..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevmek bir başkasının yaşamını yaşamaktır. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
4 Eylül 2022
İttifaklar Referans Noktasıydılar 2  
Bayram Kaya
Hayali referans noktaları kolektif başlangıcın; kolektif kapasitesini, geçmişin kolektif referanslarını karartırlar. Karartılan bu geçmişte ne vardı? Özne nesnel kolektif oluş ve kolektif oluşun yasaları vardı. Bu yasalar herkese göre, herkesin yetenek ve ihtiyacına göre paydaşlığı olan “totem alan sağlatması ve totem alanın üreten ilişki” zemini ile “ön ittifaklı İlahi alanın üretim hareketi paydaşlığıydı”.


:GD:
Başlangıç referansa göre olma o konuyu başlangıca göre kıyaslamamıza veya konuyu başlangıca göre yanlış lamamıza, doğrulamamıza neden ola bileceği gibi aynı konuda ittifak etmemize neden olurlar.

Bir şeyin ne olduğu veya bir şeyin ne olması gerektiği ya da bir şeyin ne olmadığı mutlaka bir referans değerine göre belirtilir olmalıdır. Referans noktaları bir düğüm noktası, bir bileşim noktasıdır. Bileşim üzerinde, bileşime bağlı kalan niceleyişler içinde çeşitli fikirlere saçılma yapmanın zeminidirler vs.

Canlı hayatın tarihi, jeoloji dediğimiz yer biliminin tarihi, hemcinslerimizin tarihi, insanlık tarihi böyle bir referans noktasıdırlar. Yine evrenin tarihi, iklimler tarih, kolektif aklın tarihi, kolektif birim zamanlı kolektif hareketin tarihi, üzerinde uzlaşılan diğer bir başlangıç koşuludurlar.

Eş deyişle; kolektif kapasitenin tarihi, kolektif üretimin tarihi, sosyolojinin tarihi, totem alan, üretim ilişkisi, uygarlık tarihi vs. tüm bunlar bizim için olmazsa olmaz ana referanslardır. Tarih seldirler. Geri etkimeli, geri bağlanımla geri beslenmeye konu olacak bir geri bildirişim noktalarından birkaçıdırlar.

Köleci sistem bu kabilden gerçek başlangıç referans noktalarının yerine hayali olanı olup bitenlere göre kurgular. Başlangıç içinde modüle edildiği gibi bir temel düzlem olmamasına rağmen modüle sistem bize ilk zaman gerçekleriyle uyuşmayan dağıtılmış bir özel mülk zemini söyler. Böylece iddia edilen rızk verme söylemini koruyup kollayan tek yanlı ve gerçekten kopuk öykülerden oluşan bir tarih sunar.

Bu hayali referans noktaları kolektif başlangıcın; kolektif kapasitesini, geçmişin kolektif referanslarını karartırlar. Karartılan bu geçmişte ne vardı? Özne nesnel kolektif oluş ve kolektif oluşun yasaları vardı. Bu yasalar herkese göre, herkesin yetenek ve ihtiyacına göre paydaşlığı olan “totem alan sağlatması ve totem alanın üreten ilişki” zemini ile “ön ittifaklı İlahi alanın üretim hareketi paydaşlığıydı”.

İnanç ve iman eksenli afaki ve karartıcı tarihi kolektif paydaşlı geçmişin üzerine bindiriş etmekle bu modülasyonu her şeye referans ederler. İnanç ve iman esaslı bu modülasyon inşacı olmadığı halde inşacıymış gibi sistemi enfekte eder.

Her şeyi bu hayali ve karartıcı tarihle başlatıp, güya açıkladılar. Bu hayali modüler tarihi “inşacı irade” diye referans gösterirler! Hayali tarihle bizlere hayal gördürürler. Hayalin bizi aldatmasına katlanmayı, hayalin bizi aldatmasına sabretmeyi, hayalin bizi aldatmasına şükretmeyi öğretirler (salık verirler).

Örneğin, son 5700 yıl hariç; 6 milyon yıllık tarihi boyunca; kolektif emek gücü ortaya konmadığı süredurumların milyonlarca yıllık zaman içinde, türümüze ne rızk verilmişti ne de türümüzün kişileri şimdiki gibi bir iyelik iddiasıyla mal mülk sahibi olmuştu. Milyonlarca yıllık gelişme görmezden gelinir.

Ve bizler hayali söylenen referansa inanırız. Bu inanç nedenle; rızk insanlara daha insan doğmadan önceki bir zamanın başsızlık öncesizliği içinde özel mülkün rızk diye takdir edilmişliğine amel ederiz.

Hâlbuki 10 bin yıl, 30 bin yıl, 100 bin yıl, 500 bin yüz yıl 1 milyon yıl vs. öncesi yaşam rekabeti içinde ne kendisine rızk verilmişti. Ne böyle bir iddia vardı. Ne üreten ilişki vardı. Ne de etrafta insan vardı. İnsan şunun şurasında 8000 yıldan beri “ittifaklar dönemiyle” vardı.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 68
Kopya Yapılar 1
Kopya Yapılar 4
Kopya Yapılar 3
Kopya Yapılar 2
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 16
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 6
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 17
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 14
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 69

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Müjdelenmiştir Ekim 2 [Şiir]
Borç Namustur [Şiir]
Yitik Dizeler [Şiir]
Müjdelenmiştir Ekim 1 [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bayram Kaya, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.