..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özyaşamöyküsü başka insanlarla ilgili gerçekleri anlatmak için eşsiz bir araç. -Philip Guedella
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
5 Temmuz 2021
Ben de Yürürüm Bir Gün Kırmızı Halıda  
Ahmet Zeytinci
İlla sanatçı mı, sinemacı mı olmak lazım, Kırmızı Halı da yürümek için? Sıradan bir vatandaş olarak ben ya da bir başkası Kırmızı Halı da yürüyemez miyiz? Ya da sadece yürünür mü Kırmızı Halıda? Koşarak geçse birileri Kırmızı Halının üstünden, Kırmızı Halı da o koşarak geçene darılır mı? Bir de bu Kırmızı Halının açık kırmızı ya da koyu kırmızı olması, durumu etkiler mi?


:ED:

Aman Allah’ım bu Kırmızı Halı da yürüme merakı nedir yahu! Hayır halı kırmızı olunca daha mı güzel adımlarını atıyorsun, anlamış değilim? Bir de bu Kırmızı Halının uzunluğu ya da kısalığı çok mu önemli? Orta uzunlukta olsa ne olur?

İlla sanatçı mı, sinemacı mı olmak lazım, Kırmızı Halı da yürümek için? Sıradan bir vatandaş olarak ben ya da bir başkası Kırmızı Halı da yürüyemez miyiz? Ya da sadece yürünür mü Kırmızı Halıda? Koşarak geçse birileri Kırmızı Halının üstünden, Kırmızı Halı da o koşarak geçene darılır mı? Bir de bu Kırmızı Halının açık kırmızı ya da koyu kırmızı olması, durumu etkiler mi?

Arena’da boğalar kırmızıdan çok kızarlar. Kırmızı Halı üzerinde yürürken burcu Boğa olanlarda acaba Kırmızı Halı da yürümekten korkarlar mı? Bilemedim vallahi! Yok arkadaş yok, protesto ediyorum Kırmızı Halıları... Mavi ya da yeşil olsa mesela o halıların rengi, sanatçılar, sanatçı kişiliklerinden ne kaybederler?

Oldu da dışarıda bir yerlerde Kırmızı Halı da yürüyemezsem, eve bir Kırmızı Halı alıp onun üstünde yürüyeceğim hatta koşacağım. Oldu da ev de yok, dışarıdan da alamadım çok pahalı geldi Kırmızı Halılar, o zamanda elime bir boya alıp bütün halıları kırmızıya boyayacağım.

Hayır şart mı Kırmızı Halı? Ev de kırmızı koltuklar var, olmadı onların üstüne çıkıp biraz tepinirsem o da Kırmızı Halı tadı vermez mi? Aslında Kırmızı Kilim de olur... Niye olmasın ki? Ha halı ha kilim... Herkes bütçesine göre olan halı ya da kilimde yürür... Değil mi ama?

Protesto ediyorum abi bu Kırmızı Halı olayını... Hayır diğer renklerin cılkı mı çıktı? Ben olsam yeşilin, mavinin, sarının yerinde kırmızıyı şiddetle protesto ederim... Türk Bayrağında yakışıyor gerçekten kırmızı, ama yerde olmuyor billahi... Buradan Kırmızı Halı Genel Müdürlüğüne sesleniyorum, vaz geçin artık bu kırmızı halıyı baş tacı yapmaktan. Milletin ayakları altında ezile ezile zaten hışırı çıkmıştır kırmızının, biraz da başka renkler yere serilsin canım. Benim kırımızım da biraz dinlensin, kendine gelsin...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ablamdan Mesaj Gelmiş
İş Değiştiriyorum Dostlar
En Çok Kim Yaşar
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Yurdumdan Edebiyat Harikaları
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
Buradan Uyarıyorum
İneğe Sarılma Terapisi
Vidaların İsyanı
Yol Geçen Hanında Neden Kimse Konaklamıyor

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Onbir Ayın Sultanı Ramazanı Uğurlarken
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın
Asfalt Ağlatma Yarışması
Ayakkabılarınızın Topuklarına Basıp da Beni Sinirlendirmeyin
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 13 -
Kan Kan ile Yıkanmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ben Beton Yığınıyım Bundan Sonra [Şiir]
Artık Şiirler Yazmakla Kalmayacağım [Şiir]
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Afedilmek [Şiir]
Allah'ım Güzel Bir Rüya Göster [Şiir]
Sudur Benim Özüm [Şiir]
Aşk Böyle Bir Şey İşte [Şiir]
Sapanlarınızı Hazırlayın Ey İnsanlar [Şiir]
Bahar Kokan İnsan Kokan Sokaklarımız Vardı [Şiir]
Zor Zanaat [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.