..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşık olmayan âdem / Benzer yemişsiz ağaca. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Aşk ve Romantizm > adnan
14 Haziran 2006
En Güzel Çiçek Yarışması:  
adnan
M.Ö. 250 yıllarında eski Çin'de Thing-Zda bölgesinin prensi imparator olarak tahta çıkmak üzereydi. Ama yasalara göre tahta çıkmadan önce evlenmesi gerekiyordu.


:BCJG:
M.Ö. 250 yıllarında eski Çin'de Thing-Zda bölgesinin prensi imparator olarak tahta çıkmak üzereydi. Ama yasalara göre tahta çıkmadan önce evlenmesi gerekiyordu.

Bu kural geleceğin imparatoriçesini de seçmek anlamına geldiği için prensin tamamıyla güvenebileceği bir genç kadın bulması gerekiyordu. Bir bilgenin tavsiyesi üzerine prens,en uygun adayı bulmak için bölgede ki bütün genç kızları huzuruna çağırdı.

yıllardır sarayda hizmetçi olarak çalışan yaşlı kadın kızların toplanması için yapılan hazırlıkları duyunca çok üzüldü. Çünkü kadının kızı gizliden gizliye prense aşıktı.

Kadın evine gittiğinde kızına haberi anlattı ama kızının da bu çağrıya uyarak prensin huzuruna çıkmaya karar verdiğini duyunca büyük bir endişeye kapıldı.

Yaşlı kadın çaresizdi:

"Ama kızım seni,n orada ne işin var? O gün saraya en zengin ve en güzel kızlar gidecek. Bu çok saçma bir fikir! Biliyorum çok üzülüyorsun ama oraya gitmeye kalkarak bu üzüntüyü bir çılgınlığa çevirme."

Kızı şöyle cevapladı:

"Sevgili anneciğim,acı çekmiyorum ve aklımı da kesinlikle kaçırmadım. O gece seçilmeyeceğimi biliyorum ama bu benim prensi yakından görebileceğim ve onunla bir kaç dakika geçirebileceğim tek fırsat. Benim kaderim onunla olmaktan çok uzak ama bunu yaparak mutlu olacağım."

O gece gelip çattığında genç kızlar birer birer saraya geldiler.,gerçekten de en güzel kızlar oradaydı,en güzel elbiselerini giymiş,en güzel takılarını takmışlardı ve prensin eşi olarak seçilmek için herşeyi yapmaya hazırdılar.EN GÜZEL ÇİÇEK YARIŞMASI:

Prens sonunda salonu dolduran genç kızların karşısına çıktı. ve bir duyuru yaptı: "Şimdi her birinize birer tohum vereceğim. Ve altı ayın sonunda en güzel çiçeği yetiştirmiş olarak gelen kişiyi Çin'in imparatoruçesi olarak seçeceğim."

Genç kızda kendisine verilen tohumu aldı ve gidip bir saksıya ekti. Bitki yetiştirme konusunda çok yetenekli değildi ama toprağı büyük bir sabır ve hassasiyetle hazırladı,bakımını özenle yaptı. Çiçeklerde içinde ki aşk kadar büyürse hiçbir endişesi kalmayacaktı.

Aradan üç ay geçti ama topraktan tek bir filiz bile görünmedi. Genç kız herşeyi denedi,çiftçilere,bahçevanlara danıştı. Onlardan öğrendiği pek çok farklı yöntemi denedi. Ama hiçbiri fayda etmedi,tohum yeşermiyordu. Her geçen gün hayalleri ondan biraz daha uzaklaşıyordu ama aşkı içinde hala capcanlıydı.

Sonunda altı ay doldu ama genç kızın saksısı bomboştu. Prense sunulacak çiçekleri olmadığı halde harcadığı onca emekten sonra boş saksıyı alıp belirlenen gün,belirlenen saatte saraya yinede gitmeye karar verdi. İçinde bunun büyük aşkıyla son kez görüşmesi olacağını söylüyordu ve bu anı asla kaçıramazdı.BOŞ SAKSININ SIRRI:

Buluşma günü gelip çattığında bütün kızlar saraya geldiler. Genç kızda boş saksısıyla içeri girdi. Oysa diğer kızların hepsi tohumlarıyla muhteşem sonuçlar almışlardı. Her birinin getirdiği çiçek bir diğerininkinin getirdiğinden daha güzel ,daha renkli,daha ihtişamlıydı. Sonunda beklenen an geldi. Prens salona girdi ve herbirinin çiçeğini dikkatle,tek tek inceledi. ve sonucu duyurdu: Pens hizmetçinin kızını karısı olarak seçmişti!

Diğer bütün kızlar karara tepki gösterdiler,hiçbiri prensin nasıl olupta çiçek yetiştirmeyi başaramamış ve boş saksıyla gelmiş bu kızı seçtiğini anlayamıyorlardı.

"Bu genç kız onu imparatoriçe yapacak kadar değerli çiçeği yetiştiren tek kişi oldu. Çünkü o dürüstlük çiçeğini bana sundu. Sizlere dağıttığım tohumların hepsi sahteydi. Hiçbirinin çiçek açması mümkün değil."

Paulo COELHO

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Engüzel çiçek yarışması hk.
Gönderen: Taki Akkuş / İstanbul/Türkiye
27 Ağustos 2006
Çok güzel herkesin okuması gereken bir anlatı. Bu anlatı okunduktan sonra belki bazı davranışlarımızı sorgularız sanırım.Yüreğine kalemine sağlık Adnan.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dostluk Budur İşte,,
**yaşama İsteği...
Basit Bir Tercih
Yaşlı Kadın İle Meşe Ağacı
Rus Çarı ve İşçi
Hayat Dersi...
Bir Aşk Hikayesi
Küçük Itfaiyeci
'' Işık ''

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yokluğuna Dayanmak [Şiir]
Ask Yağmurda Islanmaya Benzer [Şiir]
Beni de Çağır [Şiir]
Ben Acılar Denizinde Boğulmuşum [Şiir]
Yağmur ve Sen [Şiir]
Elemli Aşk [Şiir]
Bir Ardıç Kuşuyum Ben [Şiir]
Duyarsın Diye [Şiir]
****yalnızlığımı Sevmeye Başladım... [Şiir]
Bir Daha Ölemem [Şiir]


adnan kimdir?

umutlara ve mutluluklara yolcuyum. . .

Etkilendiği Yazarlar:
sadece sevdiğime


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © adnan, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.