..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzellik her yerde karşılaşılan bir konuktur. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler > Osman AKTAŞ
25 Şubat 2022
"Ruhumda Sızı"  
Osman AKTAŞ
Öyle derin yaralar aldık ki, kimde küçük bir yara görsek, kaynayan kazana dönüyoruz. Bu yaralar yalnızca kişisel değil, toplumsal bazda da irin akıtarak varlıklarını sürdürmekteler.


:BDE:
Öyle derin yaralar aldık ki, kimde küçük bir yara görsek, kaynayan kazana dönüyoruz. Bu yaralar yalnızca kişisel değil, toplumsal bazda da irin akıtarak varlıklarını sürdürmekteler.

Kişisel bazda alınmış yaralar toplandığında ya çok dayanıklı bir toplum, ya sağlıksız bir toplum olarak dünyadaki yerimizi alıyoruz.

Toplumsal aldığımız yarar, başka devletler karşısındaki durumumuzu doğrudan belirliyor. Ağır yaralar almışsa, yaşamımızı sürdürmeniz daha bir güçleşiyor.

Kurtuluş Savaşı verdiğimiz günlerde, Batılı ülkelerin Medya karında "Birkaç çete üyesi direniş, başlatmış ve devleti kurtaracaklarmış" diye haber yaparken, cumhuriyet ilan edildiğinde aynı gazeteler "Bir grup gözü kara Türk amaçlarını gerçekleştirdi." diye haber yapıyorlar. İşte buna halk arasında "İman gücü" deniyor.

Bugün Ukrayna kurtuluş savaşı veriyor. Dünyayı paylaşamayan bir kaç namussuz devlet başkanı, kişisel ihtirasları yüzünden sayısız canlıyı yok etmekte. Tarihin seyrine baktığımızda, her dönemde birbirini yok etmeye çabalayan bu arsızlar görmek mümkün. Türkiye'nin kuruluş yıllarında Avrupa Ülkeleri, doğuda Çin, japonya. II. Dünya Savaşı'nda yine aynı ülkeler ve Rusya. Arkasından Stalin ve Hitler namussuzlarının kendi sınırları içinde yaptıkları soykırımlar... daha sonra Doğu Türkistan katliamları, Boşnak katliamları, Çeçen direnişi ve öldürülen sayısız Çeçen, Afganistan, Hindistan, Irak, Suriye, Kırım Katliamı ve Ukrayna'nın uğradığı saldırı.

Bugün Ukrayna üzerinde oynanan oyunlar ve işgal girişimi... Birleşmiş Zilletler, Amerika, Avrupa ülkeleri ve İngiltere hem kurda havlayıp, hem de geri kaçan sokak köpekleri gibiler. Rus işgaline karşı ne yapabildiniz? Adamlar istediklerini yapa yapa ilerliyorlar.

Ben daha korkunç bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Müslümanlar yine kendilerinden beklenen adiliği yapmayı sürdürüyorlar. Kendilerini yok etmek için hiçbir şeyden kaçınmayan Ruslara biat ederek bir kez daha nasıl köleleşip, aşağılık olduklarını gösterdiler.. 1969'da 6. Filo Türkiye Müslümanları tarafından kıble tayin edilip namaz kılınmıştı. Bakın, Şimdi d Çeçen Müslümanlar Moskova'yı kıble tayin edip namaz kılmaktalar. Şimdi soruyorum, Şamil Basayev yaşıyor olsaydı, bu namussuzluğu nasıl karşılardı?

Ey Çeçenler! Sizin Allah'ınız size, sizin soyunuzu kurutmak için çaba gösteren bir alçağa, bugün ise bir sürü mazlum insanın ölümüne sebep olan ve olmaya devam eden bir namussuza biat etmeyi mi emrediyor? "Allahuekber" diye bağırdığınız Putin mi? Secde ettiğiniz ve el açtığınız varlık kim?

Çeçen ana babaların çocuklarını bu münafıklıktan uzak tutmalarını ve zalimlerle işbirliği yapmalarını engellemelerini istiyorum. Bilsinler ki, çocukları kadar kendileri de bu ağır yükün sorumluluğu altında ezileceklerdir.

Ben bir Müslüman olarak, bugün kendisine Müslüman diyen kişilerle aynı dine mensup olmadığımı açık ve net söylüyorum. Benim dinimle onların dini arasındaki tek benzerlik sadece istem dışı bir isim benzerliğinden başka bir şey değildir.

Rusların yaptığı yeni açıklama Ukrayna işgali öncesindeki açıklamanın aynısı. Finlandiya ve İsveç NATO üyesi olamaz. Bu da gösteriyor ki, işgal sırası bu iki ülkede. Buyurun Avrupa ülkeleri bu ülkelerden sonra sıra hanginizde?

Benim aklım, gönlüm, vicdanım hep mazlumdan yana oldu. Bugün de aynı. Ben her şeyimle Ukrayna'nın yanındayım. Rus saflarında yer alan her Çeçen'i de esefle kınıyorum.

25 Şubat 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın savaş ve afetler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yakın Çekim Faraziye
Feraset Zamanı
Kozumuz İnsan

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eğitim Bir Sen'den Deniz Kabuğu Süslemesi
Eğitimin Gerdanlığı; Öğretmen Kariyer Basamakları
"Kadın Şairler Aşktan Bahsettikleri Zaman" Üzerine Birkaç Söz
15 Temmuz Faciasının Kurumsallaştırılma Çabası
Kanlı Temmuz
Bizi Taksim Edenlere Yuh
Cinnet-i Âlâ
Düşünme Becerisi İlahi Lütuf Mu
Siyaset Bir Cızdım Oyunu Mu
Meb'den Öğretmenlere Siber Saldırı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Doğanın Çılgın Yaratığı ve Aşk [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.