..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlığın hangi filizi köreltilmek istenmişse, tersine o filiz daha gür büyümüştür. -Freud
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
10 Aralık 2010
Fatma Nine'nin Günlüğü - 13  
Kâmuran Esen
Duyarlı Fatma Nine. (Mudurnu ağzıyla yazılmıştır.)


:AGFJ:
Sevgili Günlüğüm;
Ah benim ağzı yok, dili yok yavrım. Gönüldaşım, dert ortağım. Ekmek istemeyenim, aş istemeyenim, dilleri söylemeyenim.

Nasılsın? Ben pek iyi değilim. Hani şu sille tokat dövülen üniversite öğrencileri var ya, hani şu bebeğini düşüren kızımız var ya, onlar için pek üzüldüm. Ne istiyorsunuz gençlerden ? Başbakanı protesto ettiler diye, gencecik çocukları hapse atarsanız; gençler de böyle yımırta atar size. “ Açma kutuyu, söyletme kötüyü.” diye boşa dememişler. Çileden çıkardılar gençleri. Başbakan değil miydi referandum öncesi 12 Eylül darbesinden sonra hapse düşen öğrencilerin mektuplarını okuyup, ağlayan ? Referandum bitti, yalancı gözyaşları da dindi. Şimdi gençlere terörist muamelesi yapıyo.Assange'den alamadığı hırsını,üniversiteli gençlerden çıkarıyo.


Havala soğudu, benim keyfim iyice gaçtı. Odun taşı bakalım, zoba yak bakalım, amcana kestane kebap yap bakalım. Zobayla, kömürle uğraşmaktan; demirci çırağına dönerim artık. Mehmet Amcan, ooooh, rahat. Ben yakarım, o ısınır; ben pişiririm, o yer. Ben yorulurum, o hasta olur. Şeytan diyo ki; pulislerin yaptığı gibi, bas biber gazını şu adama; ya da bas copu. Ama ben yapmam, yapamam. Çünkü bende merhemet var, insanlık va sevgili günlüğüm.

Ne zamandır havala pek gözel gidiyodu. Aralık ayı geldi ama, hava bahar gibiydi. Allah yüzümüze güldü sevgili günlüğüm. Hökümet bindirip dururken vergileri, bi de Allah mı bunaltsın ? Gözel Rabbim dedi ki, “Hökümetin yaptığı zamlara inat; kar yağdırmayacam, havaları soğutmayacam.” Kış, bir ay geç geldi. Böylece bir aylık kârımız oldu odundan, kömürden. Hoş o kârımız da, arttırılan ÖTV ile uçtu gitti ya.

Gış gapıya dayandı sevgili günlüğüm. Sabahleyin perdeyi açıp dışarıya bir bakınca , aklımı fıydıttırıvereyazdım. Amanıııııın, bi kar yağıyo bi gar yağıyo. Bööööööyle elekten un eler gibi yağıyo. Daha dün hava günlük güneşlikti. Her taraf pambuk hevla gibi oldu. Şinci ben nasıl gidecem ekmek almaya, nasıl gidecem bazara ? Yer, buz pateni pisti gibi kayıyo. Amcan gitmez, bacakları sızlıyomuş. Sanki ben on sekizlik kız’ım. İşine geldi mi sağlam, işine gelmeyince hasta. Hani ” Deve kuşuna uç demişler, ayaklarını göstermiş; yürü demişler, kanatlarını göstermiş.” diye bir atasözü var ya, aynı öyle işte.

Bugün pek somurttu akşama kadar. Ağzını bıçak açmadı. Sanki, dokuz çocukla bir mağarada galmış gibi. Ne derdin var be adam ? Yediğin önünde, yimediğin arkanda. Gara gara düşünüyo. Sankı WikiLeaks belgelerinde adı geçiyo gibi. Hem geçse ne olur ? İnkâr edersin, olur biter. “İspatlayın baka’m, ispatlayamazsınız, şerefsizsiniz.” der, çıkarsın işin içinden. Hiç mi RTE’yi dinlemiyon, akılsız ?

Sevgili günlüğüm. Bugünlük bu gadar yeter. Galkayım da Mehmet Amca’nın gahvesini pişir’im. Sadrazamın akşam keyfi tamam olsun böylece. Bi sehete galmaz, uyur horul horul. O uyuyunca, ben de şöyle bi dinlenirim.

Bi gucak selâm ediyom, gözlerinden öpüyom sevgili günlüğüm.


.Eleştiriler & Yorumlar

:: mizah
Gönderen: asivemavi36 / , Türkiye
12 Aralık 2010
insanları güldürmek çok zordur, güldürürken düşündürmek ise zor ötesi... ... teşekkürler sevgili öğretmenim...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Evli Bayanlara Öğütler
Kayınvalidem Bir Ömür - 4
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Sinir Olduğum Tipler - 1
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 11

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
Güzel Dilimiz Türkçe
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.