
Mektup
Patetissstt!.
Rabbena Atina
Hamdolsun!..
Eskiyi Çare Yaptım
Haylaşıyoruz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Keçiboynuzu [Şiir]
Yağ Dolu Gemi [Şiir]
Hölllük [Şiir]
Referandum [Şiir]
Rüzgar [Şiir]
Özlem 2 [Şiir]
Ütü Masam [Şiir]
Kurbağalar [Şiir]
Dilim Lal [Şiir]
Yaz Çocuk [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Tayyibe Atay, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.