..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Tayyibe Atay
14 Aralık 2003
Nasıl Uyutulduk - 2 -  
Tayyibe Atay
...Şimdi siz diyeceksiniz ki “bunları duyduğumuzda uyumaz,oynarız!..”Doğrudur!..


:BBHD:
“Dandini dandini dasdana!” ile başlayan bu şarkı silsilesi ömrümüz boyunca uyutur bizi!...Sözleri öylesine uyduruk,öylesine anlam taşımayan şiirler bestelenir ki, duyduğumuzda apışıp kalırız...Alın işte Pala Remzi,Alın işte Horke! Ve daha niceleri...Şimdi siz diyeceksiniz ki “bunları duyduğumuzda uyumaz,oynarız!..”Doğrudur!..Zaten bizi oynatmak için bestelenmiştir bunlar!..Bize yapılanları unutalım, oynayalım türünden yani! Mesela işsizliği, parasızlığı, açlığı, savaşları, kan davalarını, terörü, toplumu çağdışına iten töreleri, uzayı, yıldızları, tatil yapma sevdamızı, insan haklarını, sosyal adalet fukaralığımızı vs..vs...unutalım diye, bu tür şarkılarla uyuturlar bizi...İyi de yaparlar hani!..Bu işsizlik ortamında, bari, göbek atarak geçiririz zamanımızı...Hem belimiz iyice incelir; hem de sevgilimizle karşılıklı kaşık şıklatırız!..”Estireyim mi, yavrum sana fistan kestireyim mi, üç o yandan, beş bu yandan...Hadi bir de Abant yaylasından...” der; kuzulara karışıp kuzu gütmeye gideriz...Ağzımızda hey hey!...
Dizilerde uyutuluruz...Keşke dizilerde değil,dizler(de) uyutuluruz diyebilseydim! Kim istemez ki sevdiğinin dizine başını koyup uyumayı...Doğrusu ben çok isterdim!..”Alo!!!Şimdi hangi kanaldasın? ATV’ mi? Yok canım D’ yi aç! Orada ZERDA var. Yarın akşam da KINALI KAR; ertesi gece  aynı saatte ASMALI KONAK!..Anladın mı şekerim!..”diyerek çalınan dost telefonlar, günlerde anlatılan sahneler... KRO AKTÖRLERİN yürek yakan bakışları... Olmak isteyip de bir türlü onlar gibi olamayan, ŞAHANE ARTİST’leri  seyreden bu toplumun kadınları-erkeleri apaçık dizilerle uyutulur. Düşünde bir prens, bir prenses olarak görmeye başlar kendini yada bir ağa!..Dizi bittiğinde ise Bizim Fatma, Bizim Mehmet’ten başka biri olmadığını görecektir ama iş işten geçmiştir bir kere!..Olsun!..Uyumak gayet hoş gelir çünkü insanlarımıza...Hele işin içinde “boş ambarda buğday düşü görmek” varsa bir de!...Oysa “boş ambarda buğday görmek” istemek kadar doğal bir hakka sahip olduğumuzu bir türlü hatırlamayız!..Hani nerede bu dizilere saatlerce yer veren kanalların buğday yayınları?!..Yok!..Mesela şiir panelleri, roman tanıtımları, gerçek hayat hikayeleri, Güney Doğudan, Doğudan insan manzaraları...Yani düşünenlerin düşündükleri!..Yani acıların upuzun yürek yakan feryadı!..Ne yazık ki biz toplum olarak feryadı; sadece şarkılarda, dizilerde duyan kişileriz...Ah!!..Gözünü sevdiğim Tatlıses !..Özcan Deniz, Emrah, Yavuz Bingöl! Bizleri iyi uyuttunuz iyi!! Hadi bakalım kolaylı gelsin!
Şaşıracaksınız belki; en derin uykumuzu dualarla uyuruz!..Mevlitlerde, selalarda, ezanlarda huşu ile dolan ruhumuz; usul ısul akan bir nehre kapılmışçasına dalgalanmaya ve batmaya başlar...Sanki durmasını istemediğimiz salıncağa bineriz...Ne kadar hızlı sallanırsa sallansın  salıncak, umursamaz, korkuya kapılmayız...Aksine gözlerimizi kapatır, dünya ile bağlarımızı keseriz...Onları okuyan kişinin ses tını yükseldikçe daha bir dalarız uykuya...İlahilerin, tekbirlerin, hu’ların ruhumuzu alıp götüren havasına bir kapıldık mı komaya gireriz!..Tutup bir yerlerimizi kesseler haberimiz olmaz valla!..Duayı bilmediğimiz dilden okusa da okuyan;önemi yoktur!..Önemli olan şudur sadece: Cennetin kapısında kuyruğa girebilmek düşü görmek!..Aslında düşlerin gerçeğe dönüşme olasılığı hiç yoktur...Bunu anlamak işimize gelmez nedense!..Bizlere cennetin anahtarını vaat edenler ise cehennemlik işler peşinde olmuşlardır daima!..Tanrı ile kulun arasına girmek  kadar daha büyük suç, cehennemlik bir şey olabilir mi dersiniz? İşte bu kişiler tanrı ile kulun arasına girip, tanrı tarafından affedilmeyecek günah işlemişlerdir bana kalırsa!..Hem de kulları kandırmak için en avazlı, en yanık, en duygulu seslerini kullanarak!..Dahası seslerini yükseltebilmek için mikrofonlardan yararlanmışlar; şeytan icadına tenezzül etmelerinden dolayı günahlarını ikiye katlamışlardır!..Ben böyle miyim ya!? Duamı konuştuğum dille yapar, hiç kimseyi de kandırmaya çalışmam!..Bilirim ki” her koyun kendi bacağından asılır!.”.İlahi İsmail abi!..(MUTE NİKAHI’nı hatırladınız mı?) Bu yazdıklarımı okusa: “Haşa!.. sen yüzde yüz cehennemliksin “der...Bana ne!..Ne derse desin! Bildiğim doğrulardan vaz mı geçeceğim yani onun hatırına!..
Mezarlarda uyutuluruz! Uyumanın en acı şeklidir bu!..Bir daha kalkmayalım diye üzerimize toprağın ağırlığını bindirirler...Öyle daracık yere koyarlar ki, bir taraftan bir tarafa  asla dönemeyiz...Avaz avaz bağırsak bile; şehrin, köyün, kasabanın uzağında olduğu için mekanımız, bizi kimseler duymaz! Asırlık ağaçlara, baş ucumuzda dikilen taşlara konan kargalar “gag” deseler de, anlamazlar dilimizden...Garip olan yanımız kimse yokken bağırırız da, yanımıza birileri gelince susuveririz!...Geride kalanlar çok rahat sanırlar bizi bundan böyle!..Oysa gözlerimize dolan toprak, sırtımızı delen taşlar vardır...Dilimiz acıya pelesenk!...Çürüyüp toprağa katılırız sonunda...Artık yorulan yılanla uyur, rüzgarda kıpırdayan yaprakla hareket ederiz...Baharda açan
çiçeklerle can bulur, renklere boyarız  yeryüzünü yeniden...Kimse bilmez cehennem ile cennet arasında gelip gitmelerimizi...”Bileti, kendi elimizdedir” desem, biliyorum kızacaklar bana! Kimler mi? Beni dualarla uyutmaya,, tanrı ile arama girmeye çalışanlar tabii!..
Uyanık durmak için gerekçesi olanlar, parmak kaldırsın!J)))
 
 
 Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kalem Uçları
Haylaşıyoruz
Yıkanmanın Jargonu
Yüksük Tabaklar
Uzakları Özlemek
İnsan Olmak
İnce Belli Yarim
Sarman - 1 -
Kesitler -5- Galiba Ağlayacağım!..
Tükürük - 2 -

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hamdolsun!..
Marul
Patetissstt!.
Eskiyi Çare Yaptım
Üşüme Sen
Kışa Kümes
Patlıcan
Balerin Oldum
Rabbena Atina
Sarı Aşk

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Özlem 2 [Şiir]
Kapının Dışı [Şiir]
Çözüm [Şiir]
Kuğu [Şiir]
Krizantem Mevsim [Şiir]
Ölü Kuşlar [Şiir]
Tefrika [Şiir]
Nazire [Şiir]
Dikiz [Şiir]
Otohalime [Şiir]


Tayyibe Atay kimdir?

Yeni şiirin,uzun yıllar yazmama rağmen yeni şairiyim. İnternet ortamı sayesinde okuyucu önüne çıktım henüz. Ne kadar şair olduğumun yanıtını ise okuyucuya bırakıyorum. Bayan yazarların çok az olduğu bir ülkede,duygu ve düşüncelerimi,şiirin ruhu okşayan ,elleyen tarafıyla anlatmaya çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Arif,Behçet Necatigil,Nihat Behram...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Tayyibe Atay, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.