..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yı ayılttılar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > İyileşme > eylül
31 Temmuz 2005
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar  
Bölüm 3 - Beklerken

eylül


“Yusuf’um ben.” Geriye çekildiğinde tekrar yüzüne baktım. Onu hatırlamıştım...


:BDEI:


Mezun olmaya birkaç ay kala kararımı vermiştim, Güzel Sanatlar Akademisine yazılacaktım. Bunu aileme açtığımda uzun bir nutuk dinlemek zoruna kaldım. Bizim ailede üç kuşak ard arda hukuk mezunuydu ve bana nazikçe aynı yol gösterildi. Karar vermek zorundaydım. Sonuçta hukuk fakültesine yazıldım, diğer taraftan Güzel Sanatlardaki derslere katılabilme olanağını araştırıyordum. Mezun olduğumda babamın yanında değil de başka bir firmada çalışacağımı söylediğim günü hatırlıyorum. Annemin gerginliği, babamın sessizliği dayanılmazdı. O günden sonra sadece bayramlarda eve gidiyorum. Sessizce yenen akşam yemeğinden sonra kendi hayatıma dönmek üzere.... Şimdi, bir yandan Akademiye devam edip diğer yandan çalışıyordum. Kendime ayıracak pek fazla zamanım yoktu. Son günlerde gece geç saatlere kadar çalışmak zorundayım. Uykusuz ve yorgundum. Çalıştığım şirkette henüz tek başıma bir dava almamıştım. Patronuma asistanlık yapmak ve dosyaları hazırlayabilmek için çeşitli kurumlar arasında koşturmakla geçiyordu günler. Son zamanda Asım Germinin eski bir müvekkili ile ilgili dosyaları hazırlamakla meşguldüm. Adam yıllar önce çete kurma ve azmettirme suçundan tutuklanmış. Birkaç ay önce, bu defa kaçakçılık ve cinayet ile suçlanmış. Büroya geldiği gün "bu beyaz saçlı, tonton adam nasıl bir canavar olabilir?" diye düşünmüştüm. Asım Germin ile aralarında senli benli tavırları, rahatlığı bana biraz garip görünse de üstünde durmamıştım o an. Patronumdan bahsetmem gerekirse, ukala, kendini beğenmiş ama bu şehrin, belki de bu bölgenin en iyi savunma avukatıydı. Karanlık ilişkiler içerisinde olduğundan şüphe ettim mi diye sorsaydım kendime, biraz, derdim. Onu ilk tanıdığımda beni etkilediğini itiraf etmeliyim. Müthiş bir hafıza ve kıvrak zekaya sahipti. Belli ki katı disiplin koşullarında yetişmişti çünkü ofisini hafif despot bir anlayışla yönetiyordu... Hukuk fakültesinden mezun olduğumda Germin Hukuktan gelen teklifi kabul etmiştim. Ne de olsa şehrin en iyi firmasıydı ve belki de orada çalışmak babama karşı bir tepkiydi.
Bu son dava beni oldukça meşgul ediyordu. Dava dosyalarını incelerken tüylerim diken diken olmuştu. Kendimi bir sinema salonunda mafya konulu bir filmi seyrediyormuş gibi hissetmiştim. Ön mahkeme yapılmış, Asım Germin'in istediği gibi bir sonraki mahkemeye hazırlanmak için uzun bir süre kazanılmıştı. O günden sonra Asım Germin beni tuhaf bir şekilde bu davadan uzak tuttuğuna inanmaya başladım. Huzursuz edici bir düşünceydi bu ve ben bundan emin olmak istiyordum. Bu yüzden bu akşam geç saate kadar ofisinde olacağını öğrendiğimde kararımı vermiştim. Onunla konuşacaktım. Kapıyı tıklatıp içeriye girdiğimde yalnız olmadığını gördüm. Aynı anda bana doğrultulan silahı da fark ettim. “Kapıyı kapat !”
Karşımda genç bir adam duruyordu. Üstünde siyah bir mont, balıkçı yakalı siyah kazak ve kot pantolon vardı. Kararlı ve soğukkanlıydı. Aynı anda elini hızla havaya kaldırıp silahın kabzasıyla Asım Germinin alnına vurdu. Patronum yere yığılırken ben olduğum yerde kalakalmıştım. Bir kez daha vurdu ve koltukaltlarından tutup onu odanın diğer köşesine doğru sürükledi. Bana dönüp masanın önündeki koltuğu işaret etti. Montunu çıkarıp tam karşımdaki koltuğa oturdu. “Beni tanımadın, değil mi?” Şaşırmıştım. Son dakikalarda yaşadıklarımı aklım almıyordu ve üstüne de bu soru gelmişti. “Hayır, tanımadım. Ve öğrenebilir miyim, tüm bunlar ne demek oluyor?” Cevap vermemişti. Yüzüne bakmam için yanıma yaklaştı. Kulağıma doğru eğilip dişlerinin arasından fısıldadı: “Yusuf’um ben.” Geriye çekildiğinde tekrar yüzüne baktım. Onu hatırlamıştım...

eylülSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İyileşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Gülümseme Çiçeği
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yusuf'un Şarkıları
Vurgun
Gecenin İçinden Gelen Sesler
Salkım Söğüt Hayat
Ah, Be Hayat!
Ölüm Bana Bu Kadar Yakın Olmamıştı - 4
Melek
Delirium
Kelimeleri Terk Etmek Zor
Suskun

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eylül [Şiir]
Şimdi Aşk [Şiir]
Bir Şey Daha... [Şiir]
Teselli [Şiir]
Kum Gibi [Deneme]
Hiçlik [Deneme]
İnsan Ben [Deneme]
Masallardan Hayat - Tuzak [Deneme]
Tek Başına [Deneme]
Yazdığın Her Cümle [Deneme]


eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiği Yazarlar:
insan, hayat


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © eylül, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.