..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafifçe kenara itilecek bir roman değil. Daha büyük bir şiddetle uzağa fırlatılmalıdır. -Dorothy Parker
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Beklenmedik > eylül
30 Ocak 2011
Pusuya Düşmek Gibi  
eylül
Düşünceler, aklımdan gelip geçen cümleler içimdeki sesi susturmak istercesine kalabalık ve gürültücü. Huzur, posta adresi olmayan dinginlik, gözlerden geçip gönlü okşayan manzaralarda kendini gösterir.


:AHAD:

Günlerdir tek bir kelime bile yazamadım, içim dışım sessizliğe bürünmüştü. Acıtan bir sessizlik. Oturup saatlerce dışarıyı seyrediyorum, tüm yaptığım bundan ibaret. Yemek saatini unutarak, zamanın farkına varmayarak zamanı tüketiyordum. Pencerenin tam karşısında, yolun diğer tarafında, kıyıda bir cafe var. İlkbahar yaklaşıyor, yavaş yavaş canlanmaya başladı burası. Çıktığım uzun yürüyüşler sonrasında denize en yakın olan masalardan birinde soluklanırdım bazen. Gitmeyeli ne kadar oldu? Hatırlayamadım... Üstünden bir asır geçmiş kadar uzaktı her şey.

Bir araba durdu, küçük bir kız çocuğu fırladı dışarıya. Saçları upuzun, kıvır kıvır. Kız koşup zıpladıkça uçuşuyordu bukleleri. Peşinden telaşlı bir kadın indi arabadan, annesi olmalı diye düşündüm. Diğer kapıdan inen uzun boylu erkek ağır adımlarla masalardan birine yöneldi, bir iskemle çekip oturdu. Kıza baktım, yerden topladığı küçük çakıl taşlarını denize doğru atıyordu, annesi sandığım kadın endişeli adımlarla dolanıyordu etrafında. Biraz ileride yaşlı bir adam oltasını salladı denizin derinine doğru, katlanır taburesini açıp beklemek üzere oturdu. İleride birkaç kişi daha vardı. İki sevgili el ele geçtiler penceremin önünden. Ardlarından köpeğini gezdirmeye çıkmış bir kadın. Arada bir küçük kıza takılıyordu bakışlarım sonra yine gelip geçenlerle uzaklaşıyordu.

Ürküten bir sessizlik yerleşmişti içime.
Balıkçılar yan yana durmuş her savruluşunda oltaların uçlarında parıldayan gümüş balıkları havaya uçuşuyordu. Cafede neredeyse tüm masalar doluydu, bir simitçi dolanıyordu yakınlarında. Yürüyüşe çıkanlar, koşanlar, öylesine geçip gidenler, kaldırımın kenarında taksi bekleyenler; dışarısı gittikçe kalabalıklaşıyordu. Küçük kız bir yerlerde kaybolmuştu...

Gökyüzüne baktım, mavinin üzerine kenarları saçaklı beyaz yama gibi durmuştu birkaç küçük bulut. Martılar daha bir alçaktan süzülmekteydiler. Ara sıra kıyıya doğru pike yapıp paylarına düşen simit lokmalarının peşine düşerlerdi bazıları. Bir gemi kayarcasına ilerliyordu Boğaz'ın tam ortasında. "Hayat..." diye bir fısıltı döküldü dudaklarımın arasından, yere düşüp yankılandı kulaklarımı sağır edercesine... Hayat etrafımı sarmış, gözlerimden, kulaklarımdan, beynimden içime hücum edip beni pusuya düşürmekteydi. Tek yüreğimdi ele geçmeyen. Gülümsedim. Yüzyıllardır belki ilk defa...

eylülSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın beklenmedik kümesinde bulunan diğer yazıları...
Vurgun
Gecenin İçinden Gelen Sesler
Salkım Söğüt Hayat
Ah, Be Hayat!
Ölüm Bana Bu Kadar Yakın Olmamıştı - 4
Delirium
Kelimeleri Terk Etmek Zor
Suskun
Yüreğimin Üşümesi
Assassin's Tango

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Yusuf'un Şarkıları
Gülümseme Çiçeği
Melek
Çocukluğumun Yeşil Durağı
Yolculuk 2
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Tesadüf
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eylül [Şiir]
Şimdi Aşk [Şiir]
Bir Şey Daha... [Şiir]
Teselli [Şiir]
Her Şey Bildiğin Gibi [Deneme]
Hiçlik [Deneme]
Kum Gibi [Deneme]
İnsan Ben [Deneme]
Masallardan Hayat - Tuzak [Deneme]
Yazdığın Her Cümle [Deneme]


eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiği Yazarlar:
insan, hayat


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © eylül, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.