..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Başka dillerle ilgili hiçbir şey bilmeyenler, kendi dilleriyle ilgili de hiçbir şey bilmiyorlar. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Alp Şahin
25 Ocak 2023
Neden Cumhur Kazanacak?  
Alp Şahin
Tamamen şahsi gözlemlemelerime dayalı, sade bir dille 10 maddede Cumhur İttifakı'nın hangi nedenlerle kazanacaklarını içeren yazı


:AAE:

1- Putperest tadındaki partizanlar yüzünden. Ana muhalefetin başına 74 yaşında hiçbir bilgi birikimi olmayan, yerel yönetim diye ısrar eden bir dede dahi koysan; hala parti adına oy verecek olan, akıl ve bilimden uzaklaşmış bir çoğunluk var.

2- Ana muhalefetin ve muhalefetin muhalif olamama sorunu. Dünya’nın hiçbir yerinde ‘’adamlar çalıyor ama çalışıyor’’ diye bir şey duyamazsın. Niye? Çünkü muhalefet o kadar basiretsiz ve başarısız ki, kimse onların gerçekten bir şeyler yapabileceğine inanmıyor. Bu yüzden toplumun büyük bir çoğunluğu diyor ki ‘’en azından bunlar bir şeyler yapıyor, baktığında bu da bir şey’’ diyor.

3- Altılı masa saçmalığı… Cumhuriyetçi geçinenlerin ve İyi olduklarını söyleyenlerin ittifaklarını anlarım da; Saadet’ti, Deva’ydı, Demokrat’tı, Gelecek’ti falan? Nereye geliyor? Niye geliyor? Bunların oy oranı nedir? Kaldı ki Gelecek’in başındaki demedi mi cumhurbaşkanı bizi dinlemezse kriz çıkar, masa falan kalmaz diye. Dedi. Eh bunu duyan niye bile bile tercih etsin?

4- Medya & İletişim problemi. 4-5 kanal dışında çoğu kanal muhalif değil. Farz-ı misal; sağlam bir muhalif lider aday dahi olsa kimlere sesini nasıl duyuracak? Duyursa dahi hemen karalanmayacak mı? Ki bu da bizi madde beşe getiriyor.

5- Korkaklık. Şurada seçime 3,5 – 4 ay kalmış, daha aday dahi açıklanamıyor. Aman deniliyor ya karalama olursa… Korkuyorsan siyaset yapmayacaksın.

6- Toplumu tanıma. İktidar o kadar güzel siyaset yapıyor ki, sanki o iktidar değil de ana muhalefet. Tüm problemlerin sebebi de bu muhalefet partileri… Haliyle tekrar iktidar başa gelecek ki bu problemlerden kurtulacağız tadı veriyor.

7- Yabancı seçmenler. Aç izle sokak röportajlarını… Yakın zamanda vatandaşlık kazananlar BİLE 74 yaşındaki dedeye ve tayfasına oy vermeyi mantıklı bulmuyor. Tanımıyorlar bile. Ağızlarında sadece tek bir isim var.

8- Seçim Güvenliği. Her seçimde olduğu gibi ana muhalefet bizim kendi sistemimiz var, hiç endişeniz olmasın, takipçisi olacağız diyor, fakat sistem çöküyor. Yine olması değil yine olmaması sürpriz olacaktır.

9- Herkesin yerinden memnun olması. Bugün güç dengelerinin değişmesi demek, çoğu kişinin yerinin değişmesi demek. Bunca sene yatanların güce gelmesi ve geldiğinde de ne yapacağını bilmemesi demek. Bu yüzden bir şeyleri değiştirmek yerine koltuklarını korumak daha konforlu ve keyifli olacaktır.

10- Farklı ve yeni siyasi oluşumlara şans verilmemesi. Aynı kişilere, aynı kişiler; tekrar tekrar oy veriyor ve sonuç üç aşağı beş yukarı değişmiyor. Halbuki topluca yeni ve farklı görüşlere şans verilse bu sefer gerçek kaybeden kim olacak?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gerçek Chp’li
İnsan Çöplüğü
Farz-ı Misal
Geçersiz Oy
Hayir
Neden Karma Ekonomi?
Manuel Portakal
Devrimim Benim

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tuvalet Kağıdıdaroğlu
Otuzdört (34)
Maral
Öyle İşte
İsyan
Dede Çıplak
Billy Butcher
Bir Gece Ansızın
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Olmadı Be Ümit Özdağ

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sümükdaroğlu [Şiir]
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Pelin [Deneme]
Bir Carrefour Akşamı [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Ne Zaman Doğruyu Buluruz? [Deneme]
Bana Göre [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Alp Şahin, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.