..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuş olmayı istediği ancak kimsenin okumayı istemediği eserdir. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Bekir Öğretici
6 Mart 2010
Prospero'ya Mektuplar - 9 -  
Bekir Öğretici
Mektupların devamı...


:BBEF:
Ürkütmekten korkar gibi usulca çömelmiştikte akşamın ayak ucuna, güneşi uğurluyorduk, Salacak kıyısında serinletmeye çalışırken Temmuz sıcaklarını buz gibi biralaramızla. Damdan düşercesine sormuştun "Caliban, çocukluğunda hiç naylon ayakkabı giydin mi sen?" Ve yanıtımı beklemeden devam etmiştin "ilkokul yıllarında çok giydim ben ve çok gıcık olurdum, neden dersen, top oynarken ayağım hemen terler ve vırt zırt kayardı içinde, kaç kez burkup ayağımı eve topallayarak gitmiş ve pederden fırça yemiştim. Yin o yaşlarda yaz tatili nedeni ile köye gitmiştik alamancılar da gelmişlerdi köye ve "laylon" gömlek getirmişlerdi arz-ı hürmette kusur etmek istemedikleri büyüklerine. Sanırım yine o yıllardı dedemin yeni aldığı Newtron marka radyoda hışırtılı bir türkü dinlemiştim "evlenmeyin bekarlar naylon kızlar çıkacak" diyordu. Kim akıl etti, kim söyledi ise takdir etmek gerekir adamı bu uzak görüşlülüğünden ötürü, gerçekten de naylon kızlar çıktı piyasaya dostum hem de envai çeşidi yalnız naylon kızlar mı, naylon erkeklerde çıktı, naylon insanlar, naylon sevgililer, naylon dostlar, daha neler neler, kiminin memesi naylon, kiminin vicdanı, artık herşeyin naylonu var, önüm arkam, sağım solum hep "laylon" oldu.
İkimizde içkilerimizden kallavi birer yudum alıp kısa bir suskunluğa bürünmüştük ve çoğuz zaman olduğu gibi suskunluğu bozan yine sen oldun "İşin kötü yanı insanın sırtına naylon giymesi değil elbette, lakin ruhuna naylon giydiriyorsa bir insan işte ondan korkacak ondan ve onun gibi insanlardan uzak duracaksın dostum. Adı üstünde naylon bu, eğilir bükülür, kısalır uzar, şekilden şekile, kılıktan kılığa girer, kıvrılması gereken yerde kıvrılır, eğilmesi gereken yerde eğilir, ezilir büzülür, yamulur ama asla kırılmaz; kırılacak kadar dik ve dirençli durmaz duramaz. Ve insan varsın taş olsun, odun olsun, kalas olsun ama "laylon" olmasın."
Sahi be Prospero oralarda da varmı naylon insanlar, buralarda pek kalmadı sevgili dostum, naylonun yerini silikon aldı artık silikon insanlarımız var.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Devam sevgili dost
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
6 Mart 2010
(Mektup güzeldi.)Bir de naylon gömlekler vardı hatıladığım kadarıyla.Alamanyada yakınları olanlara hediye olarak getirilirdi ve tabii onlar giyerdi.Bir tanesine de ben sahip olmıuştum.Çok sevinmiştim bu hediyeyi.Gösterişli şeylerdi,ama sağlıksızdı.Hele yaz günleri kan ter içinde kalrdı insan o naylon gömlekleri giyince.Ama katlanırdık gene de,çünkü bir başka dururdu insanın üstünde...Saygılarımla...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Oğluma - 2 -
Oğluma
Prospero'ya Mektuplar - 11 -
Caliban' Yanıtlar - I -
Prospero'ya Mektuplar - 3 -
Prospero'ya Mektuplar - 10 -
Prospero'ya Mektuplar - 7 -
Prospero'ya Mektuplar - 8 -
Caliban' A Ynıtlar - 2 -
Prospero'ya Mektuplar - 5 -

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Prospero'ya Mektuplar.

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğime [Şiir]
Bir Hayali Sevmek [Şiir]
Kadınlara Dair [Şiir]
Aşka Açarım Gözlerimi [Şiir]
Bakardık [Şiir]
Zamansız Ölenlere [Şiir]
Boşa Değildir [Şiir]
Bu Gül [Şiir]
Bir Kadın Sevdim [Şiir]
Ahh Be Kalbim [Şiir]


Bekir Öğretici kimdir?

Valla işin en zor yanı bu bence neden derseniz, insanın kendisini tanıtması için öncelikle kendisini tanıması gerekir o nedenle ben derim ki "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. " düsturunu uygulayalım ve merak eden beni yaptığım işlerle tanısın hatta beni tanıyan olursa bana beni tanıtsın.

Etkilendiği Yazarlar:
Çok klasik bir yanıt olacak ama ben klasiklerden hoşlanırım zaten roman da batı klasikleri vee batı mı doğu mu bilemiyorum rus edebiyatı, şiirde fransız şairler gene ve tabi ki bizim şairlerimiz


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bekir Öğretici, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.