..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir ülke bağımsız olmadan, bağımsızlık da erdem olmadan ayakta duramaz. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Çağdaş Sanat > Hakan Yozcu
17 Ocak 2016
Seddül Bahir 32 Saat Dizisi Müthişti  
Hakan Yozcu
Çanakkale Zaferi’nin anlatımı bundan daha güzel bir şekilde olamazdı diye düşünüyorum. Yeni neslin ve ilerde çocuklarımızın anlaması bakımından yerinde bir proje olmuş. Her haliyle beğeni topluyor film. Zaten bunu da ertesi gün basında genişçe yer alması ve herkes tarafından konuşulması doğru kılıyor.


:ABDB:

Geçtiğimiz Perşembe günü TRT 1’de sadece 4 bölüm sürecek yeni bir dizi başladı. “Seddül Bahir 32 Saat”
     Çekimleri 4 ay süren diziyi Yasin Uslu yönetmiş. Senaryosunu Funda Çetin yapmış. Filmde çok sayıda figüran yer alıyor.
     Film, Çanakkale Savaşını konu ediniyor. Seddülbahir Cephesindeki ilk 32 saatlik bölüm ele alınmış.
     TRT’nin iddialı bir filmi olan Seddülbahir geniş kadrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor. İbrahim Çelikkol, Murat Ünalmış, Uğur Güneş, Dolunay Soysert, İlker Aksum, Gülsüm Ali İlhan, Deniz Celiloğlı, Timur Ölkebaş, Ahmet Mekin, Okan Yalabık gibi ünlü isimler yer alıyor.
     Ben, ilk bölümünü büyük zevkle izledim. Filmin bir çok sahnesinde gözlerime hâkim olamadım. Duygusal sahnelerde ağladım. Ağlamamak elde değildi.
     Bu vatanın nasıl vatan olduğu, nereden nereye geldiğimiz ve vatan uğruna nasıl mücadele ettiğimiz gözler önüne seriliyordu.
     Filmin her karesi ayrı bir güzellikteydi. Her geçen sahnede heyecan daha da artıyordu. Yerimde oturamıyordum desem yalan olmaz.
     Komutan, ilk etapta hiçbir yardım gelmeyeceğini bildiğinden, askerlerine “Dayanacaksınız aslanlarım. Ölümüne dayanacaksınız. Ne pahasına olursa olsun 32 saat direneceksiniz. Düşmana, Çanakkale’nin geçilmez olduğunu göstereceksiniz” diyordu.
     Binbaşı Sabri komutasındaki 1050 kişilik Mehmetçik, kendisinden yüzlerce de fa çok olan düşmana karşı büyük bir inanç ve imanla mücadele etti. Adeta bile bile ölüme gidiyorlardı. Ama korku zerre kadar yoktu içlerinde. İnançlıydılar, azimliydiler. Onların bu inancı ve azmi düşmanın ilerlemesini engelledi.
     Türkleri hafife alan düşman, “Nasıl olsa zafer bizim olacak” diye düşündüklerinden karşılarında nasıl bir milletin olduğunu hayal bile edemiyordu.
     Çekim olarak da film, iyi bir kaliteye sahip. Filmi izlerken, gözleriniz hiç yorulmuyor.
     Çanakkale Zaferi’nin anlatımı bundan daha güzel bir şekilde olamazdı diye düşünüyorum. Yeni neslin ve ilerde çocuklarımızın anlaması bakımından yerinde bir proje olmuş. Her haliyle beğeni topluyor film. Zaten bunu da ertesi gün basında genişçe yer alması ve herkes tarafından konuşulması doğru kılıyor.
     Filmden aldığım şu replikler, bu vatanın nasıl kurtulduğunu, kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden herkesin cephede gönüllü olarak yer aldığını, ve bu vatanın bu günlere nasıl geldiğini ortaya koyuyor:
“Zeliha: "Ana, ben de cepheye gideceğim"
Ana: "Ne yapacaksın gız başınla cephede sen?"
Zeliha:" Bu memleket yalnız erlerin mi? Ben de cephe gerisinde hizmet ederim. Yaralılara bakarım. Su daşırım. Sen ne diyon Dede?"
Dede: "Bu memlekette senin gibi gızlarımız olduktan sonra bu milletin sırtı yere gelmez. Bu topraklar, düşmana mezar olur. Gazan mübarek olsun gızım. Allah yardımcın olsun..."
Film, o kadar çok beğenildi ki, TRT 1’de arka arkaya ikinci kez gösterimi yapıldı. Sadece 4 bölümden oluşan bu dizi Perşembe günleri saat 20.00’de ekranlarda olacak.
     Kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.      

.


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın çağdaş sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Boyacı’ya Büyük İlgi
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
Nkl’de Edebiyat Sokağı
Salaklar Sofrası
Sessiz Çığlık Üzerine
ve Othello Kendi Vatanında Sahnelendi
Türkan Kürşat Gönüllerin Şampiyonu
"Bir Okkaya Bir Önge" Herkese Göre

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
ve İlk Bölüm Yayınlandı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Beşik Gibi Sallandık
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
"Beyaz Gemi" Aytmatov
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Adanalım [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hakan Yozcu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.