..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyaya geldiğinden, dünyada bulunduğundan, dünyadan gideceğinden hoşnut olan bir kimse görmedim. -Namık Kemal
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Taner SARGIN
Taner SARGIN - Tanerce
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  Hava Kar Yağıp Buz Kesiyor (Taner SARGIN) 18 Mart 2012 Bireysel 

Kış

  Müşküre (Taner SARGIN) 24 Temmuz 2015 Deneysel 


  Terör Kaos Siyaset Ekonomi ve İnsan. (Taner SARGIN) 26 Temmuz 2015 Politik Olaylar ve Görüşler 

İnsan özüne düşman olanı kendine empoze edenleri görürse herşeyi başarabilir. Yaşadığı kaosun yerine düzen ve adaleti getirebilir.

  Ben Selfi'ye Karşıyım. (Taner SARGIN) 25 Temmuz 2015 Kesinlikle Karşıyım! 

Bazen garip bir şekilde insanlar aynı hareketi tekrar etmeye başlıyor. Buna çılgınlık diyorlar. Selfi çılgınlığı Cep telefonu çılgınlığı otomobille son sürat giderken öndeki araç normal gidiyor diye selektör yapma çılgınlığı, Üfürükçülerin "oral seks helal mi haram mı" ya varan insan hayatına müdahale etme çılgınlığı, İnsanların bu adamların ağızlarına bakma çılgınlığı. Asma kesme videoları izleme paylaşma şiddeti meşrulaştırmaya destek verme çılgınlığı vs.

  Yaratıcılığın Kaynağı Öfke. (Taner SARGIN) 3 Temmuz 2017 İlişkiler 

Hepimiz etkilenimlerimizin bütünüyüz. Bildiğimizi iddia ettiğimiz anda öğrenmeye karşı direnç göstermiş oluruz. Oysa karşımızdakinin söylediklerini iyi analiz etmiş olsak anlayabiliriz. Çünkü en doğru bilinenlerde dahi yanlışlar en yanlış kabul edilenlerde dahi doğruluk payları vardır.

  Topraktan Gelen Sesler (Taner SARGIN) 9 Şubat 2012 Başkaldırı 


  Yenidünya Düzeni Güçlerinin Politikalarını Gerçekleştirme Araçlarından Yeni Osmanlıcılık ve Anadolu Kültürünün Ötekileştirilmesi (Taner SARGIN) 8 Aralık 2011 Entelektüel 

Anadolu halkı öşür vergisiyle artı ürününe el konulup karnını zar zor doyurabilir bir duruma getirilirken çift bozan vergisiyle toprağını izinsiz terk eden ve üç yıl üst üste ekip biçmeyenler cezalandırılıp adeta toprağa ayağından pranga ile bağlanırken ticareti azınlık Ermeni, Yahudi ve Rumlara bırakılmıştır. Anadolu halkı yeteneksiz değil bizzat Osmanlı devlet sistemiyle köreltilmiştir...Anadolu Cumhuriyet devrimini yaptığında doğu enerji kaynaklarına ulaşmak isteyen batılı emperyalistler hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Ama bir yandan da Anadolu da isyanlar tertiplediler...Türkiye cumhuriyetinin kurulduğu dönemlerde dünyaya egemen olan güçler orta doğudaki monarşiyi destekler iken bu gün ne oldu da geri sistemler olarak ilan edildiler?

  Ayasofya Müzesinin Cami Olmasının Arka Planında Neler Olabilir? (Taner SARGIN) 13 Kasım 2011 Toplumsal Olaylar 

Ekümenlik talebinin nedeni nedir? Ruhban okulunun açılması için çalışan Fener Rum Patrikhanesi, Lozan Antlaşması gereğince, azınlık statüsünden dolayı Patrik ve kendisine bağlı 12 metropoliti ancak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ruhaniler arasından seçebiliyor. Ekümenlik damgası altında Konstantinopole olarak çalışan patrikhanenin amacı kendine gelen yardımları İstanbul’un Bizanslaşması için gereken iddialı ve büyük amaçları olan projelere imza atmak.

  Piraha İnsanının Yaşam Tarzından Postmodern Yaşam Tarzına Çağdaşlık İrdelemesi (Taner) 8 Ağustos 2010 Toplumbilim 

Piraha insanı, Brezilya'da Maici Irmağının kenarında yaşayan yaklaşık 300 kişilik bir grup. Bunların diğer yerlilerden farklı olan tarafı ikiye kadar sayabilmeleri ve geçmiş kavramının olmaması. Onlar için renklerin bile önemi yok... 2008'de Haber olarak okuyup üzerinde bazı fikirler ürettiğim bu topluluk (Piraha insanı) hakkında günümüz insanına da göndermeler yaparak sizlerle paylaşmak istiyorum

  İznik Gölünün Kenarında Yaşamak (Taner SARGIN) 2 Eylül 2010 Yaşam 

Zeytincilik yaygınlaşmadan önce buralar bağcıydı. Şimdi zeytin ormanı misali, boş bir kara parçası kalmamacasına zeytin ağaçlarıyla kaplı. Adını taşıyan asmalardan bir zamanlar altın sarısı üzümler sallanırdı. Bağ bozumu küfelerle tozlu arazi yollarında taşınırdı. E kolay mı? Az mı beklendi? Bağlarda çardaklar kuruldu, tilkiler çakallar kovuldu. Eskiler anlatır, o zamanlarda herkes arazide çardaklarda yatarmış. Hele bir de yağmurlu havalarda tıp tıp sesleri ninni gibi gelirmiş insana.

  Yenidünya Düzeni Güçlerinin Günümüz İnsanı Üzerindeki Politikalarını Gerçekleştirme Araçları (Taner SARGIN) 14 Ağustos 2011 Entelektüel 

Belgesel ya da sinema filmi olsun iyi analiz edebilmeli bizde yarattığı duyguyu tahlil etmeliyiz ama kılavuzumuz somut gerçekler olmalıdır. Bu somut gerçekler nelerdir. Birçoğu bu tür belgesellerde istatistik olarak veriliyor zaten. Günlük yaşamda, haberlerde, dizilerde görüyoruz: Güçlüler kuralları koyuyor. İşine gelmeyince değiştiriyor. Uluslar parçalanıyor. İşine gelirse birleştiriliyor. Ama halklar hep sömürülüyor

  Suriye Hususunu Doğru Değerlendirmek. (Taner SARGIN) 11 Ağustos 2011 Dünya 

Gelelim esas konuya. Geçmişte Muhammet El hüseyni'yi kullanan güçler bu gün Arap devletlerini karıştırmak ve de denetimi altına almak için kimleri kullanıyor?

  İnsan Beyni Nasıl Çalışır? (Taner SARGIN) 16 Temmuz 2011 Tıp 

Siber bilincimiz doğduğumuz andan itibaren aldığımız tüm iletilerin depolandığı yerdir.

  Bilimin Işığında Doğayı ve Evreni Doğru Kavramak (Taner SARGIN) 15 Temmuz 2011 Fizik 

Cisimler kütleleri oranında çevrelerine gravite denilen parçacıklar yayar. Kütlenin çekim alanına giren küçük cisimlere gravitasyonal parçacıklar merkeze doğru bir kuvvet uygular. Düşen cisim merkeze yaklaştıkça uygulanan kuvvet de artar. Kütlesi büyük olan cisimler yaydıklar gravite sayesinde daha geniş alana yayılmış bir çekim etkisine sahipken yüzeylerindeki çekim de kütlesi oranında büyür.

  Ya Ezilip Bükülüp Koşullara Ayak Uyduracaksın; Ya da Koşulları Etkileyen Bir Değer Olacaksın. (Taner SARGIN) 12 Haziran 2011 Toplumsal Olaylar 

Doğruları savunmak. Doğruluğu, dürüstlüğü bir yaşam şekli yapmak, ortaya çıkan zorluklarla olgunlaşmak ve inadına o kadar lezzet kazanmak, aynı zeytin gibi, aşımız gibi. Doğruları savunmanın zorluğundan, yanlış ve kolayca kabul edilebilene yenilen, soruşturmadan, araştırmadan ve olgunlaşmadan hayatını mantar gibi yaşayan o kadar insan var ki, hocam.

  Mutluluğun Kaynağı İnsan İnsanın Çelişkisi Yabancılaşma (Taner SARGIN) 16 Kasım 2010 Toplumbilim 

Kışkırtılarak ayakta tutulmaya çalışılan burjuva kültür günümüz toplumunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek olanaklara sahip değildir. İnsan önce kendini sevmeyi öğrenmeli sonra iletişimi içersinde kendini bulmalı, insanları sevmeyi öğrenmeli. Bireyler yetenekleri doğrultusunda eğitilmeli, geliştirilmeli. Çünkü sağlıklı bireylerden sağlıklı toplumlar oluşturulur.

  Hanefi Avcı’nın Kutsal Görevi Devam Ediyor. (Taner SARGIN) 8 Ağustos 2011 Politik Olaylar ve Görüşler 

Türkiye’nin aldığı askeri araç ve gereçleri ile PKK’nın alabileceği askeri araç ve gereçleri kıyaslarsanız. Bir bölgedeki Milliyetçi Kürt Hareketinin gücüyle, Bu bölgeyi de içine alan kocaman bir devletin gücünün kıyaslanması söz konusudur. Amerika için Pazar önemlidir. Kime daha fazla ve karlı silah veya araç gereç satabiliyorsa başta onu muhatap alır. Hanefi Avcının Türkiye’yi bu kadar küçümsemesine hiç şaşırmadım.

  Singapur'da Çocuk Fahişe, Afrikada Bir Çocuğun Ölümle Dansı (Taner) 18 Ağustos 2010 Toplumsal Olaylar 

Her insan kendi yaşam alanında ulaşabildiği bir yaşam standardına sahiptir. Her yaşam tarzı da incelemeye değer ayrı bir ilginçliktir. İnsanlar, görebildikleri dar alanın dışında, göremedikleri dünyaya bilinmez bir karanlık gözüyle bakıyor. Benliklerini tatmin alanlarının dışı, asla kavrayamayacakları hiçlik durumundadır.

  Düşünceler Sermaye Bulamazlar Ama Sermayeler Düşünceleri Seçebilirler (Taner) 24 Haziran 2010 Politik Olaylar ve Görüşler 

Belirli kademelerde olan kişiler iletişim araçları yoluyla tepki gördüklerinde bundan yakınabilirler. Ama onların korktuğu hakaret dolu sözlerin bu ortamlarda bulunması değil, onlar hakkında doğru tespitlerin yapılması ve gerçek yüzlerinin deşifre edilmesidir.

  Küresel Felaket Senaryoları ve Gerçekler. (Taner SARGIN) 16 Kasım 2010 Çevrebilim 

Dikkat çekmek istediğim nokta şu; insan ancak kendi felaketini hazırlayabilir. Şu andaki nükleer silahlar dünyayı birkaç defa yok edebilecek güce sahip. Süper güç tabir edilen devletlerin ellerinde bulunan bu silahlardan dolayı Birleşmiş Milletlerde alınan kararları veto etme hakları var. Amerikanın sloganı ,'' iktidar namlunun ucundadır '' Bu zihniyet ortadan kalkmadıkça dünya tehdit altında.

 

 İstiridyenin değerini oluşturan, serseri kum taneleri ile kirletilmesi sonucu oluşmuş inci taneleri değildir. İnciyi oluşturanın kendisi olması değer sahibi yapar onu. İstiridyenin değer anlayışı insanların değer yargılarıyla çelişebilir. Ama bu istiridyeyi bağlamaz. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Taner SARGIN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 23.05.2019 04:49:20