..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyayı isteyen bilime sarılsın, ahireti isteyen bilime sarılsın; hem dünyayı hem ahireti isteyen yine bilime sarılsın" -Hz. Muhammed
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler > osman tatlı
5 Ocak 2020
Yazar Kimliği  
osman tatlı
Egolu yazarlar süslü cümlelerle halkla alay edercesine prim yapar. Leşe konan akbabalar gibi kavgaya tutuşurlar. Daha çok hangisi halkın gözünü oyacak diye.


:FEE:

Yazar düşünce işçisidir. Hassasiyeti bireyin ve toplumun ruhuyla özdeşim kurmasından gelir. Toplumun atan kalbidir. Bireylerin dile gelen sesidir. Yazar kendini topluma ve bireye adamışlığıyla vardır. Bireylerin ve toplumların var oluşunun simgesidir. Herkesten çok simurgtur. Hedefine varmak için çırpınan ama geleceğe dair umutla yeşeren iç dinamizme rağmen hüznün yumağıyla yaşar. Hüznünü derinliklerine gömerek, var oluşa rehberlik için çırpınır. Az dinlenmesine, az konuşmasına rağmen etkisi büyüktür. Karga seslilerin arasında dik duruşundan ve onurundan taviz vermez. Kargaların karanlığa çağrısına karşısın gözü ufukta güneşin doğuşundadır. Kalbi ufukta kızıllıktaki aydınlığa hasrettir. Kargaların kalabalığı ufku gölgelese de yazar gözleriyle değil, kalbiyle görür hakikati.
Yazar adı konulmamış gelecektir. Varlığını geleceğe adamıştır. Gelecek hem kendisinin hem toplumun var oluşundaki gizdir. Yazar geleceğin önündeki bilinmeyen denklemlere anlam vererek, öncülere hareketlilik kazandırır. Yazar geleceğe imzasını bırakarak aradığı huzuru bulmaya çalışır…
***
Yazar olmak merhametin, vicdanın, hakkın, adaletin ve benliğin süzgecinden geçmektir. Benliğini arandıran yazar, egonun bütün türevlerinden uzaklaşarak erdemliğin bayrağını omuzlar. Egonun esiri olmuşların kalem oynatması yazarlık ruhunu kavrayamamıştır. Uzakdoğu sinemasının dövüş sanatlarının ruhunu kavrayamamış ama iyi dövüşmesine rağmen kötü olmaktan kurtulamamış ve önüne gelen her şeyi Timur gibi yıkıp dökmesi ve ateşe vermesi gibidir. İyi yazmak egonun esirliğiyle yapılıyorsa, kalem celladın elinde kana bulanmış demektir. Asil yazar kalemini terazi ile ölçerken, kalem oynatanlar kanların akması için hizmet görür.
Egolu kalemler tutarsızlığı, adaleti ve hakkı önemsemez. Çıkarı ve menfaati gereği bukalemun gibi kılıktan kılığa gererek haz peşinden koşarlar. Okşanan egolarıyla kan gölünde banyo yapmanın zevkiyle çığlıklar atarak, yeri göğü inletirler. Mazlumun bakışlarındaki merhamet arayışına sürekli kamçılarını şaklatırlar.
Egolu yazarlar süslü cümlelerle halkla alay edercesine prim yapar. Leşe konan akbabalar gibi kavgaya tutuşurlar. Daha çok hangisi halkın gözünü oyacak diye. Halk ise süslü cümlelerle kendisine iyilik yaptığını sanır. Kendini bataklığın ortasındaki çiçeğe ulaşmakla kandırmaya alışmış kitleler daha derinlere gömülürken, egolular kenarda eğlenerek seyir eder. Bazen seyir etmek yetmez kafalara basarak oyunlar oynarlar.
Her şeyin taklidi ve katili olduğu gibi yazarında gölgesinde taklitlik eden ve halka mermi sıkan katil yazarcıklarda vardır. Unutulan ise katillerin sempatik göründükleridir. Kendilerini iyi kamufle eden yazarcıklar geleceğe dair bir beklentileri yoktur. Bugünün keyfini çıkarma derdindedirler. Geçmişten bugüne imza atan yazarların sırtında, bir karış açık ve bir türlü kapanmayan ağızlarıyla şirin görünerek kör testereleriyle bir katliam gerçekleşmektedirler.
At ve it izinin en çok karıştığı yazarlık alanında itlerin çoğunluğu ile at izlerin kayıplara karıştığı aşikârdır. Yazar kimliğinin yeniden tanımlanması ve yazar kimliğinin hak ettiği değerin görülmesi, en önemlisi yazar kimliğini kirletenlerin ayıklanması için gereken çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Geleceğin karanlığa gömülmemesi adına Simurg yazar adayların artması ve seslerini yükseltmesinin zamanı çoktan geçmektedir.

Osman Tatlı
osmantatli@gmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve şairler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yazar Konuları Nereden Alır
Yazarlık Yolunda Ara Söz
Bir Yazar Adayında Olması Gereken Özellikler
Hazırlık Aşaması: Ben Yazar Olabilir Miyim?
Yazarlık ve Para
Bir Yazarın Dünyası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Aşk Yolculuğu
Aşk ve Cinsellik Ayrı Şeylerdir
İslamda Kadına Kırbaç
Aşkın Kölesi Olmak
Yalnızlık Sözleri III
Soğuk Bayram
Birey Olabilme
İnsandaki Kaygı Örnekleri
Evlilik İçin Sevgi Yeterli Midir?
İyi Kitap Kötü Kitap

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yalnızlık Sözleri I [Öykü]
Hayalim Yazar Olmak [Roman]
Hayalim Yazarlık [Roman]
Okuyorum Ama Yazamıyorum? [Roman]
Edebiyat Fakültesinde Dergi Çıkarmak [Eleştiri]
İklimler / Film Eleştirisi [Eleştiri]
120 / Film Eleştirisi [Eleştiri]
Neşeli Hayat [Eleştiri]
Üç Maymun / Film Eleştirisi [Eleştiri]
The İmam"ın Savaşı Kiminle [Eleştiri]


osman tatlı kimdir?

okuyucu ile beraber yolculuk yapmak


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © osman tatlı, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.