..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Değişim dışında hiçbir şey sürekli değildir. -Heraklitos
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Leyla ÜNAL
10 Ağustos 2012
Ben, Leyla!  
Leyla ÜNAL
Kendimi iki hayvan kimliğiyle özdeşleştirdim bugüne değin. Biri Kedi, diğeri kelebek.


:ACDC:
BEN, LEYLA!

Kendimi iki hayvan kimliğiyle özdeşleştirdim bugüne değin. Biri Kedi, diğeri kelebek.

Kedileri cok severim, nankör olsalar da. Hele ki yavru kedileri, kafalarını okşaya okşaya severim. Sonra boyunlarının altından okşarım, bırakır kendini; mırıl, mırıl. Ancak ters bir yerine dokunursan tıslar ve tırnaklarını çıkarır. Ya kelebekler, uçarı kelebekler; daldan dala konarlarken, çocukken çok koşuşturdum arkalarından. Genelde yakalayamazdım, ama yakaladığımda, hain bir şekilde kanatlarından tuttuğumda, o kanatları üzerindeki pullar gider, narin bir şekilde inceliverirdi elimde. Sonra üzülürdüm, ama o güzelliğe dayanamazdım. Çekerdi beni, yakalamak için. Kim dayanabilir ki o cazibeye?

Kelebekler çok çeşitlidir, ilk çirkin görünümlerinin ardından gelen muhteşem güzelliğe bürünürler. Bazıları dayanılmaz güzeldir. Daldan dola koşar, konarlar. Şimdi öğreniyorum; kelebek olarak yaşadıkları ömürlerinin en kısa ve son halinde beslenmekten çok eşlerini ararlarmış, niyetleri bir nesil bırakmak ve yeni kuşaklar oluşturmakmış. Uzun göçleri esnasında üç dört nesil değişirmiş. Nesil bırakmak için kelebek halinde yaşadıkları o kısa dönemde beslenmek için ağız ve hortum bile bulunmazmış, ne ilginç değil mi?

Çok nadir olarak tabiatta bir yıl yaşayanları görülürmüş. Çok narin gibi görünmelerine rağmen kelebeklerin yapıları yeryüzünde karşılaştıkları her sorunu çözebilecek düzeydeymiş. Çöllerde bulutlar gibi dolaşırlar, sularda yüzebilir, karanlık mağara kovuklarında yaşayabilirlermiş. Dünyanın en yüksek dağlarında, tropikal ormanlarda, petrol birikintilerinde, yanardağ ağızlarında hatta kutuplarda bile dolaşırlarmış.

Peki kendimle özdeşleştirdiğim kedi nasıl bir yaratıkmış diye düşündüm bir an. Ben sevimlilikleri, nankörlükleri ve bir şeye kızınca tırnaklarını çıkarıverdiklerini bilirim. Ya ötesi!.

Kediler insanlardan altı kat daha iyi görürlermiş, ayrıca köpek ve insandan daha iyi duyarlarmış, her ne kadar beyaz olanları sağır olsa da. Yüzebilir, ama iyi yüzücü değillermiş, havuza düştüklerinde ölebilirlermiş. Yemeklerini yerken mahremiyet alanı isterlermiş. Düşündüm de o yüzden mi önlerine bir yiyecek verince kapıp giderler, bense nankörlüklerinden sanırdım. Alanlarını sidikle işaretleyip diğer kedilerin girmelerini engellerlermiş. 17. yüzyılda kedileri cadılıkla ilgili gören Avrupalılar kedileri kıyıma yönelince, Avrupa 18. yüzyılın başında vebaya yenik düşmüş. Ama Avrupa'yı vebadan kurtaran yine kediler olmuş.

Kediler uysal oldukları kadar agresif de olabiliyorlar bildiğiniz gibi. Evinizde en uysal arkadaşınız olabilirken sizi çileden çıkarabiliyorlar. İlginç olan bir diğer bilgi, kediler kendi kendilerini evcilleştirmişler. Kendi çıkarları için insana yakın olmuş meğer. Üstelik bu özellik bir çok kedi seven tarafından bilinirmiş. Kendini kedi ile özdeşleştiren ben bilmiyordum maalesef. Evcilleşme süreçleri ise henüz tamamlanmamış. Diğer evcil hayvanlar gibi uysal ve insana alışık olsalar da hala bağımsız ve vahşi olma özelliğini taşıyorlarmış.

Ben, Leyla, ismim Leyla. Peki Leyla ne demek? En karanlık gece, arabi ayların son gecesi. Mecazi anlamda ise berduş.

Peki, ben kendimi neden kedi ve kelebek ile özdeşleştirmişim ki?

Leyla Ünal (10 Ağustos 2012)Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 6
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 1
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 3
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 5
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 4
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 7
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 2
Korona Günlüğüm - 1
Korona Günlüğüm - 2
ve Doktorlar...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Özür Dilerim [Şiir]
Ah Kedi [Şiir]
Korona Günlüğüm [Şiir]
Ah Kelepçem, Ah Sevdam [Şiir]
Yaşlanmaktan Korkuyorum [Şiir]
Ben Seni Çok Sevdim [Şiir]
Look Inside Yourself [Şiir]
Birliktelik [Şiir]
50 Yıl, 50 Yaş [Şiir]
Bugün Bana Dokunun [Şiir]


Leyla ÜNAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Süreya, Özdemir Asaf, Orhan Veli Kanık, Bedri Rahmi Eyüboğlu


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Leyla ÜNAL, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.