..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hayranlığı o dereceye vardı ki; yere düştü ve kendinden geçti." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
10 Ağustos 2020
Çiptir Git Be İnsanoğlu  
Ahmet Zeytinci
Yahu başka işin gücün yok mu senin be insanoğlu? Zırt pırt hayvanlara çip takacağına, vahşileşen insanları nasıl ehlileştirir, yola getiririm, onun hesabını yap bir kerede... Denizleri, gölleri kirleten sen. Havaya zehirli gazları salan sen. Irmakları sanayi atıkları ile yaşanmaz kılan sen. Her şeyi hallettin, dünyayı düzelttin de bir hayvanlara çip takmaya mı geldi sıra?


:AGB:
Doğayı kirleten sen. Su kaynaklarını kirleten sen. Ormanları yakan sen. Çip takılan biz, Su Samurlari yunuslar balinalar, boz ayılar, zebralar, leylekler... Hadi oradan çiptir git artık be insanoğlu... Neymiş efendim balinaları, yunusları, boz ayıları, leylekleri takip ediyorlarmış. Niye sebep ne? Leyleğin özel hayatını mı merak ediyorsun? Leylek sana çip takıp, seni takip ediyor mu? Ailesinde kaç kişi var? Çocuklarının kaçı kız kaçı erkek leylek... Boyları ne kadar, huyları nasıl? Çok mu merak ediyorsun bunları?

Yahu başka işin gücün yok mu senin be insanoğlu? Zırt pırt hayvanlara çip takacağına, vahşileşen insanları nasıl ehlileştirir, yola getiririm, onun hesabını yap bir kerede... Denizleri, gölleri kirleten sen. Havaya zehirli gazları salan sen. Irmakları sanayi atıkları ile yaşanmaz kılan sen. Her şeyi hallettin, dünyayı düzelttin de bir hayvanlara çip takmaya mı geldi sıra?

Yaşamak için yiyen masum hayvanlar, yemek için yaşayan ve de yeri geldi mi vahşileşen gezegenimizin zaman zaman akıllı olarak algıladığı ancak zaman zaman da aptalın aptalı olan bir varlık, insan oğlu insan...

Rahat bırakın artık doğayı ve o doğada özgürce salınan hayvanları... En vahşi dediğiniz aslan bile, timsah bile aç değilse eğer çok fazla, tutup da bir insana, canlıya saldırmaz... Ama sen, sen öyle misin, insanoğlu? Karnın doysa da bir türlü gözün doymuyor. Hep daha fazla hep daha fazla diye diye ömür tüketiyorsun... Eninde sonunda bir avuç toprak doyuracak gözünü de o gerçeği de hep göz ardı ediyorsun ta ki son nefese kadar...

Düşünsene Yunus Balığısın tepende ufacık bir çip, sinir oluyorsun, ama bir şey de yapamıyorsun. Bunalımlara giriyorsun. Yunus Balıklarının psikologa gitme durumları da söz konusu değil. Oysa ki o yunuslar ne de mübarek hayvanlardır... Maçanız yiyorsa katil balinalara da taksanız ya çipler. Ona da mı takmıştınız. Yuh artık bu saatten sonra bütün canlılar çipli olarak hayatlarını sürdürecekler galiba...

Bir öngörüye göre ileri ki bir tarihte insanlara da çip takılacakmış. Hızlanıyor her şey, hızlanmaya da, hızlandıkça da batıyorsun aslında ey insanoğlu, bilmem farkında mısın? Şimdilerde millet cep telefonu ile birbirine hava atarken, ilerleyen zamanlarda da çipleri ile hava atacak gibi görünüyor. ''Oğlum benim çipim on bin dolar taaaa Amerika'dan geldi, senin çipin yerli galiba.'' işte böyleyken böyle çipli durumlar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Her Ne Kadar Misafir Misafiri Sevmese de
Kan Kan ile Yıkanmaz
Bazen Müthiş Acı Verir İnsan Okumak ve Yazmak
Krizi Atlattığımız Zaman Yapacaklarım
Dünya Barışına Katkı Böyle Sağlanır
Savaşın da Bir Namusu ve Ahlakı Vardır

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İş Değiştiriyorum Dostlar
En Çok Kim Yaşar
Şapkanızı Önünüze Koyup Düşünür Müsünüz
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Zenginler Kıyamet Gününe Hazırmış
Buradan Uyarıyorum
Üç Harfliler Psikolojinizi Bozabilir
Geçti Bor'un Pazarı Sür Mercedes'i Niğde'ye
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 13 -

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Vicdandır Hepten Bize Doğru İşler Yaptıran [Şiir]
Bak Baharlar Geliyor Yine Doludizgin [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Yurtsever Bilinci [Şiir]
Yüreğimin Orta Yeri [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]
Sevgili Paltom [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.