..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
13 Aralık 2021
Kapasite Yeti Yetenek Yaratıcılık 12  
Bayram Kaya
Molekül yapının bağlanımı çekirdek bağlanımı olan atomik yapılar gibi füzyon ya da kaynaşan bağlanımı değildi. Moleküler bağlanım çok daha kolay durumların yapbozuyla kuantum düzlemli elektron transferiydi. Ya da elektron paylaşımıylaydı. Veya Van der Waals kuvvetler bağlanımıyla olmakla, bambaşka bir kapasite ve yeti sel (yapabilirlikle) özellikt


:BIH:
Bileşimli yapılar içinde hücreler öbeği ayrı ayrı işlev ve görevlerle doku ve organlardı. Beyindeki kapasitesini oluşan yeti sel hücreler işlev durumdan öte "imgeler dizgesini" oluşan karmaşma ağ gözü iletişimle adeta "algoritma" temelliydi.

Kuramsal olarak birleşen yapılarıyla hücreler her bir imge sel dizgelere dek hem aynı işi gören, hem de ayrı bir işi gören hücre kümeleri veya hücre öbekleri şeklinde bilgi, belli bir işlem merkezine gelip işlenip komutlara dönüşüyordu.

Molekül yapının bağlanımı çekirdek bağlanımı olan atomik yapılar gibi füzyon ya da kaynaşan bağlanımı değildi. Moleküler bağlanım çok daha kolay durumların yapbozuyla kuantum düzlemli elektron transferiydi. Ya da elektron paylaşımıylaydı. Veya Van der Waals kuvvetler bağlanımıyla olmakla, bambaşka bir kapasite ve yeti sel (yapabilirlikle) özellikti.

Moleküler yapı kimyasal olarak kesilip biçilebiliyordu. Kimyasal olarak özel durumlara göre biçim alıp özel durumla işlevli yapı inşa haline gelebilmekle kendisini tekrarlayabilen bir yeti yetenekle kapasiteydiler.

Merkezin kararlarına göre bileşimle, bileşimin çözülmesiyle yeni belirme yeni bir olanak durumdu. Her olanak durum da diğer durumlarına kapanan bir kısıtlanmayla (baskılanmayla) farklı tür girişme olan bir yalıtım içeriğiydi.

Yalıtım alan geriye doğru özümleme süreçleriyle ve işlev durumlarıyla ilişki bağları bozuldukça mekanikti (fizikseldi). Yalıtıma alan ileri doğru ağ gözü girişimleriyle zihinsel ve ruhsal özne olarak daha spesifik ve karmaşıktı.

Hayat beden ile kendisine anlam bulurken; toplumsal doku içinde şimdi beden hayat için avatar kalıba dönüşmüştü. Dıştan da sosyo toplumsa öznel zekâ ile daha bir öznel durum olup biyolojik yapı hayatı taşıyan avatar kalıba dönüşen görünümleydi.

Şimdi hayat biyolojik temelli geri bağlanımla olan yapıdan çok sosyo toplumsal temelli teknolojilerle dıştan inşacı bir sürüşle kesikli sürekliliğe dönüşüyordu.

Teknoloji belirli olan ve ihtiyacı duyulan organ eksikliğini tamamlıyordu. Biyoloji robotik tasarımlı algoritmalarla elektriksel imge dizgelerine dönüştürülmekle hayat yeniden bu kes de sosyo toplum eliyle kuruluyordu.

Girişme; yansımalarlaydı. Dokunumlaydı. İç içe geçişlerleydi vs. Yine girişme derişim seldi. Görünürdü. Görünmezdi. Ve de görümlerleydi. Bu nedenle ortamdaki değişmeler görünür-görünmez yanlarıyla ölçme değerlendirme olarak ortaya konur.

Dünya çok büyük kütle durum içinde hem bir izolasyon, hem bir kapasite ve hem de potansiyel durumdu. Ortaya koyduğu değişmelerle yeti seldi. Çok değişken bir yeti sel bindirişlerle, içsel potansiyel durumunu artırıp kendini değiştiriyordu.

Dünya içsel magma dinamiğine bağlı girişmeyle; fiziksel karışım, kimyasal bileşimleriyle ve kuvvetler etkileşimleriyleydi. Dünyanın kapasitesi iklim gibi; hayat gibi; kimyasal bileşimli jeolojik hareketlerle içkindi.

Dünyaya ait kapasiteni içerenlerin her biri ayrı ayrı birbirine bağlı senkron hareketleriyle öbek, gruplarıydı. Dünya yeraltı ve yerüstü, atmosfer gibi öbekleşen yeteneğin değişip dönüşmesiyleydi.

Yeraltı, yer üstü ve atmosfer kendi içinde örneğin yeryüzü, deniz. Çöl, orman gibi özel bağıntılı çevreye giriş çıkış yapan bir yalıtıma durumlarlaydı. Türlü türlü jeoloji, türlü türlü hayat ve türlü türlü iklim koşulu vs. ce çeşitliliğin baskı basıncı içindeki dünya; karmaşık girişmelerle kesikli sürekli kendi yaratıcılığını ortaya koyuyordu.

Unutmayın ki ne dünya ne evren bu yaratıcı akış içinde; salt hayatı ve hayat türlerini, iklimi vs. oluşmayı veya oluşmamayı önüne almak ya da önüne almamak gibi belirli bir amaçla hareket etmezler. Evren ve dünya her bir evresi ile her bir evre belirsizle bir aşama, bir potansiyel durum ve kapasite durumların akış yetisidir.

Evren dünyaya göre havsala almaz denli bir kapasiteni potansiyel durumlar belirsiziyle yetiydi (yapabilirlikti). Dünya kendi özel bağıntılı izolasyon kapasitesi içindeydi. Belli durumla belli zaman içinde hem belirli hem belirsizle olan bir kapasite içinde; belli iklim, belli jeoloji, belirli kimyasalıyla, belirli atmosferiyle belli yetenek ve yaratıcı durumdu.

Dünyanın içi dışı; dış da içi belirlemekle dünya diyalektikti oluşumlar yaratıcılığıydı. Birbirine belirli ve girişme olan durumlar yetenek olup; yetenek çeşitlilikle yaratıcılığı beraberinde sürükler. Kuvvetler etkisiyle Dünyaya dek kapasite ve içeriğin değişken durumla belirsiz olması da yeni akış olan girişmelerle, yeni belirli durumun belirsizliğiyle gelecekti.

Bulutların savrulan biriken durumu bulutları pasif ve rast gele etkiye tabii kılarken bir nitelik sıçramasına dönüşen bulutlar şimşeğiyle, yıldırımıyla, yağış şekliyle, sıkışan ısısıyla vs. oldukça da "etkin bir kapasite ve potansiyel durumların yetisiyleydi". Yetiler toz zerreleriyle, değişik gaz ve su buharıyla, ısıl değerleriyle, elektromanyetik iyon yükleriyle vs. bileşim ve karışımlaydı.

Bulutlar, kapasite ve potansiyel durumun yeti sel girişicilerleydi. Yeti sel girişiciler su damlası, buz kristalleri, iyon yük hareketleri şimşek-yıldırım gibi kapasiteye bağlı potansiyel bir belirsizlerle olanak durumdur. Bu belirsizler kapasiteli potansiyel oluşumlar; eksantrik denge ve dengesizlik durumları ile olanaklılar içindedirler.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kopya Yapılar 4
Kopya Yapılar 3
Kopya Yapılar 1
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Kopya Yapılar 2
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 14
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 17
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 16
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 13

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bayram Kaya, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.