..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam hoştur, ölüm rahat ve huzurludur. Zor olan geçiştir. -Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Çevrebilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Ne Düşünüyorumki
Atılgan Günal
Şiir > Aşk ve Romantizm

...NE DÜŞÜNÜYORUMKİ ...SANKİ YAPRAKLARINI SAYDIĞIM PAPATYALARDAMI ÇIKTIN ...BİR ACELEYLE KARŞIMA ÇIKTIN ...O ACELEYLE YIKILDIN GİTTİN ...SEN DE SANDINKİ BEN ÇOK SAFIM ...MERAK ETTİYSEN BENDEKİ DEĞİŞİKLİĞİ ...HÂLÂ KÂĞITTAN GEMİLERİ YÜZDÜRÜYORUM ...ELLERİMİN İÇİNE GÜLEN YÜZ ÇİZMEYE DEVAM EDİYORUM ...OYUNCAK ARABALARI HÂLÂ SEVİYORUM ...EN KÖTÜ HİSSETTİĞİM ANLARDA ...YİNE SULTAN AHMET MEYDANINDAYIM ...ONYEDİ YILDIR DEĞİŞTİRMEDİĞİM CÜZDANI

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Çevrebilim
 Dünya Geneli Çevre Politikalarının Oluşmasında Etkisi Olan Eserlere Biyografik Bir Bakış  (Rüştü ILGAR)

Bu makalede artan çevre sorunlarına yazılı eser boyutunda getirilen yaklaşımlar, yaptığı etkiler incelenmiştir.
 Çevre Kirliliği  (Nilay Şit)

‘’Çevre’’ sözcüğünü,dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri dış ortam olarak tanımlayabiliriz. Çevrenin fiziksel unsurları hava,su ve topraktır. Bu unsurların, yaşayan canlıların hayatlarını olumsuz bir biçimde etkileyecek hale gelmesiyle birlikte, ekolojik dengenin bozulmasına çevre kirliliği denir. Bu yazıda,'' çevre kirliliği nedir ve nasıl önlenir ? '' soruları üzerinde durulmuştur.
 Fındık: Karadeniz'in İncisi  (kemal düz)

karadenizli'nin, kültürünü sanatını yaşam biçimini günlük hayatını büyük ölçüde fındık belirlemektedir. alımlar, satımlar, alacaklar, verecekler, düğünler, törenler, seyahatler, göçler hep fındık alım satımına göre belirlenir
 338 Ton Altın Çıkarılacağı Günü Bekliyor!  (Orhan TURAN)

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar İli Maden ve Enerji Kaynakları raporuna göre maden zenginiyiz. Ancak aynı rapora göre “madenlerimizi işletemediğimiz gerçeği” ortaya çıkan acı bir sonuç olarak çıkıyor karşımıza... Durum, ülke çapında da farklı değil 338 ton altın çıkarılacağı günü bekliyor.
 Arılar Yok Olursa?..  (Fuat Türker)

Albert Einstein, “arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demişti. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein’ın sözlerinin bilimsel bir gerçek olduğunu ifade ederek :
 Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (2ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Bir çok yerde vatandaşların cami yapımına karşı gösterdiği tepkinin ana nedeni hoparlörlü camilerin çevreye aşırı gürültü saçan merkezler haline dönüşmüş olmasıdır. Cami altlarının market, nalbur, kasap, manav, börekçi, çiğköfteci, züccaciyeci, berber, terzi, kunduracı yapılması da bu yapıların gerçek işlevlerine aykırıdır.
 Kel Başa Şimşir Tarak!..  (Emine Pişiren)

Üstelik bu canlı o kadar küçükmüş ki milimetrik bir boyu varmış. Milyonlarcası bir araya gelip geceleri bir kayık veya herhangi bir balık sürüsü onlara çarptığı zaman fosforlu ışıkları salgı yoluyla denize yansırmış.
 İlk Gökdelen Nerede Yapıldı?  (Neslihan Nesrin AKDENİZ)

Çok merak ettiğim için bunu araştırıp sizlere sunuyorum. Dünyanın her yerinde, şehirlerde nüfus yoğunluğu arttıkça, gökdelen adı verilen,çok yüksek binalar inşa edilmeye başlandı.
 Yağmur Nasıl Kaya Düşmesine Neden Olur?  (Neslihan Nesrin AKDENİZ)

Şiddetli yağmurdan sonra kaya düşmesine neden olan; yağmur sularının kaya
10 
 Diyet  (ömer kırat)

Bu bir belgeseldir. Öyle tanıtım yazısı falan olmaz!
11 
 Dağlardaki Mucizeler  (Fuat Türker)

Dağların, yeryüzünün yüzeyindeki yükseltiler olduğu düşünülürken, yalnızca yükselti olmadıkları, dağ kökü denilen kısımlarının bulunduğu anlaşıldı. Dahası dağ köklerinin, dağların boylarının 10-15 katı kadar yer altına doğru uzandığı ortaya çıktı.
12 
 Küresel Felaket Senaryoları ve Gerçekler.  (Taner SARGIN)

Dikkat çekmek istediğim nokta şu; insan ancak kendi felaketini hazırlayabilir. Şu andaki nükleer silahlar dünyayı birkaç defa yok edebilecek güce sahip. Süper güç tabir edilen devletlerin ellerinde bulunan bu silahlardan dolayı Birleşmiş Milletlerde alınan kararları veto etme hakları var. Amerikanın sloganı ,'' iktidar namlunun ucundadır '' Bu zihniyet ortadan kalkmadıkça dünya tehdit altında.
13 
 Turnalar...  (David Durak ARSLAN)

Siyaseti sanatla, sanatı hayatla, hayatı tabiyatla emzirerek besleyip büyütmek ve dost sofrasına katık etmek ne güzel.
14 
 Kürekelleşme/ Küreçölleşme  (nalan gök)

NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre ( Sanki NASA yerine başka bir kurum yapsa aynı araştırmayı daha mı az inandırıcı olurdu; evet. Bakın emperyalizmin ucu nerelere kadar dayanıyor! ) : çok yakın bir gelecekte yağış miktarı % 35 oranında düşecekmiş. Bu da şu demek oluyor ki , susuzluk ve kuraklıkla birlikte çölleşme artacak
15 
 Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (1inci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Yeşil alanlara, parklara cami inşa etme ve hoparlör sesini sonuna kadar açma sendromu kronik bir salgın gibi yayılıyor. Cami inşa edilemeyen yerlere ise kablo uzatılarak hoparlör bağlanıyor ve böylece ezan sesi hoparlörlerden naklen yayınlanıyor ! Sorunsal ibadet veya ezana karşı olup olmama değil, fakat camilerin çevreyi rahatsız edici gürültüler çıkarmadan hizmet vermelerini sağlamaktır.
16 
 Kar Neden Beyazdır?  (şule akdeniz)

Kar, aslında suyun donmuş halidir ve bildiğimiz kadarıyla buz, renksizdir. Peki, o zaman kar neden beyazdır?
17 
 Allah'ın Varlığını Nasıl Anlarız  (mustafa)

görmeyen gözlerin görmesi gerekenler
18 
 Hayvan ve İnsanlardaki Bilinç  (Mikail Boz)

Son dönemdeki hayvanlar ve insanlardaki bilinç, düşünme ve karar alma gibi konulardaki araştırmaların bize gelecekte yaratacağı büyük zihinsel değişimleri olacak.
19 
 Gök Tanrısı Kabartması  (Ahmet Odabaş)

Kızılcaova’daki Gök Tanrısı Kabartması yalan yanlış tarih notları üzerine çizilen kırmızı bir çizgidir. Gök Tanrısı kime, kimlere ait... Biraz araştıralım....21 Şubat 2013 Perşembe Kaynak :Bayındır Kızılcaova Köyü uydu haritası....
20 
 Tapınak  (Ahmet Odabaş)

İzmir ili, Bayındır İlçesi, Kızılcaova Köyü ile aynı yer-Çınardibi Köyü yolunda, büyük virajın yanında kalan uydu görüntüsü ilginç...bir insan kafası net olarak görünüyor....
son eklenenler
Tapınak
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Çevrebilim
Arılar Yok Olursa?..
Fuat Türker
Bilimsel > Çevrebilim
Çevre Kirliliği
Nilay Şit
Bilimsel > Çevrebilim
Dağlardaki Mucizeler
Fuat Türker
Bilimsel > Çevrebilim
Kar Neden Beyazdır?
şule akdeniz
Bilimsel > Çevrebilim
Turnalar...
David Durak ARSLAN
Bilimsel > Çevrebilim
Diyet
ömer kırat
Bilimsel > Çevrebilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.