..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler > osman tatlı
29 Mart 2015
Yazarlık Yolunda Ara Söz  
osman tatlı
Ey aday! Yazarlık yolunda mecnun ol ki, seni yolundan alıkoymaya kimsenin gücü yetmesin. Mecnun ol ki benliğin yazarlığınla bütünleşsin ve seni sen yapsın. Mecnun ol ki ebedi olanın peşinde koşacak inancı elde edebilesin. Mecnun ol ki kopyalar ve gelip geçici olanlar senin gözünü boyamasın, gönlünü çelmesin. Mecnun ol ki yoluna çıkan bütün engelleri aşman kolaylaşsın. Mecnun ol ki yüreğin sana rehberlik etsin.


:ADHB:

Ey simurg! Ey yazar adayı! Yazarlığın zor ve çetrefilli ilk evresini dinledin. Artık yol hakkında bir fikir sahibisin. Fikir sahibi olmanın, yolu yürümenin yeterli olmadığını biliyorum; ancak her umutsuzluğa düştüğünde, engeller karşısında kafan karıştığında, kararsızlığa düştüğünde bunları hatırlaman yeterlidir. Bunlar sana nefes aldırtacaktır.

Ey yazar adayı, bu yolda yalnızsın. Etrafın da insanlar olsa da senin kararların, tercihlerin, inatçılığın ve geçici olana sırtını dönmenle kendi yolunu çizebilirsin. Unutma ki hayaller zorlukların ardında seni bekler. Yorulmadan ve zaman vermeden hiçbir şey elde edilemez. Aceleciliği benliğinden söküp atmalısın. Zorluklara kendini alıştırmalısın. Ve sonrasında her şeyi akışına bırakmalısın. Acelecilik, zorlamalara neden olur. Zorlamalarda zamanı gelmeyeni sana yaptırmaya çalıştırır. Ancak zamanı gelmemişi acelecilikle getirmeye çalışmak seni ancak yıpratır ve hayal kırıklığına uğratır. Kısacası, tanınmak ve ünlü olmak için acele etme. Zamanını bekle. Emeğin zaten seni olman gerektiği zirveye taşıyacaktır.
Birçok yazarın düştüğü hataya düşme. Birkaç deneme yazmakla ya da bir kitap yayınlamakla insan hemen tanınmaz ve ünlü olmaz. Ayrıca bir kitapla insan kendini kanıtlamayacağı gibi kendi tarzını yakalaması da söz konusu değildir. Bir çalışma ya da birkaç çalışmayla kendini fazla beklentilerin içine sürükleme. Çalışmalarına beklentiler yüklemen erken hayal kırıklığına girmene neden olabilir. Beklenti acılar üzerine kuruludur. Beklenti, gereğinden fazla anlam yüklemedir. Beklenti, zamansız başarı arzusudur. Beklenti içine girmeden çalışmalarına odaklanıp, yola devam etmek en güzelidir. Bu doğal akış, zamanla kendine bir yatak oluşturacaktır. Önemli olan kaynağın tükenmemesidir. Ey aday! Sana düşen, bu kaynağı sürekli beslemendir.

Haklısın, insan emeğinin karşılığını almak/görmek ister. Her insanın arzusu bu yöndedir. Ancak yazarlık ve kalıcı olan şeyler arzulara göre şekillenmez. İradeye ve sürekliliğe dayanır. Arzular insana sürekli yanlış kararlar almasına neden olur. Ey aday! Arzularına kapılıp, yazarlık çalışmalarını baştan sağma yapma. Yazarlık, hemen sonuç alınacak bir meslek değildir. Belki de istediğin sonucu alamayacağın bir alandır. Daha önce de bunlara değindik, kararların ve inancın sonuç odaklı olmamalıdır. Kendine sonuçlara göre yön tayin etme. Sonuç bitiştir. Hâlbuki yazarlık da bitiş yoktur, aralar vardır. Her ara seni daha çok güçlü yapar. Sonuç, heyecanı öldürür. Ararlar ise heyecanı diri tutar. Heyecanın bittiği yerde, yazarlık da biter. Devam etse de kendini sürekli tekrar eder.

Ey aday! Unutma ki yazarlık, hayat yolunda kendini tanıman ve kendi adına bir şeyler yapma adına bir araçtır, amaç değildir. Şayet araçlar, amaca dönüşürse anlam kayması yaşarsın. Anlam kayması demek, senin kendi yörüngenden çıkman yani var oluşundan uzaklaşmandır. Var oluşu kaybetmen artık çölde yön bulmaya benzer, çöl ehli değilsen çölün kum tepeleri arasında kaybolup gidersin. Araçlar, amaca dönüştü mü hayat bize yük olur. Hayatın tadı tuzu kalmaz. Yaptığımız işler bize işkence etmeye başlar. Güne umutla değil, bugün nasıl geçer gibi anlamsız bir ruh haliyle başlarız. Ey aday! Her şeyi kendi içinde değerlendirmeye çalışalım.

Ey aday! Yazarlık yolunda mecnun ol ki, seni yolundan alıkoymaya kimsenin gücü yetmesin. Mecnun ol ki benliğin yazarlığınla bütünleşsin ve seni sen yapsın. Mecnun ol ki ebedi olanın peşinde koşacak inancı elde edebilesin. Mecnun ol ki kopyalar ve gelip geçici olanlar senin gözünü boyamasın, gönlünü çelmesin. Mecnun ol ki yoluna çıkan bütün engelleri aşman kolaylaşsın. Mecnun ol ki yüreğin sana rehberlik etsin.

Ey aday! Artık sadece aday olmak işinin bitmediğini, asıl sorumluluklarının yeni başladığını görüyorsun. Taklitçi olma, özgün ol. Kendini belli yazarlara hapis etme. Kendini bir coğrafyanın düşünceleriyle sınırlama. Bir coğrafya, bir ideoloji, bir kültür, bir akım seni kısır döngüye dönüştürür. Sürekli aynı şeyleri etrafında döner durur, kendini aşamadığın gibi yeni şeyler de üretemezsin. Bir idolün olmasın. Kendini bir şeylere bağlı hissetme. Bağımsız, özgür ol. Bağımlı olursan, var olanı aşamazsın. Kendini bile aşamasın. Aynı şeyleri yazıp, durursun. Birçok yazarın düştüğü bu tuzağa düşmemeye çalış.

Osman Tatlı
osmantatli@gmail.com
https://twitter.com/tatliosman63


   Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve şairler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazar Kimliği
Yazar Konuları Nereden Alır
Bir Yazar Adayında Olması Gereken Özellikler
Hazırlık Aşaması: Ben Yazar Olabilir Miyim?
Yazarlık ve Para
Bir Yazarın Dünyası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aşk Yolculuğu
Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir
İslamda Kadına Kırbaç
Aşkın Kölesi Olmak
Yalnızlık Sözleri III
Soğuk Bayram
Birey Olabilme
İnsandaki Kaygı Örnekleri
Evlilik İçin Sevgi Yeterli Midir?
İyi Kitap Kötü Kitap

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yalnızlık Sözleri I [Öykü]
Hayalim Yazar Olmak [Roman]
Hayalim Yazarlık [Roman]
Okuyorum Ama Yazamıyorum? [Roman]
Edebiyat Fakültesinde Dergi Çıkarmak [Eleştiri]
İklimler / Film Eleştirisi [Eleştiri]
120 / Film Eleştirisi [Eleştiri]
Neşeli Hayat [Eleştiri]
Üç Maymun / Film Eleştirisi [Eleştiri]
The İmam"ın Savaşı Kiminle [Eleştiri]


osman tatlı kimdir?

okuyucu ile beraber yolculuk yapmak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © osman tatlı, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.