..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Mümtaz Beğen
12 Mart 2003
Ölmeden Ölmek  
Mümtaz Beğen
Nice insanlar vardır etrafımızda, yaşadığına hayat denmez, nice insanlar da vardır ki, çoğunun yaşadığı hayatı beğenmez.


:AEFC:
ÖLMEDEN ÖLMEK

Nice insanlar vardır etrafımızda, yaşadığına hayat denmez, nice insanlar da vardır ki, çoğunun yaşadığı hayatı beğenmez.

Ebedi aleme götürülecek şeylerin sadece ‘iyi ameller’ olduğunu söyler durur da hocalar. Maişet derdi söz konusu olunca, görülür ki, en başta kendileri bocalar. Dünyada iken kendisine bahşedilen akıl ve iradenin nelere kâdir olduğunun bilincine varabilenler ve o gücü henüz keşfedemeyenler vardır aslında.

‘Kader’ bahsini çözmüş ve iradenin sırrına ermiş olanlar için geriye kalanın sadece basit ‘tercihler’ olduğunu söylemekte yarar var. Ki, onlar bu ilmi okullarda değil, hayatın ta kendisinden öğrenirler. ‘İstemekle’ başlamıştır her şey. Geriye, ‘ne kadar yük kaldırabilecekleri’ hususu kalır sadece.

Bilirler ve inanırlar ki, istedikleri ve arzu ettikleri şey, kendilerine verilecektir. Bu öyle yüce bir nimettir ki, görülmesi ve elle tutulması mümkün olmadığı gibi, hiçbir hırsızın el uzatması, çalmaya kalkışması da mümkün değildir.

Temelinde Yaratanın şahsında, yaratılan her şeye duyulan aşk ve ‘Düşünmez misiniz?’ ilahi buyruğu yatan bu felsefenin insanları, ibadeti vakitlere ayırmaktan ziyade, her an ve her halükarda ibadet halindedirler.

Onlar, çileye talip olan, hasretten haz duyanlardır.
Onlar, yananlar, yandıkça ‘insan’ olunduğunun farkına varanlardır.
Onlar, cümle âlemin derdini dertleri bilip, çâre arayanlardır.
Onlar, herkes uykudayken bile, tefekkür halinde olanlardır.
Onlar, can bedenden ayrılmadan, binlerce kez ölebilenlerdir.

Bir çokları bu hâl üzere olanların Yaratanla olan yakın ilişkisini gördükçe ‘tuhaf’ hatta ‘alaycı’ bulurlar ama, bu ilginç ilişkinin ardında yatanın ‘gerçek samimiyet’ olduğunu bilmezler.

Halbuki diğerleri bilirler ki; ‘Sopayla kilime vuran, kilimi dövmez, tozlarını silker. Kızıp atı döven, hakikatte atı değil, aksak yürüyüşünü döver. İyi yürüsün, rahvanlaşsın ister…’

Varlıkta- yoklukta, açlıkta- toklukta, sağlıkta- hastalıkta, hikmet arar, her şeyi sorgular durur onlar. İyi insan olabilmek için, önce nefsi terbiyenin şart olduğunu bilir onlar. Bilirler ki Mevlâ; ‘Yapılan her iyiliğe karşılık, on misli ecir vermektedir.’ O’nun uğrunda verdikleri her canın, on can getirdiği düşüncesiyle her dem ölür, ölmede derman, bulur onlar.

Hani, ‘Aşk dâvâya benzer, cefâ çekmek de şâhide,’ diyor ve ekliyor ya Mevlâna; ‘Şâhidin yoksa dâvâyı kazanamazsın ki! Kadı senden şâhit isterse, incinme. Yılanı öp ki hazineyi elde edesin…”

Bedelini ödeyen ve bu kutsal hazineye sahip olabilenlere ne mutlu…

Mümtaz Beğen

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Merhaba!
Gönderen: Tayyibe Atay / Bolu
27 Ağustos 2003
Türkünün Türk'ün sesi olduğunu bilmiyor değilim sayın Beğen!Onlarla alay da etmem...Ben sadece türküler karşısında neler hissetiğimi, kendimi ortaya koyarak anlatmak istedim.Anlaşılan siz gülümsemiyorsunuz:))Bu nasıl olur?Hayat karmaşadır:Ağlamak ve gülmenin iç içe olduğu bir şey yani...Yerine göre bazı şeylerden küçük sevinçler de yaratmalıyız kendimiz için.Dikkat ederseniz ben şöyle demişim 'acı yanını es geçerim her seferinde'.Gerçekten de bizim tüm ezgilerimiz komik gibi görünseler bile acılarla yoğrulmuştur...Duyarlılığınız için teşekkür eder,selam ve sevgiler gönderirim Kayseri'ye.Ayrıca oradan eski bir dostu sorsam,yanıt verir misiniz acaba?Telefonu KAYIT DIŞI yanıtını veriyor nedense.Selim Tunçbilek!Tanır mısınız?Görüşmek üzere...Sağlıcaka kalınız.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sen ve Ben

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Huzur ve Mutluluk
Adamlar
Ömür Dediğin
Güzellik Nerde, Akıl Nerde?..
Gün Deyince...
Farkında Olmak
İki Ahlak
Gün ve Biz
…?
Geciken Bahara

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Olur mu? [Şiir]
Bir 14 Şubat Şiiri [Şiir]
Ben'im [Şiir]
Sevmek [Şiir]
El Beni [Şiir]
Bana Düşmüş [Şiir]
Deyin ki... [Şiir]
Sana Kavuşmak [Şiir]
Var mısın? [Şiir]
Vuslat Arzusu [Şiir]


Mümtaz Beğen kimdir?

GÂYE Ne şöhret peşindeyim, ne şan ne de bir pâye, Gerçek olan yalnız şu; gerisi hep hikâye, Ölesiye sevmek ve sevilmek var ya hani, Budur dünyada benim için en büyük gâye!. . Mümtaz Beğen

Etkilendiği Yazarlar:
A.Karakoç - Cemal Safi- Bekir Sıtkı Erdoğan


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Mümtaz Beğen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.