..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyada insandan çok aptal var. -Heinrich Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Osman AKTAŞ
Osman AKTAŞ - Sanal Şiirler,Öyküler
Site İçi Arama:


Eleştiri
  Türk Kadınlar Günü (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2008 Toplum ve Birey 

Kadınlarımız,adımız sizinle anılmakta beşikten mezara. Siz kendinizle anılıyor musunuz? Nasılsınız? İyi misiniz? İyi olmanızı cenab-ı Allah'tan dilerim (hükümetten fırsat bulursam)

  Dünya Kadınlar Günü (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2008 Toplum ve Birey 

Dün önemli bir gündü;dünya kadınlar günü. Eminim birçok kadın sevindi,birçok kadın üzüldü, birçok kadın umursamadı, birçok kadın da gözyaşlarını ya içine, ya mendillerine akıttı.

  Cumhurburkan (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Enteresan bir ülkedeyiz/ülkeyiz. Biri bir şiir okuyor mahküm ediyor bürokrasimiz, biri bir şiir okuyor başbakan yapıyor halkımız. Ne kadar da okumaya meraklıyız.

  Dokunmatik Çamaşır Makinesi (Osman AKTAŞ) 29 Mart 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sağlı sollu düşler görüyorum. Önlü arkalı politik mecmualarda… Adım halk. Kalkıp dimdik duruyorum şu karavaşlar karşısında.

  Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye (Osman AKTAŞ) 7 Haziran 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Tarihsel süreç içinde toplumların yönetim biçimlerini incelerken, iki yönetici tipi gördüm; askeri yönetim ve siyasal yönetim... Dünyada gelişmiş, gelişmemiş, imparatorluktan site devletine, hatta eyalet yönetimine kas sisteminden klanlara kadar bütün yönetim biçimleri aynı; askeri ve siyasal...

  Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet (Osman AKTAŞ) 8 Şubat 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sağlıksız başta sağlıklı beden ve getirdiği adalet üzerine...

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine I (Osman AKTAŞ) 17 Temmuz 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bu yıpratıcı süreci doldururken bu günlerde elimde Cevat Akkanat’ın “edebiyat hayat memat” adlı denemelerden oluşan kitabı var. Kitap üç bölümden oluşuyor; “Sanat Edebiyat” , “Edebiyat Hayat” , “Hayat Memat”. Toplam 174 sayfadan oluşan bu eser, bazen kişisel, bazen toplumsal, bazen düşünsel, bazen edebi, bazen sanatsal eleştirilerden oluşan bir eser.

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine II (Osman AKTAŞ) 23 Temmuz 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Oyunlar, dedik… Değişen dünya şartlarında değişen oyunlar… Kumda oynayan çocuklar, artık çocuk yuvalarında halıflekslerde, internet sayfalarında, playstation başlarında… Ne oyunu oyun olarak görebiliyoruz, ne de zamanı zaman olarak…

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine III (Osman AKTAŞ) 9 Ağustos 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Hayat Memat: “Mermer ‘tezgâh’” Evet, tezgâh kavramını, toplum olarak, anlam genişlemesine uğratmış, gerçek anlamı dışında, “tuzağa düşürme” anlamında kullanmışız. Eskiden tuzaklar kalın iplerle, ağaçlarla, demirlerle yapılırken, şimdi de mermerden yapılıyor. Herkes birbirini tezgâha getiriyor. Hem de mermer tezgâha…

  Sosyal Kirlilik Sertifikası (Osman AKTAŞ) 1 Ağustos 2018 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu üstümüze yağan katran mı? Kir mi insan denen bu azgın canavarın bedeninden taşan? Kâbus mu üstümüze beklenmedik biçimde çöken çocuk ölümleri? Kaç çocuk, kaç gazap, kaç ıstırap yüreğimizde gedikler açmaya devam edecek bir öncekini daha kapatamadan. Biz kimiz? Çevremizde kimler var? Kimler içimizi acıların atıldığı çöplüğe çevirdi?

  Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak (Osman AKTAŞ) 13 Temmuz 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Mustafa Albayrak’ın Umran dergisinin Haziran 2014 tarihli, 238. sayısında yayınlanan yazısının başlığı çok ilgimi çekti; “Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazarları”. Yazıyı hemen okudum. Başlık kadar içerik de ilgi çekecek kadar varmış.

  Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan… (Osman AKTAŞ) 27 Haziran 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Solcusuyla, sağcısıyla, köylüsüyle, şehirlisiyle, inananı, tereddüt edeniyle beklenen insandı Tayyip Erdoğan. İstanbul’u çöplükten almış şehirleştirmiş, kokmak üzere olan insanlara en lazım olanı; suyu getirmişti. İstanbul kurtulmuşsa Türkiye de kurtulabilirdi pislik ve düzenbazlıklardan.

  Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler (Osman AKTAŞ) 7 Şubat 2016 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bizim okur yazar olmayan ya da çok az okuma yazma bilen Anadolu insanının Amerikaya verdikleri isim Emelikan. Ne de güzel bozmuş kelimeyi ve gerçek anlamına yakıştırmış, değil mi?

  Yaşadığımız Masal (Osman AKTAŞ) 5 Şubat 2016 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bir masalla başlayayım istiyorum. Ben kendimi bildim bileli millet çeşitli masallarla uyutuluyor ve bir türlü uyandırılamıyor. Ama hipnoz edilmişçesine istendik her şeyi yapabiliyor millet. Hele de istenende güç varsa... hani övünürüz ya “Ertuğrul yasası” diye... O da gücünü haklıdan değil, güçlüden yana kullanmıştı ya(!)... Her ne ise biz masalımıza dönelim...

  Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler (Osman AKTAŞ) 17 Ocak 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

2016 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı 29 Aralık 15 tarihinde gerçekleşen bir günlük iş bırakma eylemi sonrasında, bu eyleme destek veren Eğitim Sen üyelerini kara listesine alarak terörist ilan ediyorlar.

  Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair (Osman AKTAŞ) 27 Ocak 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

Daha önce birçok kez konuya dair eleştiriler yapmamıza karşın yetkililer “Bu adam medya dünyasında ne atıp tutuyor” diye merak bile etmemişler, rahmetli Cemil Meriç’in dediği gibi fildişi kulelerine kendilerini kapatarak, o bildik düşlerini, hayır ve şer yorumuna bile gerek görmeden hayata geçirme çabalarına devam etmişlerdir.

  Kırkı Kırpan Anlayış (Osman AKTAŞ) 15 Şubat 2017 Çocuk Yetiştirme 

Bugün Din öğretimi Genel Müdürlüğü'nde oturan odun aleyhisselamlardan biri ya da birileri nasıl olmuşsa şiir görmüş rüyasında. Siz tutun bu gördüğünüz rüyayı yorumlamak yerine uygulayın. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarından öğreniyorlar zannımca...

  Vatan İçin Hain Aranıyor (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kim bu vatan hainleri? Kendi keselerini dolduranlar mı? Milletin çocuklarını ölüme yollayıp vatan sağ olsun sloganı atanlar mı? Legal yolları hazırlayıp banka soyanlar mı? Ayakkabı kutularında dolar bulundurup sadaka aldıklarını söyleyenler mi?

  Ankara'dan İstanbul'a Adalet Aramak (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

CHP adalet için Ankara'dan İstanbul'a yürüyor. Kutluyorum CHP'yi... Bir ülkenin olmazlarından bir şey yoksa olması için çaba göstermek vatandaşlık görevi değil, bir insanlık görevidir. Mutlaka bir eylem yapılması ve bu eylem sayesinde isteğin gerçekleşmesi için ilgili mercilerin zorlanması gerekir.

  Siyasetin Dışında (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Toplum ve Birey 

"Neyi yanlış, neyi doğru anladık?" diye bir soru soruyorum, hem kendime, hem sizlere. Ben şimdi cevaplandırayım, sizin bana değil, kendinize cevap vermeniz yeterli olacaktır. Ben bilsem de, bilmesem de cevabınızı önemli değil. Kişi nasıl olsa, kendisi dışında herkese yalan söyleyebilmekte...

  Boka Sarmış Bir Pisliğe Emanet Ettiğiniz Çocuklar (Osman AKTAŞ) 4 Temmuz 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

İstikrarlı, huzur, güven ve adaletli ülkemin güzide insanları! Bugüne kadar çocuklarınız için sizin gözden kaçırdığınız, ama sizin adınıza gözden kaçırmayan bir iktidar ve bir bakanlık var. Çocuklarınız büyük tehlike içindeler...

  Mağdurluk Bilançosu - 1 (Osman AKTAŞ) 17 Temmuz 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

“Çocukları küçük kurşunla öldürürler, değil mi anne?” Bir Boşnak çocuğun ağzından dökülen bu kelimeler, yıllarca yüreğimde kanayan bir yara oldu. Bu yazıyı yazma gerekçem de, bu çocuğa karşı duyduğum muhabbet ve mahcubiyettir.

  Mağdurluk Bilançosu - 8 (Osman AKTAŞ) 21 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

ASALA… Eskiden Hınçak ve Taşnak topluluklarıyla aynı amaca hizmet eden ASALA, bağımsız ve büyük bir Ermenistan kurma düşü ve Türkiye başta olmak üzere tüm devletlere sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıtmayı ve kabul ettirme sevdasıyla 1975 yılında Iraklı bir Ermeni olan Harutyun Tokaşyan tarafından kurulmuş bir örgüttür.

  Mağdurluk Bilançosu - 6 (Osman AKTAŞ) 19 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

27 Mayıs mağdurları… Cemal Gürsel başta olmak üzere darbeyi yapan mağdurlar. Güya vatan hainlerinin pençesinden vatanı kurtardılar. Bakalım kendileri ne yaptı.

  Mağdurluk Bilançosu - 3 (Osman AKTAŞ) 17 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Mustafa Kemal, çirkef bir adamdı. Karıya kıza sarkar, içki içer, Kur’an-ı Kerim’in okunmasını yasaklardı. Şimdi bu adam birilerine göre mağdur, diğer birilerine göre ise zalim ve dinsiz. Şimdi, şu anda Kur’an serbest, topluma bir bakın bakalım, Kur’an-ı Kerim’i okuyup, onu anlayıp, hayatını buna göre idame ettiren kaç insan var şunun şurasında.

  Mağdurluk Bilançosu - 5 (Osman AKTAŞ) 18 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Adnan Menderes, Arapça okunması gereken ezanın Türkçe okunması, Kur’an-ı Kerim’in Arapça okunması ve Arapça okunuşunun öğrenilmesi yasağını kaldırıp, bir beklentiye cevap verdi.

  Mağdurluk Bilançosu - 7 (Osman AKTAŞ) 20 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Yıl 1968… Bütün yapılanlara rağmen bir türlü evine gönderilemeyen Amerika ve 6. Filo… Amerika ve 6. Filoya karşı başlayan öğrenci hareketleri… O günlerde ülkücüler de, devrimciler de Amerika ve 6. Filo’ya karşılar. Ama her nasılsa kahrolsun Amerika diye bağıran bu iki grup nerede karşılaşsalar birbirlerini Amerika gibi görmeye başlayıp, birbirlerine saldırıyorlar.

  Mağdurluk Bilançosu - 4 (Osman AKTAŞ) 18 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

İnönü zaten hiç iyi olmadı, adına para bastırdı, yazar çizeri içeri aldırdı, Ruslara karşı Almanları destekledi ve kendisini Milli Şef ilan ederek Hitler'e benzetmeye çabaladı. Oldu mu? Olmadı. Benimsenmedi ve mağdur oldu. Hani mağdur ya, jandarmayla açık oy kullandırıp, gizli tasnif yaptırdı.

  Mağdurluk Bilançosu - 2 (Osman AKTAŞ) 14 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Osmanlının kurulduktan sonraki yılları… Yıldırım ve Timur Han’ın karşılaşmaları… Yıldırım mağdur, Timur zalim… Bakıyorsunuz yazışma ve tarihi belgelere her türlü hakareti eden Yıldırım, ama Yıldırım haklı ve mağdur… Acaba neden?

  Mağdurluk Bilançosu - 9 (Osman AKTAŞ) 21 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

12 Eylül… Türkiye üzerinde adeta bir milat… Düşünen insanların yok edilmesi… Düşünemeyen, söyleneni yapan ve toplumsal sorun çıkarmayacak uğraşlarla zaman öldüren, hatta ne söylenirse onu yapmaya son derece hevesli yeni bir nesil yetiştirmek…

  Mağdurluk Bilançosu - 10 (Osman AKTAŞ) 15 Eylül 2017 Unutulamayan Dönemler 

Türkiye gazetesi, TGRT, İhlas Holding, Zaman Gazetesi, Jet Fadıl ve Gülen cemaati…

  "Nevzat Tandoğan Ölmedi Muhtelif İllerimizde Yaşıyor!" Adlı Yazıya İstinaden (Osman AKTAŞ) 29 Kasım 2017 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bir insan almaya gücünün yettiği ve üzerine giydiği her şeyden hakir görülüp aşağılanıyor. Bunu bir bürokrat yapıyor, bu yaptıklarıyla övünüyor. Üstelik kendisinin hizmetkârı olduğu efendisine hakaret ederek… Kendisine bu yetkiyi verenlerin resimlerinin altında ve bizzat yazılmasını sağladığı nutukta “Köylü milletin efendisidir” dediği halde. Bu alçaklıkların farkındayız.

  Ey Türk Milleti! (Osman AKTAŞ) 11 Şubat 2018 Türkiye 

Ne kadar çok başımız sağ oluyor. Ne kadar çok vatan sağ oluyor. Ben kendimi bildim bileli başımız ve vatan sağ oluyor.

  Kitlesel Değişim ve Eğitim (Osman AKTAŞ) 15 Temmuz 2018 Toplum ve Birey 

Denizler kirlenmesin diye okunmuş pirinç bırakıyorum(!) Siz neler yapıyorsunuz acaba, merak ediyorum? Fazla merakın nasıl bir sıkıntı yarattığını bile bile. Çünkü fazla merak, bilim doğurur, fazla merak ufku geniş tutar, fazla merak, gerçeklerle hayaller arasında bir köprüdür, fazla merak yaşamın kalitesini artırır, fazla merak bozuk zihniyetlerin yenilenmesi için bir girişimin hazırlık devresidir…

  Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup (Osman AKTAŞ) 26 Ağustos 2018 Toplum ve Birey 

Merhaba Sayın Bakanım, Malumunuz olduğu üzere, 16 yıldır eğitim bir yazboz tahtasına döndü. Ne öğretmen, ne öğrenci ne de veli, iki gün sonra nasıl bir yönetmelikle eğitimin değişeceğini kestiremez hale geldi.

  Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan (Osman AKTAŞ) 25 Ağustos 2018 Toplum ve Birey 

“Irk” bizi bölmeden, “Din” bizi ayrıştırmadan, “politika” bizi farklılaştırmadan, “Para” bizi sınıflandırmadan hepimiz insandık, deniyordu okuduğum bir yazıda. Bu kavramlara bir de benim gözümle bakın, istedim.

  Milli Eğitimde Sistem ve Sistem Sorunları (Osman AKTAŞ) 4 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Ben, 1972’de okula başladığım zaman da eğitim sistemiyle ilgili sorunlar gündem tutuyordu ve hâlâ aynı sorunlar her yıl olduğu gibi gündem tutmakta. Bunun iki önemli nedeni var; biri toplumsal kutuplaşma, diğeri de bu kutuplaşmada, gelen iktidarların kendi yandaşlarını yetiştirme, mevcut yandaşları ise memnun edebilme yönündeki politik düşüncelerini gerçekleştirme çabaları.

  Bildiğini Bilebilmek (Osman AKTAŞ) 18 Eylül 2018 Toplum ve Birey 

Bilmek hem merak gidermekte, hem de öğrenmenin sevincini yaşatıp, bunu birileriyle paylaşma gereksinmesi vermektedir.

  Andımıza Dair (Osman AKTAŞ) 30 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Reşit Galip’i rahmetle anarak ve o günkü şartlar içinde çok iyi bir şey yaptığını düşünerek bu andı yazdığı için bugün ve bundan sonrası için de teşekkür ediyorum. Ve bugün Reşit Galip’i eleştiren ve kendisine Müslüman diyen birçok kimseden de daha fazla Müslüman olduğuna inanıyorum.

  24 Kasım’a Fikir Fonu (Osman AKTAŞ) 23 Kasım 2018 Toplum ve Birey 

Kırmadan, kızmadan, yorulmadan, sevgiyle, ilgiyle, bilgiyle, sizlere bahşedilen sabırla insan yetiştiren; "İyi ki Öğretmenim" diyen koca yürekli meslektaşım, öğretmenler gününü kutluyor; sizlerle ülkemizin eğitim ağacının aynı dalında yaprak olmaktan gurur duyuyorum.

  Buzarmış Kahramanlara Minnet Borcu (Osman AKTAŞ) 22 Aralık 2018 Toplum ve Birey 

Çanakkale, Sakarya,Anafartalar, Erzurum, Maraş,Antep, Sarıkamış, Erzurum cephesi için çocuk lojistik ekibi gönderen Van... Ülkenin her yerinde akan kan. her şey ayan beyan ortadayken, amerikan manda taraftarlarına rağmen, bir çöplükten bir devlet kuruluyor.

  Sayın Milli Eğitim Bakanın Mesajına İstinaden... (Osman AKTAŞ) 18 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

O kadar yazdık çizdik, anlattık, henüz bir katre yok, sonuç alamadık. Aynı tas aynı hamam... Kalori değeri bir hiç olan gıda maddelerini verip, "bunları çocuklara yedirerek, sağlıklı nesil elde edin," diye diretmeye devam ediyorsunuz. Ben de diyorum ki, nasıl? Ham maddesi odun olan bir malzemeden çelik nasıl üretilir, söyler misiniz Sayın Bakan?

  Yozlaşmalı Eğitime Sözleşmeli Öğretmen (Osman AKTAŞ) 17 Aralık 2018 Toplum ve Birey 

Piçleşmiş bir ideolojinin gerçekleşmesi için sistemin istediği zavallılığa bürünebilirsen kebap iş öğretmenlik.

  Hrant Dink Anısına Birkaç Söz (Osman AKTAŞ) 20 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

Doğanın her yeri alçaklı yüksekli yaratılmış. Aralarında kötü insan var, diye toplumlar hedef alınmamalı. Toplumları birbirinden soğutup, düşman haline getiren zaten bu duygu ve düşünceler değil mi?

  Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl (Osman AKTAŞ) 25 Ocak 2019 Yazarlar ve Yapıtlar 

“Alçakça, adice, hem de organize sosyal medya saldırısından bizi koruyan, bizi savunan yurtseverlere teşekkürler” demişsin Sayın Özdil. Evet, doğru söylemişsin. Alçakça, adice, hem de organize bu alçaklığı Mustafa Kemalin adını kullandığın için acaba hiç vicdanında (eğer varsa; önceden var olduğundan, şimdi olmadığından kuşku duymadığım) bir değerlendirme yaptın mı?

  Usta İşi Gelişim (Osman AKTAŞ) 7 Şubat 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ulan arkadaşlar niye rahat durmuyorsunuz. Her şeyi eleştiriyorsunuz. Bırakın bu ayakları. Yılmaz Özdil sizin yerinize zaten bu işi yapıyor. Sonra da 2500'den satıyor, üstüne Mustafa Kemaller koyarak...

 

 demir döver gibi dövüyorum
turna seslerini
babasına sıvanan çocuklar için
akşam ne anlama gelir
bilir misin
uzayıp giden düşler coğrafyasında 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 20.02.2019 16:23:49