..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
4 Ağustos 2022
Meb'in Şematik Düşlerine Dair  
Osman AKTAŞ
İdris Şekerci bu yazısında özetle uzman ve başöğretmen programlarının öğretmenlik alanlarında (benim de önceki yazılarımda belirttiğim gibi) uygulanabilirlik formatında olmadığını, bunun bir tecrübe işi olduğunu, sınavın da olmaması gerektiğini yıllara yayılarak kariyerleri belirlenmesi gerektiğini, öğretmenlerin iki bin liraya odaklı olduklarını belirtiyor.


:ACD:
MEB'in Şematik Düşlerine Dair

EBS İstanbul 6 Nolu Şube Başkanı İdris Şekerci'nin "Uzman Öğretmenlik Tartışmasını Bitirecek Çare Var!" adlı yazını okudum bugün. Bir takım düşüncelerine katılmasam da, Eğitim Bir Sen grubu içinde bu kadar sağlıklı düşünen birinin olması umut verici.

İdris Şekerci bu yazısında özetle uzman ve başöğretmen programlarının öğretmenlik alanlarında (benim de önceki yazılarımda belirttiğim gibi) uygulanabilirlik formatında olmadığını, bunun bir tecrübe işi olduğunu, sınavın da olmaması gerektiğini yıllara yayılarak kariyerleri belirlenmesi gerektiğini, öğretmenlerin iki bin liraya odaklı olduklarını belirtiyor.

Bu programda bana göre tek kazançlı çıkan kesim videoları hazırlayan kuruluş ile programı sunan akademisyenler. Geri kalanında israf ve gasp edilen zaman var.

Eğitim Bir Sen'in AKP iktidar olduğundan bu yana gerçek anlamda sendikacılık yaptığına ben hiç şahit olmadım. Hükümetin peşinde sadaka bekleyen dilencilere benzettim hep Eğitim Bir Sen'i.

Öğretmen Bariyer Basamakları'nın ne işe yaradıklarını hâlâ anlamış değilim. Zaten kendi özlük haklarını savunmakta bile birliktelik sağlayamayan öğretmen denen tuhaf varlık, bu yasa ile hepten parçalanıp, birbirlerine kibirle bakacak. Daha da vahimi, veliler arasında başöğretmen ve uzman öğretmen cilasına kapılarak, çocuklarını bu gruptaki öğretmenlere verme yarışına başlayacak, düz öğretmen iyice itibar kaybedecek. Okul idareleri büyük bir hengâme yaşayacak. Şikayetler, memnuniyetsizlikler kol gezecek. Başöğretmen ve uzman öğretmen dediğiniz yaratıklar bu kaosun içinde doğru dürüst görev yapamayacaklar.

Hükümetin kuşa döndürdüğü maaşlar yüzünden bin lira, iki bin liraya tamah eden bir öğretmen grubu oluşturuldu bu yasa ile.

Hiçbir boka yaramayan bir eğitim sistemi içinde bu gruplaştırmalar neyi düzelecek ve verimli hale gelecek? Yoksa verimli hale gelmemesi için bu da mı bakanlığın çok özel projelerinden biri? Bakanlık, bu saçma sapan uğraşlarla kişileri meşgul ederek, proje üretip ortalığı kaosa çevirmekten ne kendisi iş yapıyor, ne iş yapmak isteyenlere iş yaptırıyor.

Acaba bir gün bu ülke ve bu özverili halka gerçekten hizmet verecek bir iktidar gelir mi, merak ediyorum?

Allah her konu da umutlarımızı boşa çıkarmasın. Ayrıştırmayan, hakka niyetli, dürüst ve devlete kaybolan güvenimizi yeniden kazandıracak iktidar, kurumlara da sağlıklı ve doğru kararlar alabilecek yöneticiler nasip etsin.

4 Temmuz 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı
Corona Sürecinde Kültürel Değişim
Milliyetsiz Bir Açıklama
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Suçlu Kim
Dinhuriyet Sancısı
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
"Ruhumda Sızı"
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Yazar ve Şairlerin Değişen Anatomisi ve Sosyal Statüsü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.