..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En tatlı sevinçler, en hiddetli kederler sevgidedir. -Pearl Bailey
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler > Ahmet Zeytinci
7 Nisan 2018
Bir Edebiyat Sitesi Nasıl Yıllarca Ayakta Kalır Nasıl Yaşatılır  
Ahmet Zeytinci
Bir edebiyat sitesi tabi ki en başta, bağlı bulunduğu ülkenin edebiyatına ve şiirine azami derecede katkı yapmak için kurulmuştur. Her zaman edebiyat sitelerinde para ikinci plan olarak düşünülse de günümüzde paralı üyelik sistemine geçmiş bir çok edebiyat sitesi de bulunmaktadır. Yanlış anlaşılmasın bunları asla kınayamayız. Zaten paralı üyelik de zorunlu değil, isteğe bağlı bir durumdur...


:CFE:
Bir edebiyat sitesi tabi ki en başta, bağlı bulunduğu ülkenin edebiyatına ve şiirine azami derecede katkı yapmak için kurulmuştur. Her zaman edebiyat sitelerinde para ikinci plan olarak düşünülse de günümüzde paralı üyelik sistemine geçmiş bir çok edebiyat sitesi de bulunmaktadır. Yanlış anlaşılmasın bunları asla kınayamayız. Zaten paralı üyelik de zorunlu değil, isteğe bağlı bir durumdur...


Bir çok edebiyat sitesinde düzeyli şair ve yazarlar olduğu gibi, bu işe yeni başlamış ve bir yerlere gelmek için çabalayan şairler, yazarlarda var mutlaka, onlara da azami derecede destek olmak, fişeklemek lazım tabiri caiz ise. Benim gözlemlediğim kadarı ile yıllarca da yöneticilik yaptığım deneyimlerime de dayanarak şunu söyleyebilirim ki edebiyat ve şiir sitelerinde bir çok kişi kendi şiiri, kendi öyküsü, kendi denemesi, kendi makalesi derdinde... Başkalarının yazdıkları bir çok kimseyi ilgilendirmiyor. Bizim şair adayı arkadaşlarımız belli ki pohpohlanmayı çok seviyor, vazgeçemiyor. Bir soru sorsam. Kaç kişi acaba herhangi bir şair arkadaşının şiirini ezberledi? Büyük şairlerinkini demiyorum, sitelerde şiir paylaşanlar burada konu edilen.


Arkadaşlar, biraz üzüleceksiniz ama şunu açık yüreklilik ile söyleyebilirim ki edebiyat sitelerinde şiir veya yazı asmak ile şair ve yazar olunmuyor. Eğer ki edebiyat dünyasında bir yerlere varmak istiyorsanız önemli dergilerde şiir veya yazılarınızın çıkması lazım. İleri gelen edebiyat adamlarından eleştiriler kritikler almanız lazım. Yoksa, iki tane şiir as edebiyat sitesine, beş on tane eleştiri gelsin, yok öyle bir şey. Zaten edebiyat sitelerinde bir şiiri ya da düz yazıyı enine boyuna irdeleyecek ve eleştirecek çok az sayıda insan var. Geri kalan övgüler de ellerine sağlık, yüreğine sağlık, afferin koçum girdaplarına sıkışıp kalıyor. Ahbap çavuş ilişkisi yani sizin anlayacağınız. Sen bana övgü yazarsan ben de sana yazarım. Sen bana kötü bir şey yazdın mı engellerim gider. Budur durum. Olumsuz eleştiriyi olgunluk ile karşılayacak kaç şair var acaba?


Gelelim edebiyat sitelerinin nasıl yaşatılacağı konusuna. Edebiyat siteleri başında ki kaliteli yöneticiler ve siteye omuz veren kaliteli şairler ile yaşar. Şiirin, edebiyatın solu ve sağı olmaz, solcusu, sağcısı olmaz. Nazım Hikmet de bizimdir, Necip Fazıl'da. Mehmet Akif'de bizimdir, Ahmet Arif'de bizimdir. Bilir misiniz, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet Ankara'da Ulucanlar Ceza evinde (ki şimdilerde müze olmuştur.) aynı tarihte yanyana koğuşlarda yatmışlardır. Edebiyat siteleri şair ve yazar adayları için bir basamaktır. Kimisi bu basamağı çok çabuk çıkar, kimisi daha yavaş, kimileri ise sadece eğlenmeye ve hoşça vakit geçirmeye gelmiştir zaten, onların da eserlerinde bir albeni göremezsiniz, basamak atlama dertleri de olmamıştır hiç bir zaman.


Şiirleri ve yazıları okuyalım başından sonuna kadar. En azından siteye şiir veya düz yazı astığınız zaman orada başka başka şair ve yazar kardeşlerimizin de olduğunu unutmayın. Çok genç iseler fişeklenecekler sizin sayenizde daha çok tutulacaklar edebiyata ve şiire, coşkuları daha da artacak. Olgun iseler de onure edilmiş olacaklar ve yazma şevkleri kırılmayacaktır. Haydiyin kaleme kağıda sarılın, sarılın şair ve yazar kardeşlerinize, övgüye layık olana övgü fazla abartmadan, eksik bulduğunuza da yergi ama kalplerini kırmadan incitmeden. Edebiyata şiire gönül verenler çoğaldı mı, anarşi ve terör de geri plana itilecektir toplumumuzda. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve şairler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ankara Kitap Fuarında Dostları Görmek Güzeldi
Şairlerin Yüreği Yeryüzünün Sınırları Kadardır
Okumak ve Yazmak En Soylu Eylemlerden Birisidir
Yazmaya Başladığım İlk Zamanlar
Edebiyat ve Şiir Halka İndiği Zaman Göklere Yükselir

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ampuller Niye Patlar
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 12 -
Korona Sonrası Yapacaklarımız
Siz de Doydunuz Mu
Krizi Atlattığımız Zaman Yapacaklarım
Kafa Karıştırıcı Sohbetler
Uzun Eşekler ile Kısa Eşekler Arasında Ne Fark Vardır
İnsan Var İnsan Var
Halay Başı Olacaklara Taktiksel Nasihatler
Bu Gün Zırt Pırtçılık Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Daha Ne Kadar Çok Şiirini Yazacak Adam Vardı [Şiir]
Memleketim Ey Güzel Vatan [Şiir]
Kendiliğinden Ölmez Şehirler [Şiir]
Çanakkale Mahşeri [Şiir]
Filistinli Çocuklara Öğütler - 2 - [Şiir]
Ah Be Güzelim Yıllar [Şiir]
Filistinli Çocuklara Öğütler - 1 - [Şiir]
Tek Derdimiz [Şiir]
Adam Olacak Şiir Az Çok Belli Eder Kendini [Şiir]
Gülüşlerini Bıraktılar Şehrin Varoşlarına [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.