..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yazar yazı yazmayı başka insanlara göre daha zor yapan insandır. -Thomas Mann
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk) > Hulki Can Duru
7 Eylül 2013
Türkiye’yi Savaşa Sokmak Yasalara Göre Suçtur!  
“İyi bir savaş veya kötü bir barış asla olamaz” Benjamin Franklin

Hulki Can Duru


ABD’nin kör kuklası haline gelmiş olan AKP hükümetinin Suriye ve diğer komşu ülkelere karşı düşmanca söylem ve eylemleri sadece Suriye değil, Mısır ve İran ile olan siyasal ilişkilerimizi bozmakta, ülkemizi ve vatandaşlarımızı misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakmaktadır.


:BBGH:
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 306.cı Maddesine göre Türk devletini “savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakmak”, “yabancı bir devlete karşı askeri ve hasmane hareketlerde bulunmak” suçtur! Söz konusu kanunun “YABANCI DEVLET ALEYHİNE ASKER TOPLAMA” başlığı altındaki 306. maddesi aynen şu şekildedir:

“YABANCI DEVLET ALEYHİNE ASKER TOPLAMA:
Madde 306- (1) Türkiye Devletini savaş tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak şekilde, yetkisiz olarak, yabancı bir devlete karşı asker toplayan veya diğer hasmane hareketlerde bulunan kimseye beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir.
(2) Fiil sonucu savaş meydana gelirse faile müebbet hapis cezası verilir.
(3) Fiil, sadece yabancı devletle siyasal ilişkileri bozacak veya Türkiye Devleti veya Türk vatandaşlarını misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak nitelikte ise faile iki yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilir.” (1)

Yukarıda madde kapsamında kamuoyu ve halk desteğini yitirmiş ve “yetkisiz” durumda olan AKP hükümeti ülkemizi komşumuz Suriye ile savaştırmak için sınıra askeri yığınak yaptırmaktır. Bu vatan savunması değil, egemen bir ülkenin toprak bütünlüğüne saldırı hazırlığıdır. İleri sürülen gerekçeler tatmin edici değildir. Kendi halkını biber gazıyla zehirlemekten çekinmeyen zihniyet Suriye hükümetini zehirli gaz kullanmakla suçlayamaz. Zira zehirli gazın kimin tarafından kullanıldığı açık ve net bir şekilde hala ortaya çıkmamıştır.

Ülke ekonomik çöküntü içindeyken, hayat pahalılığı artmışken ve dolar 2 TL’yi geçmiş durumdayken seferberlik emri çıkartarak bir telaş 4x4 araçlara el koymanın planlarını yapmak hükümetin içinde bulunduğu zavallılık ve çaresizliğin en açık göstergesidir.

ABD’nin kuklası haline gelmiş olan AKP hükümetinin Suriye ve diğer komşu ülkelere karşı düşmanca söylem ve eylemleri sadece Suriye değil, Mısır ve İran ile olan siyasal ilişkileri bozacak veya “Türkiye Devleti veya Türk vatandaşlarını misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak nitelikte” olduğu da açıktır.

Çok geç olmadan muhalefet partilerini, aklı başında AKP milletvekillerini, hükümeti düşürmek üzere TBMM’de derhal girişimlerde bulunmasını, Anayasa Mahkemesi, hukukçular ve ilgili mercilerin gerekli yasal işlemi yapmak üzere harekete geçmesini bekliyor ve umut ediyoruz. SAVAŞA HAYIR! YAŞASIN BARIŞ !

(1) TÜRK CEZA KANUNU, Kanun Numarası : 5237, Kabul Tarihi : 26/9/2004, Yayımlandığı Gazete : Tarih : 12/10/2004 Sayı :25611 Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın tüze felsefesi (hukuk) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çocuklarla Evlenmenin Hukuksal ve Etik Boyutları

Yazarın bilimsel ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Fahrenheit - 451 Sendromu
Kendimizi Sevmek
Miraç ve Mescidi Aksa (2ci Bölüm)
Şeriat Hala Geçerli mi?
Peregrinus (Eda) Sendromu
Miraç ve Mescidi Aksa (1. Ci Bölüm)
Dindarlığın Psikiyatrik Tetkiki
Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (2ci Bölüm)
Piromani (Pyromania)
Ses Kirliliği ve Hoparlörlü Camiler (1inci Bölüm)

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Albatros [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Hulki Can Duru, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.