..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İste, sana verilecektir; Ara, bulacaksındır; Çal ve kapı sana açılacaktır -İncil
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
17 Haziran 2021
Yaparsın da Nasıl Yaparsın  
Ahmet Zeytinci
Yazık, gerçekten çok yazık. Bu programları tuzu kuru insanlarda seyrediyor, çok gariban, çok fakir insanlarda seyrediyor haliyle... O buzdolabında yarışmacıların altı dakika içinde ağızlarına itiş kakış soktukları yemeklerin zerresi bile kursaklarından geçmeyen insanlar var.


:FJD:
Dün gece özel bir televizyon kanalındaki bir yarışma programında oluyor böyle şeyler, ben de ağzım açık ve hayret ile seyrediyorum, benim gibi belki yüz binlerce insanda seyrediyor... Konu, yani yarışma konusu çok basit, öncesinde tartılmak, buzdolabında ki yemekleri altı dakika içinde yemek ve sonrasında tartılarak ne kadar kilo aldığını saptamak...

Ne var ki bunda diyebilirsiniz... Benim çok garibime gitti, esefle ve üzüntü ile seyrettim... Dünyada ve güzel yurdum Türkiye'de açlık ile fakirlik ile boğuşan, Afrika'da bir yudum su bulamayan insanlar geldi aklıma hemen... O Birleşmiş Milletler yardımlarını almak için kırk derece sıcaklıkta birbirini ezerek sıra bekleyen insanları düşündüm...

Yazık, gerçekten çok yazık. Bu programları tuzu kuru insanlarda seyrediyor, çok gariban, çok fakir insanlarda seyrediyor haliyle... O buzdolabında yarışmacıların altı dakika içinde ağızlarına itiş kakış soktukları yemeklerin zerresi bile kursaklarından geçmeyen insanlar var.

Daha dikkatli olmaları lazım televizyoncuların bu tip yarışmalarda... Aslına bakarsanız insana da bilgi ve kültür olarak hiç bir şey vermeyen bir yarışma, eğlence amaçlı yapılıyor. İnsanların gözüne soka soka buzdolabını doldurup da sonra kıtlıktan çıkmış gibi, hominigırtlak ağzına tepiştirmeye çalışmak hiç hoş değil...

Ayırca bu tip yarışmalar, hızlı yemek yemek, insan metabolizmasını da zorladığı için epeyce, sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir yarışma sonrasında... İlla ki bunun için tedbirleri vardır, sağlık bakımından televizyoncuların, ama yine de çok itici bir yarışmaydı bence...

Bizler gelişmekte olan ülkeler sınıfına giriyoruz. Bir üst lig olan Gelişmiş Ülkeler sınıfına giremedik henüz. Dolayısı ile orta gelir grubuna ve üst gelir grubuna dahil insanlarımız var ise de alt gelir grubuna da üye çok fazla insanımız var. Onların bu tip yarışmaları seyrettiğini düşünerek, o tip yiyeceklere çok da özendirecek yarışmalardan ve yemek programlarından kaçınmak gerekir diye düşünüyorum... Yaparsın yapmaya böyle yarışmaları da birilerini de incitirsin farkında olmadan...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Paranın Ne Önemi Var Mühim Olan Kredi ve Onun Kartı
Aşk Birlikteliği mi Yoksa
Hakkını Helal Et
Böyle Gösterişlere Gerek Yok
Milli Takıma Tavsiyeler
Yüreğimizi de Yakmayın
Tuvaletsel Durumlar
Direksiyon Hakimiyeti Kayıtsız ve Şartsız Düşünceli İnsanların Olmalı
Alçak Dağlar Ben de Yüksekleri Babamda En Yüksekleri Dedemde
Adaletin Terazisi

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hiç İncil Ya da Tevrat Yakan Bir Müslüman Gördünüz Mü
Ey Türk Esnaf ve Zanaatkârı
Yasak Ayva Yenir mi
Okumayıp Okumuş Gibi Yapanlar
Yan Yattı Çamura Battı Haberleri
Cennet Toplumundan Cinnet Toplumuna
Mercedes Görünümlü Serçedesler
Kurtların Yavruları
Emekli Muhabbetleri
Çok da Şeyimizdeydi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Sıradan Bir Gündür [Şiir]
Metroda [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.