..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Anka kuşu gibi yalnızlığı adet edin! Öyle hareket et ki, adın daima dillerde dolaşsın ama seni görmek olanaksız olsun." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
13 Mayıs 2021
Üç Din ve Bir Filistin  
Osman AKTAŞ
Ben dünya Müslümanları hakkında konuşmaktan çok, birlikte yaşadığım Türkiye Müslümanlarının yaşantıları ve protestoları üzerinde durmak istiyorum.


:FFA:
Ben dünya Müslümanları hakkında konuşmaktan çok, birlikte yaşadığım Türkiye Müslümanlarının yaşantıları ve protestoları üzerinde durmak istiyorum.

Ben kendimi bildim bileli zaman zaman İsrail Filistin gerginliği, çatışması ya da savaşı olsa, bakıyorum, türlü kesimden Müslümanlar bir anda ortaya çıkıp, "Kahrolsun İsrail" sloganıyla ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

Bu Filistin hayranlığı nereden geliyor, buna bir bakalım istiyorum. Zira Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de, Hindistan'da, Doğu Türkistan'da o kadar Müslüman ölürken, buralardakilerin tümü bir Filistin kadar ses getirmedi. Çünkü, oralarda Kudüs yoktu. Kudüs kutsal şehir... Müslümanların, Yahudilerin ve Hristiyanların kutsal şehri. Müslümanlar için Muhammed peygamber miraca çıktı. Hristiyanların için İsa gökten buraya inecek. Yahudiler için Musa'ya vaat edilmiş topraklar burasıydı. Davut ve Süleyman peygamber burada yaşadı.


Şimdi Müslümanlar, Allah'ın indirdiği kitap olan Kur'an-ı Kerim'e hadisleri, hadislere kelam ve fıkhı, kelam ve fıkha da şeyh, seyit ve dedelerin mucize sözlerini tercih ediyorlar. Ve bugün Kur’an-ı Kerim’in sanki de hükmü kalmadı.

Muhammed gibi yaşamayan biri kalkıp Kudüs için ağıt yakıyor. Müslümanın derdi ölen kişiler olsaydı, Ukrayna'da, Brezilya'da, Afrika'da, Doğu Türkistan'da, Irak'ta ve dünyanın diğer yerlerinde ölen kişiler için de aynı çığlığı duyardık. Oysa Filistin çığlığını hiçbir yer için bu kadar candan duymuyoruz. Acaba birkaç tapınak insan hayatından daha mı kutsal?

Abdülmuttalip, Kâbe’yi yıkmaya gelen Yemen hükümdarı Ebrehe'ye "Kâbe’nin bir sahibi var. O Kâbe'yi korur" diyor. Bir mekân kutsala sahibi onu korur. Siz sizin korumanız gereken, barışı yurtta ve dünyada korumak için ne yapıyorsunuz? Ben otuz yıldır Doğu Türkistan'da öldürülen Müslümanlar için bir çığlık değil, bir ses bile duymadık. Varsa yoksa Filistin. Bunu Filistin'de ölen insanları gale almıyorum değil, bu hassasiyet diğerlerine neden gösterilmiyor derdindeyim. Oysa inandığınızı söylediğiniz peygamber ölen bir kuş için bir çocuğa başsağlığına gittiği gibi, elbisesinin kenarında uyuyan kedi rahatsız olmasın diye elbisesinin o kısmını kesip bırakıyor.

Ey Müslüman çevrene bir bak; çocuk tecavüzleri, kadın taciz ve tecavüzleri, çocuk öldürülmeleri, kadın öldürülmeleri, hayvan tecavüz ve ölümleri... Bütün bu suçları işleyenlerin kaç da kaçını Filistin'de ölenler kadar önemsediniz? İlla ölenlerin Kudüs gölgesinde mi ölmesi gerekiyor ki, umursayasınız?

Yahudiler için kendi kitapları Tevrat, canlının, özellikle de insanın yaşatılmasını istiyor. Oysa Yahudiler tarihi süreç içinde hep öldürmekten ve kendilerini insanlığın efendisi olduklarını düşünmekten başka bir şey yapmadılar. Hala öldürmeyi meşru sayıp, devam ediyorlar. Oysa Kendi peygamberleri Musa yaşatmak için ölmeyi ve öldürmeyi göze almıştı.

Hristiyanlar için de durum bunlardan farklı değil. İsa kendisine tokat vuran birine öbür yanağını dönecek kadar sevgi doluydu. Allah İncil'de bütün varlıkları sevmeyi emrediyor. Hristiyan topluluklarının başında Amerika geliyor. Dünyadaki çıkan çatışma ve savaşların arkasında Amerika ve İngiltere yok mu? Hatta Kızılderililer arasında meşhur bir atasözü var "Bir nehirde iki balık birbiriyle kavga ediyorsa, oradan beş dakika önce bir İngiliz geçmiştir".

Daha ne olsun. Kimse kendi dinin, vicdanının, merhametinin ve ahlakının gereğini yapmıyor. İsrail düşmanlığı yapanlara soruyorum. İsrail ürünlerinden vazgeçmemiz kaç günlük? İsrail 1940'dan beri orada ve aynı şeyleri yapıyor. Eğer sözünüz ve davranışınızda samimi olsaydınız, evinize babanızın değil, dedenizin zamanından beri İsrail ürünü girmemiş olacaktı.

Ey insan! işte senden arda kalan. Allah sizi ıslah etsin ki, bu cennet ülkede huzur içinde yaşayabilelim.

13 Mayıs 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye'de Filistin ve Kudüs Çıkmazı
Okumak
"Hakkın Kulu Sayılır Mı"
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Harabat Ehline Harap Gelecek
Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi
Değişken Düzen Kuran Değişmez Varlık: İnsan
Namussuzlar
Sayın Milli Eğitim Bakanın Mesajına İstinaden...
Toplum ve İktidar Ortaklığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sınavizyon
Bokun İçinde Kıl
Mihenk Taşından Klozet Taşına Ölçme ve Değerlendirme
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
Cinnet-i Âlâ
Helal Süt Emmişler
"Nato Mermer, Nato Kafa"
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Kanlı Temmuz
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Osman AKTAŞ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.