..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"...öyküyü yazan bilge, beşinci ya da altıncı göbekten kral torunu olduğumu ortaya çıkaracak şekilde belirleyebilir soyumu." -Cervantes, Don Quijote
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > İronik > mehmet burak yüksel
16 Temmuz 2014
Dolunay  
mehmet burak yüksel
İnsanın dostu kendisinin kopyasıdır


:ADGJ:
Dolunay


Uyurken gördün mü hiç dostunu, anlayasın diye onun nasıl göründüğünü? Başka nedir ki dostunun yüzü? Senin kendi yüzündür o, kaba ve kusurlu bir aynada.
Böyle buyurdu Zerdüşt Peygamber

Sanki bir mobese kamerası gibi üzerinde duran dolunaya gözlerini kısarak baktı. “Allah ın belası sokak lambaları diye iç geçirdi.” Gündüzleri güneş gözlüğü taksada gece ay ışığı ve sokak lambalarının caddeyi aydınlatması gözlerinin kamaşmasına neden oluyordu.
Yeniden migreninin tutacağını düşündüğü için cebinden çıkardığı ağrı kesiciyi ağzına attı. Telsizinin cızırdaması ile arkadaşının kendisini aradığını anladı. Telsizi eline almıştı ki “Orada mısın? Tamam” diye arkadaşının sesini duyunca hafifçe gülümsedi.
“Alarmı etkisiz hale getirdin mi”
Zaten migreni ve sokak lambaları nın ışığından muzdarip olan Poyraz derin bir nefes alıp “Bir saattir yaptığım bu” diyerek arkadaşına cevap verdi.
Birkaç saniyelik sessizlikten sonra adam yeniden telsize konuştu.
“Zaman geldi. İçeri giriyoruz”
Poyraz telsizini kapayarak yavaşça dış kapıya doğru yöneldi. Etkisiz hale getirdiği alarm sistemine son bir kez daha bakıp yavaşça kapıyı açtı. Tabancasını eline alarak mücehferler in olduğu odaya doğru ilerlemeye başladı.
Binanın boş olduğunu bilse de her an önüne bir güvenlik görevlisi çıkabilirmiş gibi hissediyordu. Yavaşça Mehmet ile buluşacağı noktaya geldi.
Kendisini baştan aşağı süzen kısa boylu adama bakarak “Odaya girdiğimizde arkamdan yürü.” Diye seslendi. Mehmet hafifçe sırıtıp “Emrin olur paşa” diyerek güldü. Poyraz Mehmet inde silah taşıdığını görünce rahatsız oldu.
“Sonuç da oda benim gibi güvenlik amaçlı silah taşıyor” diye düşünse de ,güvenmediği bir hırsızın arkasında silahla durmasını istemediğini fark etti.
Kasaya vardıklarında Mehmet gözlerini dikerek Poyraza baktı. Karşısında duran kısa boylu adamın ne demek istediğini anlayan Poyraz alet çantasını çıkararak kasayı açtı.
Mehmet mutlu olduğunu belli eden bir tebessümle “elimdeki silahın özelliklerini biliyormusun” diyerek silahını kaldırdı.
Kasadaki pırlantaları çantasına yerleştirmekle meşgul olan Poyraz “Hp-01 ultra 5.5milimetre lik bir tabanca” diyerek cevap verdi. Poyraz ın nasıl bu kadar zeki olabildiğine şaşırmış olduğu belli olan Mehmet elindeki tabancaya bakakaldı.
“Bak bunu bilmiyordum” diyerek tabancasına bakmaya devam etti.
Poyraz gülerek “Senin kullandığın tabanca dahil otuz farklı tabancanın özelliğini….” Belini hissedemediğini anlayan Poyraz başını eğerek aşşağı baktı. Karın bölgesinden akan kanı görünce silahını kendisine doğru tuttuğunu fark eden Mehmet e döndü.
Eli ile karın bölgesini tutan ,şaşkınlıktan ağzı bir karış açılmış Poyrazın yanına giden Mehmet, pırlanta çantasını aldı. Kapıdan çıkarken ölmek üzere olan Poyraza bakıp “Otuz farklı silahın özelliğini öğrenmek yerine keşke kime silah vermen gerektiğini öğrenseydin” diyerek odadan çıktı.
Poyraz o an zeki olmanın asla tecrübenin önüne geçemediğini anladı. Bir yola çıkılmışsa o yolda insanı bekleyen tehlikelerden kendisini zekasının değil yola birlikte çıktı kişilerin kurtarabileceğini fark etti. Ne kadar zeki olursa olsun insanın dostları kadar başarılı olabildiğini aksi takdirde sonunun burada biteceğini öğrendi.
“Zaten bende fırsatını bulunca onu vuracaktım” diyerek iç geçirdi. Poyraz her insanın dostunun aslında kendi kopyası olduğunu ölmeden saniyeler önce anladı.
Dolunaya son kez baktı. Ölmeden görebileceği son manzaraya bakarken artık ışığın kendisini rahatsız etmediğini gördü. Aslında dolunay ın ne kadar güzel olduğunu fark etti. Hafifce gülümsedi. Poyraz gözlerini hayata böyle yumdu.


MEHMET BURAK YÜKSELSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İronik kümesinde bulunan diğer yazıları...
... Ölüm...

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Adı Ayrılık
Kör Talih
Karanlık Köle
Atletik Vücutlu Sarışın Bayan
İhanet
Avelon Krallığı : Son Savaş (Bölüm 4)
Karanlıkta Yalnızım
... Ayna...
Susuzluk
Ofis Bölüm 1

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İlk Öpücük [Roman]
İstila [Roman]
Yaş 38 [Deneme]
Para Para Para [Deneme]
Çoban [Deneme]
Efsane Olmak [Deneme]


mehmet burak yüksel kimdir?

fantastik roman türü yazarıyım ayrıca korku ve bilimkurgu romanlarıda yazarım

Etkilendiği Yazarlar:
adam fewer, ken grimwood,chuck hogan


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © mehmet burak yüksel, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.