..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İçtenlik bütün dehanın kaynağıdır." -Boerne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Dorsin Poyraz
26 Nisan 2007
Bir İsim Bul Kendine  
Dorsin Poyraz
Mesafelerde kaybedilen sıcaklığı hisset avuçlarında. Çünkü biz büyük uzaklıklarda kurulan şatolardan korkmayı öğrendik sadece. Bu gece yık kalelerini o şehrin.


:BGAH:
Bir isim bul kendine.Gece ağır ağır inerken birbirine benzeyen hayatların üzerine, sen, bir isim bul kendine….
Kendine bir isim bul bu gece, tüm yaşadıklarının yüreğinde oluşturduğu süzgeçten geçir önce; acıların ve mutlulukların hesabını çıkarmadan süz imbiğinden hayatının. Onlar ki, tek hazinesidir geleceğinin ve tek anahtarıdır anılarının.
Ötekinin mutluluğuna ortak ol bu gece. Sessizliğin büyük güveni ile dinle onun yüzünden akan sözcüklerin anlattığı tüm acıların paylaşılmayan ortak yönlerini. Bir de ötekinden dinle kendini. Büyük yanılsamalar içerisinde kaybettiğin benliğinin parçalarını bulacaksın onun sevinçlerinde. Onun güldüğüne gül, ağladığına ağla, ellerini tut. Mesafelerde kaybedilen sıcaklığı hisset avuçlarında. Çünkü biz büyük uzaklıklarda kurulan şatolardan korkmayı öğrendik sadece. Bu gece yık kalelerini o şehrin.
Bir isim bul kendine bu gece. Büyük uçurumlar yarattığın zamanın ruhundaki izinden kurtar kendini. Dipsiz bir kuyuya dönüşen acı tecrübelerinin, hayatının tüm güzelliklerini yutmasına izin verme. Geleceği geçmişin gölgesinde büyüten duygularını bir kenara bırak bu gece. Yeni duyguların kapılarını arala, ve hiç olmadığın kadar kaygısız ol kendi yaptıklarının ağır sonuçlarına. Çünkü onlardır hep seni aynı hataya sürükleyen ve pişmanlıklarını boncuk gibi art arda dizen. Bu gece gün ağarmadan daha, geçmişin ile geleceğini barıştır. Ve kurtar onları birbirinin etkisinden. Keskin bir bıçakla ayırt edemeyeceğin bu gerçeği terazinin iki kefesinde eşitle.
Ruhunu dinlendir bir ağaç gölgesinde. Yorgunluğun izin vermediği bedeninin sesini dinle. Güçlü olmanın tek yoludur kendini dinlemek. Öyle sessiz ve öyle derin dinlemelisin ki kendini, o büyük gürültünün bittiği anda bulacaksın huzuru. Kim haklı kim haksız, kim doğru kim yanlış hesabını yapmadan huzura yatır ruhunu. Çünkü yıllardır biriktirdiğin güzelliklerin anlatacaktır sana en doğru olanın ne olduğunu. Kendini dinle çünkü orada ne savunmaya ne de saldırıya ihtiyacın var. Belki de bir ömürde bulabileceğin en güvenilir mekandır yıllardır konuşmadığın kendin. Sade sözcüklerinle anlattığın gerçeğine ne sanık sandalyesi kurar o, ne de taçlandırır . Ruhun yeni bir isim bulur sana bu gece…
Bu gece, şafak sökmeden daha kendine bir isim bul. Unutulmuşlukların ve unuttuklarınla yeniden aç sayfasını hayatının. Acılarının açtığı dipsiz kuyuların üzerini ört bu gece. Onulmaz yaralarınla zamana açtığın dipsizliklerde kaybettiğin güzelliklerini çıkar sonsuz karanlıklardan. Yeniden bir isim koy bu gece gülüşlerine. Daha anlamlı gör küçük bulduğun sevinçlerini. Büyük hayallerin gölgesinde kalmasına izin verme küçük başarılarının. Unutma, küçük başarılarla ulaşırsın nihai zaferine. Anlam vererek büyüt hayatının en değerli hazinesini. Oysa küçük başarılar her zaman ulaşılamayan ile kıyaslanarak dağıldılar hayatının yollarında.
Bu gece bir isim bul kendine. Karanlığı dinle, aydınlığı bekle, sabırla. Her sabah doğduğu gibi doğmasın güneş dağların ardından. Daha başka doğsun bu sabah pencerene. Çünkü başka biri olarak çıkacaksın sabaha. Başka şeylere gülmesini öğreniyorken sen, sıcaklığı başka yaksın gülüşünü. Hangi tarihin acıları ise yüreğinde taşıdığın, silsin tüm izlerini. Korku, ihanet ve acı içinde yoğrulan ömrünün yönünü değiştir bu gece. Güven, sevgi ve bilgi ile kaynaştır tüm mutluluklarını.
Başka sıfatların gölgesinden kurtar ismini. Sana ait olsun tüm çirkinliklerin ve güzelliklerin. Tekrar ör iplerini hayatının. Başkalarının düğümleri ile çıktığın yoldan çevir yönünü. Küçük ve sabırlı adımlarla al yolunu. Ki, zamanın unutmadığı tek adımlardır insanların kendilerinin yürüdüğü yol.

bir isim bul kendine bu gece
çekip gitsin aramızdaki bu büyük uçurum
ölüm için yanına aldığın ne varsa
bırak karanlığına
kendine söylediğin şiirlerden
bir isim bul bu gece

hangi coğrafyanın rengi ise yüzüne vuran
korku, ihanet, sevgi ve acı içinde
yoğrulan ömrünü tamamlamadan
değiştir yönünü hayatının

bu gece bir isim bul kendine
yer değiştirse de harfleri unutmasın kimse
yüzünde geçmişin çizgileri
gözlerin geleceğin kapıları
onulmaz yaraları ört, görmesin kimse
başka biri olarak çıkacaksın sabaha
sessiz ol,
karanlığı dinle
aydınlığı bekle

bir isim bul kendine bu gece
acılarla örülmüş olgunluğunu
ve hayatın sırrını çözen bilgeliğini al yanına
unutma hep olacaktır kaybettiklerinin boşluğu
ve pişmanlıkların huzursuzluğu
ki onlardır benliğimizin sarhoşluğu

bu gece bir isim bul kendine
sığdır kendini içine
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ruhunu Dinlendir
Gecenin Sırrı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Her Veda Açtığı Kapıyı Açık Bırakır
Bilmeyecekler İçin

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Şehir ve Gece [Şiir]
Gitmeseydin [Şiir]
Mavi Aşk [Şiir]
Üç Mum [Öykü]


Dorsin Poyraz kimdir?

gazete ve bazı edebiyat sitelerine yazıyorum. 2003 yılında sadece Avrupa'da yayınlanan bir anı kitap çalışması yaptım. şu an öykü üzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
bir çok yazar ve sanatçıyı takip ediyorum


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Dorsin Poyraz, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.