..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir. -George Orwell
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Anadolu Kültürü > Yûşa Irmak
6 Ağustos 2012
İkinci Ders: Baş Öğretmen Kimdir?  
Yûşa Irmak
Kim ne derse desin, bir çocuğun ilkokulu aile otağıdır. Başöğretmenleri de anne ve babasıdır. Yaşadığı ve yaşayacağı o bir tek hayatın ilk dersini anne ve babadan alır çocuk. Daha ilk ders isimlerle başlar. Çocuk ismini ve ondaki derin anlamı hemen öğrenmelidir. Mesela Hatice, erken doğandır, Zeynep güldür. Mehmed, Muhammed’dir ve övülmüştür, emindir… Her çocuk, ismindeki gizli anlamı taşır gülüşünde, yürüyüşünde, halinde ve kalinde. Bu arada çağımız, yeni isimleri de yakıştırır çocuklara: Yüksel, Devrim, Önder, gibi. Çağın duygularıyla, çağın alışkanlıklarıyla isimleniverir çocuklar. Her yaşanılan çağ, çocukluğa yeni bir biçim çizer.


:AGDC:
“Analar Hacer olmadıkça oğullar İsmail olmayacaktır!” Birol Topuz

Kim ne derse desin, bir çocuğun ilkokulu aile otağıdır. Başöğretmenleri de anne ve babasıdır. Yaşadığı ve yaşayacağı o bir tek hayatın ilk dersini anne ve babadan alır çocuk. Daha ilk ders isimlerle başlar. Çocuk ismini ve ondaki derin anlamı hemen öğrenmelidir. Mesela Hatice, erken doğandır, Zeynep güldür. Mehmed, Muhammed’dir ve övülmüştür, emindir… Her çocuk, ismindeki gizli anlamı taşır gülüşünde, yürüyüşünde, halinde ve kalinde. Bu arada çağımız, yeni isimleri de yakıştırır çocuklara: Yüksel, Devrim, Önder, gibi. Çağın duygularıyla, çağın alışkanlıklarıyla isimleniverir çocuklar. Her yaşanılan çağ, çocukluğa yeni bir biçim çizer.

Çocuk ailede sevgiyle çağrılır, kucaklanır, öpülür ve sevilir. Daha ilk sevgiyi anne ve babasının sıcak busesini yanağına kondurulunca öğrenir. Sevgiye uzanmayı, onu tutmayı ve ayakta kalması gerektiğini öğrenir. Anne, şefkati de öğretir çocuğa. Çocuk, pencereden süzülen ışığı görür, güneşi izler ve sıcağı öğrenir, ateşe dokunur acıyı öğrenir, suya dokunur serinlemeyi öğrenir.

Dedeler ölümü öğretir çocuklara. Gidip de gelmemeyi, hayatın bitmeye mahkûm olduğunu… Çocuklar şaşırırlar dedelerinin apansız ölümüne. Dede yoktur artık, dönmemek üzere gitmiştir. Bir daha konuşmayacak, zeybek oynamayacaktır. Filistin’de, Yemen’de Osmanlı’nın onurunu korumak için katlandıkları sıkıntıyı, çölleri bitiren inançlarını anlatamayacak, duygulanıp gözleri dolmayacaktır…

Paylaşmak yaşamanın anlamıdır. Çağdaş felsefelerin bencil ilkelerini tanımayıp, annenin sevgisini kardeşlerle paylaşmaktır yaşamak. Sonra sofradaki ekmeği paylaşmak, yürekteki sıkıntıyı, yarındaki ümidi paylaşmak. Hayat, ailede paylaşılır. Hatıralar, büyük kayıpların acıları, bayram sevinçleri ailede paylaşılır. Paylaşmak ilk olarak ailede öğrenilir, sindirilir…

Çocuk, beslenmeyi öğrenir ailede. Gün Allah’ın adıyla başlar. Sabır öğrenilir, şükür ve hamd öğrenilir. Çocuk, ailede inanmayı, gönül huzurunu öğrenir.

Babalar ansiklopedilerden daha çok şey bilir aslında. Ansiklopediler sayfalarca yazar, ama babalar onu yıllarca yaşar. Toprağın çatlayıp sonra suya kanmasını, zeytin fidelerinin kocaman ağaçlara dönüşmesini, şehirleri tarumar eden savaşları, mutlu bayramları yaşamıştır babalar. Neden artık imparatorlukların kurulmadığını, “gülistan” kelimesinin neden çok az kullanıldığını, yağmurların neden kirli yağdığını, ayın neden güneşe erişemediğini babalar çok iyi bilir.

Anneler özverinin, sabrın ilk damlalarını içerirler çocuklara. Annelik, büyük öğretmenliktir. Anneler çocuklarına insan olmayı öğretir. İnsan, bilgiyle insandır çünkü. Bilgi herkese haktır ve o gerçektir. Kötülükle savaşmak, sözünde durmak, doğruyu konuşmak, yine doğruyu bulmak gerektiğinde şehit olmayı anneden öğrenir.

Çağın sistemleri, çocuğun eğitimi için ne kadar aileyi dışlayan modeller geliştirmeye, öğrenmeyi, sistemin gerekleriyle donanmış kurumlara taşımaya çalışsa da, çocuğun ilkokulu ailesidir. Anne ve baba, ilk ve baş öğretmenlerdir. Hiçbir yapay sistem çocuğa, hayatı ve gerçeğini, hücreleri birbirine kanla, duygularla, güvenle, samimiyetle kenetlenmiş bir kurumdan daha iyi biçimde öğretemez herhalde. Çocuklar ancak, sağlam aileler, bilgili ve inançlı anne ve babalarla aydınlık gelecekleri ümit edebilirler. Gerisi lafı güzaftır..

Velhasıl, hayat ailede başlar ve aile yaşamayı öğretir insana…
http://twitter.com/yusairmak
https://www.facebook.com/yusairmak
yusairmak@hotmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Portrait Of May Sartoris Tablosu'nun Düşündürdükleri
Müteradif (Eş Mânâlı) Kelimeler
Şiir Üzerine Lakırdılar
Değişen Dünya ve Teoriler Üzerine
Cihan Harbi Yahudiler ve Türkler
Kültür ve Medeniyet
Güzel Düşünce Güzel Sözün Etkisi
Söz, Aşk ve Edebiyat Üzerine Lakırdılar
Aydın ve Politikacıların Savaşı Neden Bitmez?
Dilin Düşündürdükleri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Güle Ağıt [Şiir]
Gül, Gülümse Ne Olur [Şiir]
Değildir [Şiir]
Senli Düşler [Şiir]
Benimle Ölür Müsün? [Şiir]
Beste-i Nigar [Şiir]
İnanmaktır Yaşamak [Şiir]
Hasretimin Adresi: Sen [Şiir]
Soğuksu [Şiir]
Yüreğin Beni Bulsun [Şiir]


Yûşa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aşığı! Yayıncı, gazeteci ve kitapsever. . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Yûşa Irmak, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.