..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamın her anı hakkını ister. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Osman AKTAŞ
Osman AKTAŞ - Sanal Şiirler,Öyküler
Site İçi Arama:


Eleştiri
  Türk Kadınlar Günü (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2008 Toplum ve Birey 

Kadınlarımız,adımız sizinle anılmakta beşikten mezara. Siz kendinizle anılıyor musunuz? Nasılsınız? İyi misiniz? İyi olmanızı cenab-ı Allah'tan dilerim (hükümetten fırsat bulursam)

  Dünya Kadınlar Günü (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2008 Toplum ve Birey 

Dün önemli bir gündü;dünya kadınlar günü. Eminim birçok kadın sevindi,birçok kadın üzüldü, birçok kadın umursamadı, birçok kadın da gözyaşlarını ya içine, ya mendillerine akıttı.

  Cumhurburkan (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Enteresan bir ülkedeyiz/ülkeyiz. Biri bir şiir okuyor mahküm ediyor bürokrasimiz, biri bir şiir okuyor başbakan yapıyor halkımız. Ne kadar da okumaya meraklıyız.

  Dokunmatik Çamaşır Makinesi (Osman AKTAŞ) 29 Mart 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sağlı sollu düşler görüyorum. Önlü arkalı politik mecmualarda… Adım halk. Kalkıp dimdik duruyorum şu karavaşlar karşısında.

  Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye (Osman AKTAŞ) 7 Haziran 2008 Politik Olaylar ve Görüşler 

Tarihsel süreç içinde toplumların yönetim biçimlerini incelerken, iki yönetici tipi gördüm; askeri yönetim ve siyasal yönetim... Dünyada gelişmiş, gelişmemiş, imparatorluktan site devletine, hatta eyalet yönetimine kas sisteminden klanlara kadar bütün yönetim biçimleri aynı; askeri ve siyasal...

  Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet (Osman AKTAŞ) 8 Şubat 2009 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sağlıksız başta sağlıklı beden ve getirdiği adalet üzerine...

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine I (Osman AKTAŞ) 17 Temmuz 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Bu yıpratıcı süreci doldururken bu günlerde elimde Cevat Akkanat’ın “edebiyat hayat memat” adlı denemelerden oluşan kitabı var. Kitap üç bölümden oluşuyor; “Sanat Edebiyat” , “Edebiyat Hayat” , “Hayat Memat”. Toplam 174 sayfadan oluşan bu eser, bazen kişisel, bazen toplumsal, bazen düşünsel, bazen edebi, bazen sanatsal eleştirilerden oluşan bir eser.

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine II (Osman AKTAŞ) 23 Temmuz 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Oyunlar, dedik… Değişen dünya şartlarında değişen oyunlar… Kumda oynayan çocuklar, artık çocuk yuvalarında halıflekslerde, internet sayfalarında, playstation başlarında… Ne oyunu oyun olarak görebiliyoruz, ne de zamanı zaman olarak…

  Edebiyat Hayat Memat Üzerine III (Osman AKTAŞ) 9 Ağustos 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

Hayat Memat: “Mermer ‘tezgâh’” Evet, tezgâh kavramını, toplum olarak, anlam genişlemesine uğratmış, gerçek anlamı dışında, “tuzağa düşürme” anlamında kullanmışız. Eskiden tuzaklar kalın iplerle, ağaçlarla, demirlerle yapılırken, şimdi de mermerden yapılıyor. Herkes birbirini tezgâha getiriyor. Hem de mermer tezgâha…

  Sosyal Kirlilik Sertifikası (Osman AKTAŞ) 1 Ağustos 2018 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu üstümüze yağan katran mı? Kir mi insan denen bu azgın canavarın bedeninden taşan? Kâbus mu üstümüze beklenmedik biçimde çöken çocuk ölümleri? Kaç çocuk, kaç gazap, kaç ıstırap yüreğimizde gedikler açmaya devam edecek bir öncekini daha kapatamadan. Biz kimiz? Çevremizde kimler var? Kimler içimizi acıların atıldığı çöplüğe çevirdi?

  Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak (Osman AKTAŞ) 13 Temmuz 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Mustafa Albayrak’ın Umran dergisinin Haziran 2014 tarihli, 238. sayısında yayınlanan yazısının başlığı çok ilgimi çekti; “Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazarları”. Yazıyı hemen okudum. Başlık kadar içerik de ilgi çekecek kadar varmış.

  Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan… (Osman AKTAŞ) 27 Haziran 2014 Politik Olaylar ve Görüşler 

Solcusuyla, sağcısıyla, köylüsüyle, şehirlisiyle, inananı, tereddüt edeniyle beklenen insandı Tayyip Erdoğan. İstanbul’u çöplükten almış şehirleştirmiş, kokmak üzere olan insanlara en lazım olanı; suyu getirmişti. İstanbul kurtulmuşsa Türkiye de kurtulabilirdi pislik ve düzenbazlıklardan.

  Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler (Osman AKTAŞ) 7 Şubat 2016 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bizim okur yazar olmayan ya da çok az okuma yazma bilen Anadolu insanının Amerikaya verdikleri isim Emelikan. Ne de güzel bozmuş kelimeyi ve gerçek anlamına yakıştırmış, değil mi?

  Yaşadığımız Masal (Osman AKTAŞ) 5 Şubat 2016 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bir masalla başlayayım istiyorum. Ben kendimi bildim bileli millet çeşitli masallarla uyutuluyor ve bir türlü uyandırılamıyor. Ama hipnoz edilmişçesine istendik her şeyi yapabiliyor millet. Hele de istenende güç varsa... hani övünürüz ya “Ertuğrul yasası” diye... O da gücünü haklıdan değil, güçlüden yana kullanmıştı ya(!)... Her ne ise biz masalımıza dönelim...

  Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi (Osman AKTAŞ) 6 Mart 2016 Yapıtlar 

“Şehri Reddiye”; adından da anlaşılacağı gibi şehri reddetmeyi amaçlayan bir yazı. İnsanın insanı köleleştirdiği medeniyet... Büyük bir arena... İnsanın karşısında insanın var ettiği beton, enflasyon, yalan, sahtekârlık, bencillik, bozgunculuk ile savaşması beklenen insan...

  Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler (Osman AKTAŞ) 17 Ocak 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

2016 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı 29 Aralık 15 tarihinde gerçekleşen bir günlük iş bırakma eylemi sonrasında, bu eyleme destek veren Eğitim Sen üyelerini kara listesine alarak terörist ilan ediyorlar.

  Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair (Osman AKTAŞ) 27 Ocak 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

Daha önce birçok kez konuya dair eleştiriler yapmamıza karşın yetkililer “Bu adam medya dünyasında ne atıp tutuyor” diye merak bile etmemişler, rahmetli Cemil Meriç’in dediği gibi fildişi kulelerine kendilerini kapatarak, o bildik düşlerini, hayır ve şer yorumuna bile gerek görmeden hayata geçirme çabalarına devam etmişlerdir.

  Kırkı Kırpan Anlayış (Osman AKTAŞ) 15 Şubat 2017 Çocuk Yetiştirme 

Bugün Din öğretimi Genel Müdürlüğü'nde oturan odun aleyhisselamlardan biri ya da birileri nasıl olmuşsa şiir görmüş rüyasında. Siz tutun bu gördüğünüz rüyayı yorumlamak yerine uygulayın. Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarından öğreniyorlar zannımca...

  Sabahattin Ali (Osman AKTAŞ) 4 Nisan 2017 Yazarlar ve Şairler 

Barış Abi ara ara çalıp söylediği, birçok kez de Ayten yengemin eşlik ettiği müzik adeta kafama derin bir iz bıraktı ve bir daha da silinmedi. Bunlardan biri de o zamanlar Edip Akbayram’dan, sonraları da Ahmet Kaya’dan dinlediğim Aldırma gönül türküsü. Sabahattin Ali ile ilk tanışmamız bu vesileyle oldu.

  Vatan İçin Hain Aranıyor (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kim bu vatan hainleri? Kendi keselerini dolduranlar mı? Milletin çocuklarını ölüme yollayıp vatan sağ olsun sloganı atanlar mı? Legal yolları hazırlayıp banka soyanlar mı? Ayakkabı kutularında dolar bulundurup sadaka aldıklarını söyleyenler mi?

  Ankara'dan İstanbul'a Adalet Aramak (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

CHP adalet için Ankara'dan İstanbul'a yürüyor. Kutluyorum CHP'yi... Bir ülkenin olmazlarından bir şey yoksa olması için çaba göstermek vatandaşlık görevi değil, bir insanlık görevidir. Mutlaka bir eylem yapılması ve bu eylem sayesinde isteğin gerçekleşmesi için ilgili mercilerin zorlanması gerekir.

  Siyasetin Dışında (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2017 Toplum ve Birey 

"Neyi yanlış, neyi doğru anladık?" diye bir soru soruyorum, hem kendime, hem sizlere. Ben şimdi cevaplandırayım, sizin bana değil, kendinize cevap vermeniz yeterli olacaktır. Ben bilsem de, bilmesem de cevabınızı önemli değil. Kişi nasıl olsa, kendisi dışında herkese yalan söyleyebilmekte...

  Boka Sarmış Bir Pisliğe Emanet Ettiğiniz Çocuklar (Osman AKTAŞ) 4 Temmuz 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

İstikrarlı, huzur, güven ve adaletli ülkemin güzide insanları! Bugüne kadar çocuklarınız için sizin gözden kaçırdığınız, ama sizin adınıza gözden kaçırmayan bir iktidar ve bir bakanlık var. Çocuklarınız büyük tehlike içindeler...

  Mağdurluk Bilançosu - 1 (Osman AKTAŞ) 17 Temmuz 2017 Politik Olaylar ve Görüşler 

“Çocukları küçük kurşunla öldürürler, değil mi anne?” Bir Boşnak çocuğun ağzından dökülen bu kelimeler, yıllarca yüreğimde kanayan bir yara oldu. Bu yazıyı yazma gerekçem de, bu çocuğa karşı duyduğum muhabbet ve mahcubiyettir.

  Mağdurluk Bilançosu - 8 (Osman AKTAŞ) 21 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Bu konu yüreğimde hep bir sızı olarak kaldığından mizaha yer verecek kadar kendimi güçlü hissetmiyorum. Bu yüzden bu bölümü yüreğimin sesiyle anlatmak istiyorum.

  Mağdurluk Bilançosu - 6 (Osman AKTAŞ) 19 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Rusya’da çetin bir hengâme… Tahmin etmişsiniz bunların Çeçenler olduğunu. Şeyh Şamil’den Şamil Basayev’e uzanan özgürlük arayışında mağdur ettikleri Ruslar… O kadar çok Rus öldü ki, yazık, Rusya’da Rus kalmadı. Ruslar çok merhametli olduklarından hiç sesleri çıkmadı.

  Mağdurluk Bilançosu - 3 (Osman AKTAŞ) 17 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

İngilizler, uzun bir süre İrlanda’yla uğraşmışlar. Bir türlü bu insanlara yaptıkları güzellikleri kabullendirememişler. Sonra fak etmişler ki, bu insanların hepsi cadı ve hepsi sihirle uğraşıyor. O halde yapılması gereken de, bu sihirle uğraşan canlıların elebaşlarını yok edip, sihir ve sihirbazlığı ortadan kaldırmak… Bu çaba insanlık tarihi için büyük bir hizmet olacaktır.

  Mağdurluk Bilançosu - 5 (Osman AKTAŞ) 18 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

1492 yılında İspanyolların başlattıkları insanlık yardımı 1800’lü yıllardan sonra İngiliz ve Fransızlara zorunlu devredilmeye başlanıyor. Amerika kıtasının doğu kıyıları ile Afrika kıtasının doğu kıyıları Portekiz, güney Doğu Asya’nın Büyük Okyanus kıyısındaki takımadalar, Batı Afrika’da kıyısındaki bazı yerler, Orta Amerika’nın doğu kıyılarındaki takımadalar İspanyolların elindeydi.

  Mağdurluk Bilançosu - 7 (Osman AKTAŞ) 20 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Hitler ve Yahudiler… Hitler’in babasının gaddar bir insan olduğu anasına ve kendisine son derece kötü davrandığı anlatılanlar arasında. Bu korkunç çocukluk dönemi Hitler’in Yahudi düşmanlığını körükleyen en önemli faktör olduğu da söylentiler arasında. Çoluk çocuk dinlemeden herkesi öldürmesi ve ölüleri de fabrikalarda yakıt olarak kullandığı dünyanın en büyük mağdurlarından biri olduğunu gösteriyor

  Mağdurluk Bilançosu - 4 (Osman AKTAŞ) 18 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Fransızlar, Kuzey Afrika’ya medeniyet ve özgürlük götürdüler. Ama gel gör ki, Libyalı Ömer Muhtar gibi nankörler bunun kıymetini bilemedi ve oraya giden Fransız askerleriyle savaştılar. Sen kalk Akdeniz’i aş medeniyet götür, ama oradaki insanlık düşmanları seni mağdur etsinler.

  Mağdurluk Bilançosu - 2 (Osman AKTAŞ) 14 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Dünya genelinde mağdur eden, ama hep mağdur olmuş durumunda olan iyilikseverliğiyle Asya ve Afrika’nın gözdesi olan bir ülke ABD… Bu ülke kurulurken yok ettikleri bir yerli halk vardı; Kızılderililer…

  Mağdurluk Bilançosu - 9 (Osman AKTAŞ) 21 Ağustos 2017 Unutulamayan Dönemler 

Afganistan’da bir yandan Ruslar, diğer yandan Amerikalılar bütün merhametleriyle halka özgürlük, demokrasi ve insan haklarının gereklerinin yaşanması için çaba gösteriyor, ama tam bir vefasızlık örneği gösteren Afgan halkı direnişle bu yardımları reddedip, hem Rusların, hem de Amerikalıların iyi niyetini suistimal ederek, onları mağdur ediyorlardı.

  Mağdurluk Bilançosu - 10 (Osman AKTAŞ) 15 Eylül 2017 Unutulamayan Dönemler 

İran’ın üzerine salınan Irak, bir hayli silah tüccarlarını mağduriyetlerinden kurtardıktan sonra, Saddam’ın, efendilerini artık dinlememesi sonucu, Irak’a demokrasi götürülmeye karar veriliyordu.

  Ey Türk Milleti! (Osman AKTAŞ) 11 Şubat 2018 Türkiye 

Ne kadar çok başımız sağ oluyor. Ne kadar çok vatan sağ oluyor. Ben kendimi bildim bileli başımız ve vatan sağ oluyor.

  Kitlesel Değişim ve Eğitim (Osman AKTAŞ) 15 Temmuz 2018 Toplum ve Birey 

Denizler kirlenmesin diye okunmuş pirinç bırakıyorum(!) Siz neler yapıyorsunuz acaba, merak ediyorum? Fazla merakın nasıl bir sıkıntı yarattığını bile bile. Çünkü fazla merak, bilim doğurur, fazla merak ufku geniş tutar, fazla merak, gerçeklerle hayaller arasında bir köprüdür, fazla merak yaşamın kalitesini artırır, fazla merak bozuk zihniyetlerin yenilenmesi için bir girişimin hazırlık devresidir…

  Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup (Osman AKTAŞ) 26 Ağustos 2018 Toplum ve Birey 

Merhaba Sayın Bakanım, Malumunuz olduğu üzere, 16 yıldır eğitim bir yazboz tahtasına döndü. Ne öğretmen, ne öğrenci ne de veli, iki gün sonra nasıl bir yönetmelikle eğitimin değişeceğini kestiremez hale geldi.

  Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan (Osman AKTAŞ) 25 Ağustos 2018 Toplum ve Birey 

“Irk” bizi bölmeden, “Din” bizi ayrıştırmadan, “politika” bizi farklılaştırmadan, “Para” bizi sınıflandırmadan hepimiz insandık, deniyordu okuduğum bir yazıda. Bu kavramlara bir de benim gözümle bakın, istedim.

  Milli Eğitimde Sistem ve Sistem Sorunları (Osman AKTAŞ) 4 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Ben, 1972’de okula başladığım zaman da eğitim sistemiyle ilgili sorunlar gündem tutuyordu ve hâlâ aynı sorunlar her yıl olduğu gibi gündem tutmakta. Bunun iki önemli nedeni var; biri toplumsal kutuplaşma, diğeri de bu kutuplaşmada, gelen iktidarların kendi yandaşlarını yetiştirme, mevcut yandaşları ise memnun edebilme yönündeki politik düşüncelerini gerçekleştirme çabaları.

  Bildiğini Bilebilmek (Osman AKTAŞ) 18 Eylül 2018 Toplum ve Birey 

Bilmek hem merak gidermekte, hem de öğrenmenin sevincini yaşatıp, bunu birileriyle paylaşma gereksinmesi vermektedir.

  Andımıza Dair (Osman AKTAŞ) 30 Ekim 2018 Toplum ve Birey 

Reşit Galip’i rahmetle anarak ve o günkü şartlar içinde çok iyi bir şey yaptığını düşünerek bu andı yazdığı için bugün ve bundan sonrası için de teşekkür ediyorum. Ve bugün Reşit Galip’i eleştiren ve kendisine Müslüman diyen birçok kimseden de daha fazla Müslüman olduğuna inanıyorum.

  24 Kasım’a Fikir Fonu (Osman AKTAŞ) 23 Kasım 2018 Toplum ve Birey 

Kırmadan, kızmadan, yorulmadan, sevgiyle, ilgiyle, bilgiyle, sizlere bahşedilen sabırla insan yetiştiren; "İyi ki Öğretmenim" diyen koca yürekli meslektaşım, öğretmenler gününü kutluyor; sizlerle ülkemizin eğitim ağacının aynı dalında yaprak olmaktan gurur duyuyorum.

  Buzarmış Kahramanlara Minnet Borcu (Osman AKTAŞ) 22 Aralık 2018 Toplum ve Birey 

Çanakkale, Sakarya,Anafartalar, Erzurum, Maraş,Antep, Sarıkamış, Erzurum cephesi için çocuk lojistik ekibi gönderen Van... Ülkenin her yerinde akan kan. her şey ayan beyan ortadayken, amerikan manda taraftarlarına rağmen, bir çöplükten bir devlet kuruluyor.

  Sayın Milli Eğitim Bakanın Mesajına İstinaden... (Osman AKTAŞ) 18 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

O kadar yazdık çizdik, anlattık, henüz bir katre yok, sonuç alamadık. Aynı tas aynı hamam... Kalori değeri bir hiç olan gıda maddelerini verip, "bunları çocuklara yedirerek, sağlıklı nesil elde edin," diye diretmeye devam ediyorsunuz. Ben de diyorum ki, nasıl? Ham maddesi odun olan bir malzemeden çelik nasıl üretilir, söyler misiniz Sayın Bakan?

  Yozlaşmalı Eğitime Sözleşmeli Öğretmen (Osman AKTAŞ) 17 Aralık 2018 Toplum ve Birey 

Piçleşmiş bir ideolojinin gerçekleşmesi için sistemin istediği zavallılığa bürünebilirsen kebap iş öğretmenlik.

  Hrant Dink Anısına Birkaç Söz (Osman AKTAŞ) 20 Ocak 2019 Toplum ve Birey 

Doğanın her yeri alçaklı yüksekli yaratılmış. Aralarında kötü insan var, diye toplumlar hedef alınmamalı. Toplumları birbirinden soğutup, düşman haline getiren zaten bu duygu ve düşünceler değil mi?

  Yılmaz Özdil; 2. 500 Tl (Osman AKTAŞ) 25 Ocak 2019 Yazarlar ve Yapıtlar 

“Alçakça, adice, hem de organize sosyal medya saldırısından bizi koruyan, bizi savunan yurtseverlere teşekkürler” demişsin Sayın Özdil. Evet, doğru söylemişsin. Alçakça, adice, hem de organize bu alçaklığı Mustafa Kemalin adını kullandığın için acaba hiç vicdanında (eğer varsa; önceden var olduğundan, şimdi olmadığından kuşku duymadığım) bir değerlendirme yaptın mı?

  Usta İşi Gelişim (Osman AKTAŞ) 7 Şubat 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ulan arkadaşlar niye rahat durmuyorsunuz. Her şeyi eleştiriyorsunuz. Bırakın bu ayakları. Yılmaz Özdil sizin yerinize zaten bu işi yapıyor. Sonra da 2500'den satıyor, üstüne Mustafa Kemaller koyarak...

  Burak Doğan'dan Teselli İkramiyesi (Osman AKTAŞ) 13 Mart 2019 Toplum ve Birey 

Sosyal medyada bugün bütün dolaşan bir yaygara var; "kadınların ezanı ıslıkla protesto etmeleri"...

  Ezan-ı Muhammedi ve Islık (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2019 Toplum ve Birey 

Bakın bu ezan konusu ne kadar gündem tuttu... Neredeyse söylenen yalana kuşkuyla bakacak hele geldik. Adolf Hitlerin politika bakanı, bir yalanı sürekli söyleyip, söyleyen inanmaya başlarsa, çevrendeki insanların bir çoğu artık onu gerçek gibi algılamaya başlayacaklarını söylüyor.

  Yeni Zelanda ve Cami Saldırısı (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2019 Toplum ve Birey 

Duyduğumda şok olmadım. Hayrete de düşmedim. Dünyanın geneline bakıldığında, o kadar çok insan ölüyor ve öldürülüyor ki, hayret etmek için bile zamanınız yok maalesef.

  Eğitim Çöplüğünde Sosyal Değer Arama (Osman AKTAŞ) 5 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

Bana Türkiye'nin bugünkü hali, western filmlerindeki altın arayıcılarını anımsatıyor. Onlar da olmadık yerlerde altın bulacağız diye elde kazma küreklerle köstebek misali her yeri kazıyorlar. Aralarında az ya da çok bulanların bir kısmını da etraftaki çapulcular kapıyor.

  Uzak Mesafe Yakın Seçim (Osman AKTAŞ) 9 Nisan 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bu seçim sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı'nın revizyon uygulamasını duyarak rahatsız olup, AKP'nin bulaşık tabaklarını yalayarak temizlemeye çabalayan kişilere çok şey söylemek istiyorum, ama ne ahlakım, ne karakterim, ne inancım buna müsaade etmiyor.

  Tavan Yapan Egolara Malzeme (Osman AKTAŞ) 13 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

Eskiler derlerdi ki (bütün okuyuculardan çok özür diliyorum, ne olur bu tür bir kelimeyi kullanacağım için affınıza sığınıyorum) "Bir ömür 'taşağın boynuma' dediğin birine, olsa da yanlışlıkla ağzından kaçırarak 'taşağım boynuna' deseniz kıyamet kopuyor."

  İstek İle Köstek Arasında (Osman AKTAŞ) 18 Nisan 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

"Küçük savaş bitti, şimdi sıra büyük savaşta...". diyordu Allah’ın resulü. Ben de bu hadisle başlamak istiyorum yazıma. Bunun da Allah yolunda cihat yapılan bir cihat olduğuna inanıyorum.

  Düzenbaza Hile Bekçisi (Osman AKTAŞ) 21 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

Yıllar önce seyrettiğim bir film vardı; "Köpeklerin Gazabı". Hâlâ bir film var; "Köpeklerin Gazabı". Sadece köpekler farklı...

  Çocuklar İçin Büyük Bayram (Osman AKTAŞ) 23 Nisan 2019 Toplum ve Birey 

siz büyükler, siz çocuklar!

  Tatlı Eğitime Tatlı Tatil (Osman AKTAŞ) 2 Mayıs 2019 Toplum ve Birey 

Ey milli eğitimi yöneten zilli eğitim mensupları! (Sayın Cumhurbaşkanı hitap ederken hep bu üslubu kullanıyor ya... Sanırım bu üslup beni de sardı) Tanrı’m bu yüzden başıma bir iş gelmese bari… Gelmez gelmez, Yılmaz Özdil’in başına bir şey gelmediğine göre...

  Eski Bir Seçim Senaryosu (Osman AKTAŞ) 6 Mayıs 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bugün sıcağı sıcağına dinlediğim bir haber ve yazdığım bir yazı oldu. Sanırım, insanlar Hak ve doğruluktan ayrıldıkça bizdeki etkisi de daha kuvvetli oluyor.

  Halka Karşı Sivil Darbe (Osman AKTAŞ) 11 Mayıs 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Darbe denilince aklımıza askeri üniformalar, sokaklarda ilerleyen tank, panzerler, diğer askeri araçlar, sokaklarda eli silahlı dolaşan askerler ve işgal edilen kamu binaları geliyor, değil mi? Oysa bütün darbeler bu şekilde cereyan etmiyor. Bazen de sivil darbeler ortaya çıkabiliyor.

  Müslümandan Müslümana Bir Hak (Osman AKTAŞ) 14 Mayıs 2019 Toplum ve Birey 

Bir Müslümanın görevi, Müslümanlara destek olmak... Burada şu soru geliyor insanın aklına: Hangi Müslümana destek vereceğiz? Kendi yarattığı dini, Allah’ın indirdiği dinin yerine koyan ve kendilerine Müslüman diyenlere mi yoksa Allah’ın dinini Kur’an-ı Kerim’e göre yaşayan, çevremizde destek vereceğimiz kadar Müslüman var mı ve varsa bunları bulabilecek ve destek olabilecek durumda mıyız?

  İçimizdeki Mustafa Kemal (Osman AKTAŞ) 19 Mayıs 2019 Toplum ve Birey 

Kutsal şehir Thessaloníki (Selanik)'te bir güneş doğdu. Bu güneş kuşluk vakti İstanbul'da ışıdı ve Samsun'a ulaştı.

  Bu Ülke (Osman AKTAŞ) 31 Mayıs 2019 Türkiye 

Bu ülke, cemaat, tarikat, vakıf ve dernekler ile bu grupların zihniyetinden kurtarılmadıkça, bundan daha iyi bir duruma asla gelemeyecek.

  Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme (Osman AKTAŞ) 19 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Ben, Erkan Mumcu’nun Milli Eğitim Bakanı olduğu zamandan beri, bakanlığı eleştirip, çözümler sunuyorum. Ama başlıkta da belirttiğim gibi sağır ve kör bir yönetim var. Anlattıklarını anlamak, uygulamak işine gelmiyor

  Yurttaşlarıma Açık Telkin (Osman AKTAŞ) 19 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Dünden beri sosyal medyada Mursi paylaşımı, ağıtları ve ağlamaları son derece samimi bir hava içinde, adeta birbirini tetiklercesine dolaşıyor.

  Asaletten Uzaklara Adalet (Osman AKTAŞ) 21 Haziran 2019 Toplum ve Birey 

Açlık, ilaçla ve acımayla tedavi edilmez. Açlık yoksulların varlıklı kişiler üzerindeki haklarının teminiyle tedavi edilir.

  İstanbul'u Almak, İstanbul'u Vermek (Osman AKTAŞ) 9 Temmuz 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Bunaltıcı, sıkıcı, kırıcı bir seçim sürecinden sonra bir nefes aldık. Yorucu yol şimdi başlıyor. Ben Ekrem İmamoğlu'na, önüne çıkarılacak türlü engellere rağmen, başarılar diliyor ve başarmasını umut ediyorum.

  Sesli Düşünmek (Osman AKTAŞ) 10 Temmuz 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Her açtığımda Facebook soruyor "Ne düşünüyorsun?" El cevap: Ne düşünmüyorum ki...

  Yaşanılan / Yaşatılan Paradoks (Osman AKTAŞ) 13 Temmuz 2019 Toplum ve Birey 

Bugün bir yazı okudum. Yazı bir gencin “Gençlik nereye gidiyor?” sorusuna verilen cevaplara eleştirisi… Bu genç de biz yetişkinleri eleştiriyor ve bu eleştirisinde yerden göğe kadar haklı… Özetle bu genç arkadaşın dediği şu; siz bizi nasıl yetiştirdiniz de, bizden ne bekliyorsunuz…

  Eski Senaryoya Yeni Aktörler (Osman AKTAŞ) 17 Temmuz 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Refah yol hükümeti ve 28 Şubat kararları… Sayın Erbakan “İmam Hatipler Refah Partisi’nin arka bahçeleridir.” dedi ve ısınmakta olan fitne suyunu kaynattı. Arkasından muhtıra ve baskılar… Tansu Çiller’in “Sekiz yıllık eğitim ya olacak, ya olacak.” şeklinde direnişi… Bozulan koalisyon ve İmam Hatip liselerinin orta kısımlarının kapatılması… Başörtüsü düşmanlığının ayyuka çıkması ve mağdur olan binlerce insan…

  Milli Eğitimde Okumak ve Konuşmak (Osman AKTAŞ) 25 Temmuz 2019 Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi 

Bir öğretmen olarak bana bugün, Nabi Avcı döneminden kalma bir alışkanlığın sürdürüldüğünü gösteren bir toplu mesaj geldi Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'tan. Ben mesajı aynen yazarak, kısa bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.

  Canan Kaftancıoğlu'na Suç İsnadı (Osman AKTAŞ) 28 Temmuz 2019 Toplum ve Birey 

Canan Kaftancıoğlu'nun Suç Teşkili sayılan basın açıklamalarıyla ilgili videolarını seyrettim. Bu videolarda ben şahsen ne bir hakaret, ne halkı kin ve düşmanlığa tahrik, ne kamu görevlisine hakaret, ne silahlı terör örgütü propagandası yapmak, ne de askeri teşkilatların aşağılanmasına dair her hangi bir konuşmaya rastlamadım.

  "Put Adam" ve Yazan Nemrut Üzerine (Osman AKTAŞ) 30 Temmuz 2019 Toplum ve Birey 

Şimdi internette dolaşırken, Ayten Mutlu'nun bir paylaşımında rastladım bu kitaba ve şöyle bir göz gezdirdim. Kadir Mısıroğlu denilen fitneci alçağın farklı bir versiyonu bu kitabı kaleme almış. Aklıma ilk gelen Hz. Muhammed'e “Ebter” diyen Ebu Leheb oldu. Hakkında bir sure iniyor ve kendisinin soyu kesildiği için bugün evi ayakyolu olarak kullanılıyor.

  Akp Hükümetlerinin Çalışmaları (Osman AKTAŞ) 2 Ağustos 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Politik konularda eleştirel bir yazı yazmak istemiyorum, ama gördüklerim karşısında da susmanın bana bir ihanetmiş gibi gelmesi yazmaya zorluyor. Kendi kendime soruyorum (size değil ey AKP'liler); biz ülke olarak hangi konuda iyiyiz? Ben cevap veremiyorum. Acaba Size sorsam, sağlıklı bir cevap alabilir miyim? Bu soruların cevaplarını kendimce vereyim, sonra size soracağım söz.

  Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış (Osman AKTAŞ) 18 Ağustos 2019 Unutulamayan Dönemler 

Bir daha bugünün acısını unutturacak daha büyük acılar verme ne olur. Dünya olmada da yüreğimiz kıyameti yaşamış oldu bir kere. İkinciyi kaldırabilecek gücümüzün olduğunu düşünemiyorum. Senden başka sığınacak kapı yok. Bu puştlar, ahlakı çaldılar, insanlığı çaldılar, anıları, çaldılar, çocukluğu çaldılar, dini imanı çaldılar, vicdanı çaldılar, töreyi çaldılar, yaptıklarımızı çaldılar, iflahımızı çaldılar, sabrımızı çaldılar.

  Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi (Osman AKTAŞ) 19 Ağustos 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ben daha önceki yazımda AKP kendisinden olmayan belediye başkanlarına her türlü zorluğu çıkararak çalışmalarını engelleyip, sizi seçtiklerinizden soğutma amaçlandığını, bunu başaramadıkları takdirde de çeşitli suçlar isnat ederek yerlerine kayyum atanmasının muhtemel olduğunu yazmıştım. bugün gösteriyor ki, AKP beni yanıltmadı.

  Facebook Şairliği Üzerine Birkaç Söz (Osman AKTAŞ) 20 Ağustos 2019 Yazarlar ve Yapıtlar 

Halistin Kukul’un “Facebook Şairliği” adlı yazını okudum. Yazılanlara katılmamak elde değil… Halistin Kukul, Facebook’ta yazılan şiir ve yazıların genellikle kalitesizliğinden bahsediyor, bir denetimsizliğin sıkıntısını dile getiriyor.

  Fanatik Beklentiler (Osman AKTAŞ) 20 Ağustos 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ülkedeki birçok orman yangınlarını PKK üstlenmiş. Bunlar bebek katilleriydi, şimdi de doğa katilliği yapıyorlar.

  Alışılan Ölümler (Osman AKTAŞ) 26 Ağustos 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Şehidimiz var. Şehidin olmadığı bir gün mü var? Toplum şehit haberlerine alıştırıldı. Artık sıradan bir magazin haberinden farklı verilmiyor. Toplum "nasıl olsa şehit var" düşüncesiyle hareket edecek duruma geldi. Şehit, hangi aileden ise, acıyı yaşayan da o ile dışında kimse olmuyor. Hatta daha da kötüsü, o acı ile konuşan bir aile ferdinin başına gelmeyen kalmıyor.

  30 Ağustos Zafer Bayramı (Osman AKTAŞ) 30 Ağustos 2019 Unutulamayan Dönemler 

Bu bayram, çocukluğumdan beri büyük bir zaferin sonucunu belirleyen ve Mustafa Kemal’in hayatını ortaya koyduğu bir taarruzun zaferi…

  Şükre Dair (Osman AKTAŞ) 4 Eylül 2019 Varsıllar ve Yoksullar 

Şükür çaresizliği yaşayan birini görerek "iyi ki bu durumda değilim" demek değil, o kişinin çaresizliğini giderecek çareyi bulup, hakka "benden istediğini yapmam için fırsat verdiğin için sana çok şükürler olsun" diyebilmektir.

  Kalburüstü Beyanat (Osman AKTAŞ) 13 Eylül 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Ülkede ne huzur bıraktınız, ne insanlık bıraktınız, ne ahlak bıraktınız, ne vicdan bıraktınız, ne din bıraktınız, ne töre bıraktınız, ne ekonomi bıraktınız, ne doğa bıraktınız, ne fabrika bıraktınız, toplum alenen birbirini öldürüyor.

  15 Temmuzlu Milsiz Eğitim (Osman AKTAŞ) 14 Eylül 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Okulların tatil olduğu bir güne denk gelen ve muhatapları tarafından bayram kabul edilen suni bir gün... Ancak bundan kurtulmak pek de mümkün olmadı. Her yıl okulların açıldığı ilk hafta bu kutsal(!) gün, emirle, hem ders kitaplarına destan adıyla girdi, hem de temmuzu eylüle taşıdı okul kutlamaları için.

  Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere (Osman AKTAŞ) 17 Eylül 2019 Toplum ve Birey 

Evet, yıllar çok çabuk geçiyor. Ben yaz sinemaları denilen bu açık hava sinemalarında hiç bulunmadım. Belki de kentte yaşamanın bir dezavantajı olsa gerek.

  Ey İzmir Barosu! (Osman AKTAŞ) 14 Ekim 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

İzmir barosu mensupları; illa güzel bir şey yapınca, arkasından yaptıklarınızı yıkmak zorunda mısınız? Eskiler "Bir şey biliyorsan söyle, ibret alsınlar. Bir şey bilmiyorsan sus da, adam sansınlar" derlerdi. Tam da sizin için söylenmiş bir söz.

  Medya: Termik Yalan Santralı (Osman AKTAŞ) 23 Ekim 2019 Toplum ve Birey 

Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya karakterlerine bu güne kadar hiç değinmedim. Gerekçem, bu insanları kendi değerlerimiz olarak görüp, kabullenmemdi. Nasıl geçmişte bir takım köpeklerin havlamasıyla nazım hikmet bu ülkeden gitmek zorunda kaldıysa, bu iki karakter de, aynı gerekçeyle "Benim" dedikleri ülkeden gitmek zorunda kaldılar.

  Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler (Osman AKTAŞ) 10 Kasım 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Tarım-Orman Bakanlığı'ndan şimdi bir mesaj aldım. Mesaj "11 milyon fidan sahiplenildi. Sahiplenmeye bağışa devam. Rekora koşuyoruz. gelecegenefes.com'a gel, 1923'e Nefes yaz 10 TL'ye fidan bağışla" bu satırlardan ibaret. Okuyunca gözlerim yaşardı. Bu nasıl bir duyarlık, bu nasıl bir özveri...

  Yıllık Yatırım Politikası (Osman AKTAŞ) 4 Aralık 2019 Politik Olaylar ve Görüşler 

Sayın Bakan'ın toplu gönderdiği Nabi Avcı vari güzel bir mesaj... Kendisine teşekkür ediyorum. Ancak bugün gelinen noktada değeri sıfırlanmış bir varlıktan söz ediliyor; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen.

  "Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor" (Osman AKTAŞ) 5 Ocak 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Kendi vatandaşının karnını doyuramayan bir hükümet, kaç yıldır Suriyeli besliyor, hem de 100 metre kare evler yetmeyip, 200-300 metre kare evler yapılması için emir ve tavsiyelerle..

  Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku (Osman AKTAŞ) 8 Ocak 2020 Yazarlar ve Şairler 

Uzun zamandır kitap tanıtımı ve eleştirisi yapmıyordum. Bunun nedeni de yayına hazırladığım kitaplarımdı. Önemli ölçüde bu çalışmaları azalttım. Önümde iki önemli ser kaldı; biri yeni bir kurgu ve tekniği denediğim öykü kitabım, diğeri is tarihsel süreçte gerek devletler, gerekse kendi toplumumun yaşadığı mağdurluklar…

  Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım (Osman AKTAŞ) 11 Şubat 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Şehit haberi almadığımız gün yok, zira öyle bir duruma gelindi ki, şehit kavramı bayağılaşmaya başladı. Sadece ölenlerin birinci derece yakınlarını ilgilendiriyor, bir de zoraki devlet töreni yapılmasını... Şehit cenazesinde gülüşmekten imtina etmeyen vekiller kimin vekili sahi?

  Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması (Osman AKTAŞ) 3 Mart 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

Mehmet Akif "Korkma" diye başlıyor. Ben de "Korkma" diye başlamayı çok isterdim, ama şimdi ben "Kork" diye başlıyorum. Kimlerden...

  Kırk Şehitli Bir Yürek (Osman AKTAŞ) 5 Mart 2020 Toplum ve Birey 

Evet, şehitler ölmüyor, zihniyeti bozuklar yüzünden eşi, çocukları, anası, babası, kardeşleri, bacıları ölüyor. Siz, sadece yoksul evlerine bir bayrak asıp, acılarını bile kendilerince yaşamalarına izin vermeyip, bir sloganla perdeliyorsunuz.

  Değerler Eğitimi (Osman AKTAŞ) 12 Mart 2020 Toplum ve Birey 

Ben iki satırlık bir değerler eğitiminden söz etmek istiyorum; hani AKP'nin 18 yılda yok edip, yeniden kazandırmayı düşündüğü, ama başlamayı bir türlü beceremediği değerler eğitiminden...

  "Bir Fincan Kahve Olsa" (Osman AKTAŞ) 15 Mart 2020 Yazarlar ve Yapıtlar 

Kitabı elime tam bir yıl sonra aldım. Kitaptan da, yazarından da özür diliyorum. Kişisel sorunların zihnimi yoğun bir şekilde meşgul etmesi yüzünden sağlıklı değerlendirmeler yapamayacağım endişesi beni bu gecikmeye zorladı.

  Yakın Çekim Faraziye (Osman AKTAŞ) 19 Mart 2020 Savaş ve Afetler 

Kor/ona... Tedavisi olmayan bir tür virüs... Çin’de ortaya çıktı ve Afrika kabileleri haricinde bütün dünyayı sardı. Çok ilginçtir ki, Afrika kabileleri muhtemelen her hangi bir göksel dine bağlı da değiller... Bir bilimsel yanlışlık yapıyorsam özür dilerim.

  Feraset Zamanı (Osman AKTAŞ) 19 Mart 2020 Savaş ve Afetler 

Öncelikle bu sıkıntılı süreçte en büyük risk altında çalışan sağlık personellerini hem kutluyor, hem de sağlıklarında hiçbir sorun yaşamamalarını diliyorum.

  Kanamalı Kanal (Osman AKTAŞ) 26 Mart 2020 Politik Olaylar ve Görüşler 

"Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı. Dev projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi." NTV'nin bu haberini okuyorum ve Yılmaz Tatlıses gibi “Nasıl isyan etmem nasıl kahretmem” diyorum.

 

 "...
Demir döver gibi dövüyorum turna seslerini babasına sıvanan çocuklar için akşam ne anlama gelir, bilir misin uzayıp giden düşler coğrafyasında.
..." 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 31.05.2020 11:14:40