..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Pek çok doktorun yardımı ile ölüyorum. -Büyük İskender
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
6 Aralık 2021
Kapasite Yeti Yetenek Yaratıcılık 5  
Bayram Kaya
Entegrasyonun parça bileşimleri olan yeti sel uzay zamanı dünyaya özgü bir damgayla kodlanacaktı. Bu kodlanma evrensel uzay zaman genel bağıntısını veren yasaların içindedir. Dünya kendi dışında birçok bağıntı durumla girişme olan özel yalıtımına özgü, özel kapasite bağıntılı kimi kendi yasalarıyla çevrim olup, kendi ağırlık merkezlerini oluşacaktı.


:BCG:
Her bir kapasite, her bir potansiyelleydi. Potansiyel bir durum, özdeksel özelliklerledir. Her bir potansiyel duruma dek özdeksel özellikler o durumun kuantum durumdan, makro dünyadaki fiziki, kimyasal, moleküler, biyo moleküler, sosyo toplum sal düzey ve düzlem girişmelerine bağlı bir türden olmayan özne nesnel durumlarıyla belirli-belirsizlerdir.

Bir potansiyel durum, manyetik alanla doluluksa, manyetik alanın elektrik alana olan oran gerilimi manyetik alanın elektrik olarak akışla olmasıdır. Akış ve depolanma, akış ve birikim potansiyel durumdu. O durumla yetiler bileşimli yetenekti.

Elektrikli alan bulutlar gibi küme sel bir oransal dirençle, manyetik alanın depolanmasına; şimşek, yıldırım gibi olgu ve olaylar boşalmasına dönüşür. Depo kapasite şimşek yıldırım gibi parça durumlar oranıyla akış yaparken

Biz dünyalıyız. Uzaydayız ama uzaylı değiliz. Biz Dünya gibi yalıtıma ortamı kendimize hem stabil kılarız. Bu Dünya hem her birimizle her birimize de eşmerkezledir. Bu durum bizim birinci durumla özel bağıntılı durumumuzdur.

Birinci durum Güneş gibi bir yıldız sisteminin eksantrik çevrimli yalıtımıyla ikinci bir duruma özel bağıntı ve potansiyel durumdu. Dünyamız özel durumu Güneş sistemi özel durumuna bağlıyken Güneş sistemi de gökada (galaksi) sistemine bağlıdır.

Dünya yalıtımı uzay zaman içereniyle belirsize durum yalıtımı olmakla dünya özelinde bir kapasite ve parça durumlar yetili türlü bindirişlerin olgu ve olayına olasılıklarla olan bir entegrasyondur.

Entegrasyonun parça bileşimleri olan yeti sel uzay zamanı dünyaya özgü bir damgayla kodlanacaktı. Bu kodlanma evrensel uzay zaman genel bağıntısını veren yasaların içindedir. Dünya kendi dışında birçok bağıntı durumla girişme olan özel yalıtımına özgü, özel kapasite bağıntılı kimi kendi yasalarıyla çevrim olup, kendi ağırlık merkezlerini oluşacaktı.

Dünya kendi içindeki orman, çöl, atmosfer, dağ bayır, ova gibi her bir özel yalıtım bağıntılarına göre bir kapasite ve bu kapasiteye uygun kapasiteye genel bağıntılı durumdur. Oysa dünya özeline bağlı genel durum da Güneş sistemi galaksi ve evrensel potansiyelli gerilimlere oranla, esamisi bile okunmayacak denli özel bağıntıdır.

Dünya gibi yalıtıma bir kapasite ve o kapasite üzerine kodlanma yapılacak (Dünya'ya özgü damgayı yiyecek) bindiriş yapılana kadar kapasitesi belirsiz duruma sayısız bir yeti durumların bileşimiyleydi. Ama yine de Dünya'nın kapasitesi sınırlıydı.

Dünya, Evrene ihraçlaydı ve evrenden ithalatlarla hem kapasite artırımıydı. Hem kapasite daralmasıydı. Yeti sınırsız değildi. Bir kapasite trilyon değer sayı kadar yeti bileşimiyleydi.

Çölleşen yalıtıma bir kapasite, çölleşmeye bağlı kapasiteyle yeni bir olanak duruma belirli bir belirsiz durum kapasitesi olur. Böylesi bir çölleşmeye, bataklığa, denize göle vs. bağlı kapasiteni yeti; kendi üzerine çöl gibi, deniz gibi atmosfer gibi her hangi bir sınırlama kod işlenmeden önce her türlü kodun işlenmesine açık bir bindirişe kodlanma olarak sınırsızdı.

Bir yeti üzerine bir kod bindirişi yaptığınız zaman, artık yeti sınırlı ve belirli durumla bindirişledir. Yeti, bindirişle olana kadar sınırsız olup bindirişe açıklıktı. Yeti üzerine bir bindiriş yapıldığında artık yeti yetenektir, sınırlıdır.

Oda bir sınırlı oluştu. Ama aynı oda birçok türlü şeyle birçok türlü düzenlemeye sınırlı olmayıp açıklıktı. Bir kapasite birçok yeti öbeği üzerine birçok bindirişler öbeği ile yine birçok yeteneğe olanaktır. Yeti veya yapabilirlik yeteneğe olanaktı. Birçok yeti öbeği de birçok ve sınırlı bir kapasiteyle sınırlı bir sınırsız yeteneğe sahiptir.

Yetenek ve kapasite sadece hayata kadar gelen ve hayatla sınırlı olan bir şey değildir. Enerji birçok potansiyel durumla iş yapabilme yeteneğiydi. Her şey potansiyel durumla enerjiydi.

Şu halde dünyada enerjin bir kapasiteni yalıtıma atomla; moleküler bir kapasite, yeti ve yetenekti. Atom helyumla bir yeti ve yetenek iken moleküler hidrojen bileşimi, helyumla, karbonla, demirle vs. başka bir yalıtıma yeti ve yetenekti.

Moleküler yapı bizim mantığımıza göre inorganik bir taştan demirden organik bakteriden, virüsten, file kadar özne-hayatla da bir yeti ve yetenekti. Yerin içinden yerin dışına tektonik olaylarıyla yerin dışında yerin içine potansiyel baskı basınç oranı olan olgu olaylarla atom hidrojenden uranyuma karadır vs. değerlik elektronlar kapasitesi yeti durumla yetenekti.

Kişisi anıklıkla olan kapasite ve yetenek; kişi alırlıkla sınırlı iken, toplumsal gelişmeye bağlı olarak kişisi kapasite yetiler sayesinde artırılabilirdir. Kuram olarak dünyanın kapasitesi ve yeteneği de artırılır. Dünya olgu ve olayı birçok yeti içerir. Kapasite; yeti üzerine kodlanacak durumlar çeşitliliği kadar, olasılıkla sınırsızdı.

Maymun gibi hayat sal türler de bardağa su doldurup, bardakla su içmek yaratıcılık değildi. Bir yetinin yansıma öğrenmeyle kodlanıp kullanılmasıydı. Asıl bardağı bulmak yaratıcılıktı. Yaratıcılığı türlü biçimde değerlendirmek yaratıcılık üzerine yetenekti.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 17
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 16
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 15
İttifaklar Referans Noktasıydılar 6
İttifaklar Referans Noktasıydılar 5
Ön İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 12
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar14
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 11
İttifaklar Bir Referans Noktasıydı 1
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 13

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yitik Dizeler [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bayram Kaya, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.