..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Hulki Can Duru
29 Mayıs 2012
Piromani (Pyromania)  
Hulki Can Duru
Piromani (piro= ateş, mani=hastalık; Ateş Manyaklığı) sado-mazo cinsel içtepilerden kaynaklanan ağır ve tedavisi çok zor olan bir ruh hastalığı olup herhangi belirgin neden olmaksızın insanları, canlıları veya eşyaları ateşte yakmaktan, yangın çıkartmaktan zevk alma hezeyanıdır. Bu bağlamda eski çağlarda ve özellikle Ortaçağ’da insanları odun yığınları üstünde yakanların, şehirleri ateşe verenlerin piromanyak olduğunu söyleyebiliriz


:AHEB:
Piromani (piro= ateş, mani=hastalık; Ateş Manyaklığı) sado-mazo cinsel içtepilerden kaynaklanan ağır ve tedavisi çok zor olan bir ruh hastalığı olup herhangi belirgin neden olmaksızın insanları, canlıları veya eşyaları yakmaktan, yangın çıkartmaktan zevk alma hezeyanıdır. Bu bağlamda eski çağlarda ve özellikle Ortaçağ’da insanları odun yığınları üstünde yakanların, şehirleri ateşe verenlerin piromanyak olduğunu söyleyebiliriz. Roma kentini yakarak harabeye çeviren Neron’un piromanyak olma olasılığı da kuvvetlidir.

Piromanyaklar yakma arzularını ilahi veya dinsel gerekçelerle süslerler. Nevruz ateşi, olimpiyat meşalesi ve ateşle iligili benzeri kutlama ve eğlencelerin kökeni piromaniden kaynaklanır. Bu tür kutlama ve etkinlikler piromanyaklardaki “yakma” arzusunu daha çok tetikler. Bu tür gelenek ve inanışların pagan kökeninin yanı sıra bunun piromanik boyutunu da görmezden gelemeyiz.

Piromanyakların ve piromanik eğilimler taşıyan bünyelerin insanları cehennemde yakan bir Allah’a inanmayı tercih etmelerine şaşmamak gerekir. Yunan, Roma, Hindu ve Pers mitolojileri ateş tanrıları ve tanrıçalarıyla doludur. Yeraltı tanrısı Hades insanları yakmak için bekler. Zeus ile Hera'nın oğlu olan Hephaistos ise ateş tanrısı olup topal olarak doğmuştu üstelik çok da çirkindi. Hera onu doğurduğunda çirkinliğinden utanmış ve diğer tanrıların kendisiyle alay etmesinden korkarak onu Olympos'tan aşağı fırlatmıştır.

Piromanik eğilimler taşıyan inançlar ve uygulamalar genelde tüm dinlerde ve geleneklerde görülmektedir. Bundan dolayı piromani hastalığı sinsi bir seyir izler, yaklaşık 3 yaşlarından itibaren dinsel korkular ile başlar ve hastaların %90ı erkektir. Bu hastalığın nedenleri arasında çevreden aşağılanma, arkadaşsızlık, cinsel sapkınlık, ensest, insanlardan ve toplumdan nefret, heyecan yaratma gibi faktörler saptanmıştır.

Evleri, arabaları, eşyaları yaktıktan sonra çıkardıkları yangını söndürmeye katılan, insanlara yardımcı olan, onları teselli etmeye çalışan piromanyaklar olduğu da gözlemlenmiştir. Piromani ancak ilaçla tedavi edilebilir, fakat genelde hastalar işbirliğine yanaşmadığından ve bilinçaltı cehennem korkusuyla kuşatılmış olduğundan tedaviden olumlu sonuç elde etmek zordur.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın ruhbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kendimizi Sevmek
Peregrinus (Eda) Sendromu
Dindarlığın Psikiyatrik Tetkiki

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Fahrenheit - 451 Sendromu
Miraç ve Mescidi Aksa (2ci Bölüm)
Şeriat Hala Geçerli mi?
Miraç ve Mescidi Aksa (1. Ci Bölüm)
Türkiye’yi Savaşa Sokmak Yasalara Göre Suçtur!
Çocuklarla Evlenmenin Hukuksal ve Etik Boyutları
Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (2ci Bölüm)
Mevlana'dan Aforizmalar
Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (1inci Bölüm)
Stephen Hawking'in Paradoksları (2)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hulki Can Duru, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.