..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
8 Eylül 2020
Selamın Manitu  
Ahmet Zeytinci
Benim böyle enteresan, hatta ondanda öte, arkadaşlarım var... Sabah sabah verdiği selam bu adamın, Selamım Manitu... Çok teksas tommiks okuyan arkadaşlar bilirler, bu manitu kelimesi oralarda çok geçer... Şimdi ben ne diyeyim bu adama ''Aleyküm manitu.'' desem öyle bir cümle yok. Hay dilini bal arısı, hatta eşek arısı soksun, ibibikler yesin seni, o nasıl bir hitap öyle?


:HF:
Biz de adettir selam kelamdan önce gelir. Bir yerden geçerken, tanı ya da tanıma, selam verir insan. Orada duran alır ya da almaz selamı, onun bileceği iş... Bir de tanıdığın önünden selamsız sabahsız geçilmez derler...

Benim böyle enteresan, hatta ondanda öte, arkadaşlarım var... Sabah sabah verdiği selam bu adamın, Selamım Manitu... Çok teksas tommiks okuyan arkadaşlar bilirler, bu manitu kelimesi oralarda çok geçer... Şimdi ben ne diyeyim bu adama ''Aleyküm manitu.'' desem öyle bir cümle yok. Hay dilini bal arısı, hatta eşek arısı soksun, ibibikler yesin seni, o nasıl bir hitap öyle?

Başka bir gün yine bu zirzop arkadaşım, bu seferde ''Selamın Hello.'' diye girer içeri... Buna da aleyküm hello desem olmayacak, yine ben bildiğim kulvardan gideyim, o ne derse desin... Aleykümselam aleykümselam ...

Böyle böyle selamları kendince çeşitlendiriyor arkadaş. İyi bir şey yaptığını, esprili olduğunu filan sanıyor... Şimdi bir şey desem boğuntuya verecek her şeyi biliyorum... Hani türküde ki gibi ''Size selaaaam size selaaaam getirmişeeeem.'' dese ona da eyvallah diyeceğiz...

Hele de bir gün selamın UGH diye girmesin mi içeri... Tepemin tası iyice attı... UGH ne oğlum, UGH nedir yahu! Haaa onu da hatırladım geç de olsa, Kaptan Swing çizgi romanında Gamlı Baykuş diye bir tip vardı, aslı Kızılderili, zaman zaman o kelime çıkardı ağzından...

Bir gün aldım fırçayı elime, yer misin yemez misin daldım arkadaşıma... Daldım derken, fırça derken hepsi laf ile, söz ile... Oğlum ne ayak bu sendeki, sen doğru düzgün selam vermesini bilmez misin? Bir kere de gönülden ya selamünaleyküm de ya da merhaba de... Söz verdi sonra ''Tamam birader bundan sonra manitu filan yok, hem Kızılderili miyiz biz? Her ne kadar varsa da öyle iddialar daha da ispatlanmadı ki kesin olarak.'' dedi ve noktayı koydu...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dudaklarımın Onun İle İlk Buluşması Muhteşemdi
Ayıcı
Ben Bir 444 Uzmanıyım Bundan Sonra
Kâhya
Ultra Bir Mirima
Oğlum Ne Yaşarsak Kar
Kararlıyım Yarın Diyete Başlıyorum
Vinç Operatörü
Türk'üz Türkü Çağırırız Ya
Nerelere Takılıyor Bu Zibidi

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ay Em Ef Biraderler
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Emrin Olur
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Serbest Meslek
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Daha da Aydınlık Olacaktı Oysa [Şiir]
Bir Kere Karar Verseniz İyi İnsan Olmaya [Şiir]
Dön Bize Karabağ'ım [Şiir]
Kuzeyliyiz Biz [Şiir]
Bu Gün Kokladınız mı Bir Çiçeği [Şiir]
Her Şeyin Bedelini Ödemeli Şairler [Şiir]
Doların Kirli Elleri [Şiir]
Selam Olsun [Şiir]
Göklerine Baktığım Ülkelerin Tadı Yok [Şiir]
Ülkesi İçin Yaşıyorsa Bir Şair [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.