..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yı ayılttılar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
18 Mayıs 2020
Siz de Yer Miydiniz  
Ahmet Zeytinci
Kim sevmez kuzu etinden yapılan bir yemeği de bütçe ile hatçe meselesine geliriz yine eğer ki tartışırsak... Sokaktan geçen bir on kişiye sorun bakalım, ''Kuzu etinin fiyatı kaç para?'' diye, size ''Kuzu eti de nasıl bir et ki acaba?'' diyecek kaç kişi çıkacaktır? Hatta biraz daha ileri gidin ''Siz Mutancana diye bir yemek biliyor musunuz?'' deyin, bakalım ne cevaplar alacaksınız?


:AFE:
Siz de Mutancana yer miydiniz iftarda veya sahurda... Mutancana da nedir, dediğinizi duyar gibi oluyorum... Osmanlı Saray Mutfağının en güzel lezzetlerindenmiş... Ben de televizyoncuların yalancısıyım billahi... Kuzu etinden olurmuş, Kanuni Sultan Süleyman'ın da en sevdiği yemeklerden birisiymiş... Hürrem Bacımız sık sık padişahına Mutancana yaparmış saray mutfağına girip. Yok canım, inanmayın, burayı ben uydurdum... Başka başka padişahlarda, Orhan Gazi, Dördüncü Murat, Fatih Sultan Mehmet, İkinci Abdülhamit, onlarda yemiş midir Mutancana, o kadar derine inemedim maalesef...

Kim sevmez kuzu etinden yapılan bir yemeği de bütçe ile hatçe meselesine geliriz yine eğer ki tartışırsak... Sokaktan geçen bir on kişiye sorun bakalım, ''Kuzu etinin fiyatı kaç para?'' diye, size ''Kuzu eti de nasıl bir et ki acaba?'' diyecek kaç kişi çıkacaktır? Hatta biraz daha ileri gidin ''Siz Mutancana diye bir yemek biliyor musunuz?'' deyin, bakalım ne cevaplar alacaksınız?

Ülke de asgari ücret ile geçinen, geçinmeye hayatta kalmaya çalışan milyonlarca insan var. Televizyonlarda bu tip gösterimler hiç de hoş değil, hem de izlenme oranlarının yüksek olduğu bir zamanda...

Ülke bir oyalama ve oyalanma yerine dönüyor yavaş yavaş. Saçma sapan haberler ile günü kurtarmaya çalışan ve dimağımızı yoran bu gıcık, kayda değmez programları, haberleri protesto ediyorum ama sadece protesto ettiğim ile kalıyorum, yine de hiç bir şeyin olumlu yönde değişmediğini görüyorum...

Siz bakın bakın, geçin televizyonların karşısına sabahtan akşama kadar mutancana nedir, nasıl yapılır, köpek kaçar yakalayanlar kim, kedi ağaca çıkar kim indirir, kızı evden kaçmış, anası ile babası gazeteye ilan vermiş kızını ararmış filan fişmekan... Kapkaççıyı yakalamışlar dövelim mi dövmeyelim mi diye tartışır dururlarmış... Allah belanızı verse nasıl verir, vermese vermezde ne yapar, kafamda bir dolu sorular...

O değil de şimdi ben de hanıma Mutancana yaptırsam da illa da kuzu eti şart mı canım? Kanuni Sultan Süleyman Padişahımız kuzu eti ile yaptırıyorsa yaptırsın, o padişah, ben de kıyma ile ya da mantar ile yaptırsam olmaz mı? Rahmetli Ümit Usta hayatta olsaydı bir de ona sorardık... Tüh ki tüh! Taktım kafayı şimdi yahu bu Mutancanaya... Sabaha kadar uyu uyuyabilirsen, hadi bakalım, devreleri yakalım...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Senden Adam Olmaz
Zurnanın Zırt Dediği Yer Tam Neresi
Başımıza Ne Zaman Taş Yağar
Siz Yöneticiler
Vurdumduymazlığın Tepe Noktaları
Altmışbeş Yaş Üstüne Tavsiyeler
İki Yüzlülerin Yüzlerine Zam Gelirse
Çamur At İzi Kalsın Trip At Rahatlarsın
Sizin İç Güzelliğinizi Yerim Ben
Çocuklarınızı Bilgisayar Canavarının Elinden Kurtarın

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Ağlayan Çocukları Susturma Tekniklerinin Derin Analizi
Dünya Amerika'dan Nasıl Kurtulur
Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
İnanın Korona Kıçı ile Gülüyor Size
Felaket Tellallığı Zor Bir Meslek
Geç Karşıma Külahım Sana Anlatacaklarım Var
Reklamcılık İnternet Yüzünden Nefret Edilen Bir Sektör Olma Yolunda Hızla İlerliyor
Kabak Çekirdeğine Yapılan Zamları Protesto Ediyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Şimdi Gitmek Zamanı [Şiir]
Sabah Siftahı [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]
Yüreğimize İliştirdik [Şiir]
Biri Gelse [Şiir]
Açlık Sınırı [Şiir]
Daha da Aydınlık Olacaktı Oysa [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.