..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Paul'un Peter hakkında söyledikleri, Peter'den çok Paul'u tanımamızı sağlar -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Ortamsal > Haydar Köprülüoğlu
14 Kasım 2011
Doğduğumuz Dünya Bu Değil  
Haydar Köprülüoğlu
Doğduğumuz dünya elbette bu değildir. Bu dünyaya bir meta gibi satılmak için, özelleştirilen taşıma araçlarının arkasından koşmak için, yıkılan çatılar altında ezilmek, bozulan insan yuvalarının oy uğruna fede edildiğini görmek için gelmedik. Saygılar.


:BCJJ:
Doğduğumuz dünya bu değil

Dünya, doğduğumuz dünya değil. Bu sözüm vahşi doğada, ehli alemde yaşayan, hayvan, nebat bütün canlılar için geçerlidir.

Tahsil yıllarımızda -devlet’i- dışından dolu dolu okumuştuk. Okullarımızı bitirip, yaşamın içine girdiğimiz zaman, -devlet’in- içi yarı yarıya boş, boş olan yerlerini kendimizin dolduracağımızı anlamıştık.

Tek partili, çok partili, demokrasiye geçmek döneminin olumlu, olumsuz yanlarını Türkiye siyasetinin kalbi Ankara’da hep beraber yaşadık, yaşanmaktadır. Bu 88 yıllık, 81 ilde yaşanan motorize birlik çağdaşlık maratonunda, tökezleyeni, düşeni, ayak altında ezileni, geninden ödün
vermeyerek çekileni, yağcıları, pul yalayan dilekçileri, kota koyan, rota çizenleri, tahsisçileri, teşvikçileri hep gördük.

Ben bunlarla dolmuşum ki taşıyorum. Depremde çöken çatı altlarındakileri kurtarıyor, sıcak yemek veriyoruz. Depremsiz çöken çatıları kaldıran, içindekileri kurtaran yok, bir lokma yemek veren yok. Devlet kendi arabasıyla ezdiklerine adeta : “Biraz dikkat etsene” demek istiyor. Bir bakıma, bir devlet adamının söylediği
"benim memurum işini bilir" sözleri adeta "herkes bulunduğu yerde işini görsün"
anlamını yaratmaktadır.

Futbolumuz da bu maratonun jenerasyon olarak başka ve benzer yönü.
Ülke topraklarının % 98’i Asya topraklarında olduğu halde, Bugünkü A.B’ ne girmek istediğimiz gibi, Asya Grubunu ret ederek, ısrarla ayak diremiş Avrupa Grubuna girmiştik.

Asya grubunda olsaydık pek tabi Fifa Dünya Kupasına da katılma hatta finallere kalma şansımız artacaktı. Bakınız seksen bir yıl içinde Suudi Arabistan 4, İran 3, Cezayir 3, mısır 2 defa katılmıştır. Türkiye de bu uzun süre içinde yalnızca 2 defa katılmıştır. Türkiye’nin Fifa Dünya Kupasına katılma şansı, bu ülkelerden çok daha fazla olacaktı, olmalıydı.
Futbolu stadyumlarda izleyenler çoğunlukla orta halli kesimdendir. Futbol da kumara alet edilmiş. Buralardan elde edilen rant, Teknik Direktörlere, Futbol Kulüplerine, onlar da transfer ettikleri oyunculara veriyor. Bugünlerde şike olayı ve TFF Başkanlığıyla, futbol kulübü başkanları
arasında 2. kez toplantı yapıldı. -Futbol dünyası-/ -Güvensizlik-/-Fenerbahçe camiası- başlıkları
altında, şike ayıbının üstü örtülerek, kaostan nasıl çıkılır düşünülüyor.

İstanbul’da Zabıta amiri Süslü Tevfik vardı. Süslü Tevfik haksız ceza kesse de Adı gene Süsüydü. Ankara’da Vali ve Belediye Başkanı Nevzat Tandoğan, Emniyet’ten Komiser Hasip vardı ‘Karakuşi’ kararlar veren. Örneğin alkollü gördükleri kişileri toplayarak, mücavir alanın 20 Km. dışına atarken gecekonduculara göz yuman, karaborsacılara göz yuman, o günün Türkiye’sine hiç yakışmayan Varlık Vergisini çıkartan Milli Şef Çankaya’da, asayiş berkemal, her şey güllük gülistanlıktı. Fakat toplum böyle düşünmüyordu. Nitekim Yeter!.. Söz milletin diyerek Demokrat Partiyi kurmuştu.

Ülkenin, yöneticilerinin ve düşünürlerinin ortak noktada birleşecekleri fikir ve önerilere ihtiyacı var. Ülkemizin siyasi yaşamında iktidar, muhalif parti taraftarları ve siyasi partilere oy verenler, partiyi kollayanlar, kısaca yandaşlar hep çıkar peşindeler. En baştan ülkede ki tek parti CHP’sinin bu görünüşünü, Atatürk’ün de beğenmediğini, tenkit ettiğini belirten anılarda anlatılmakta. Fikirlerini söyleyenleri sindirmek, kürsüden atmak, köyün delisi ilan etmekle özlenen hedeflere ulaşılamayacağımız aşikardır.


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın ortamsal kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bizim Futbol

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
La Teşbih ve La Temsil
Millete Taziye
Doğup Büyüdüğüm Semt
Beni Aşan veya Dışa Taşan Duygular
Kısa Öz Geçmişim
Bekçi İmdat
Boşa Giden Erdemlerim
Sonbahar Güneşidir
Harf Devrimi ve Bir Anı
Kendimizle Hesaplaşma

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşık Veysel ve Necip'in Öyküsü [Şiir]
Ömer Hayyam [Şiir]
Nostalji [Şiir]
Hikaye-i Osmaniye [Şiir]
Bakın Ne Diyor Eyyam [Şiir]
Volga Mahkumu [Şiir]
Millete Atılan Goooool! [Şiir]
Mührü Hümayun [Şiir]
Yiğidi Öldür Hakkını Yeme [Şiir]
Lisan-ı Hâl - 2 [Şiir]


Haydar Köprülüoğlu kimdir?

İlerleyen yaşımdan dolayı kısa yol tabiriyle, konularımı daha çok nazım olarak ifade etmeye çalışıyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Yaşadığı çağın çarpık düzenini sergileyen yazar veya kişiler.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Haydar Köprülüoğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.